reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

RADA

Jeśli chcą Państwo, aby pracownik pracował 2 dni w tygodniu po 10 godzin, powinni Państwo zatrudnić go w równoważnym systemie czasu pracy. Innym rozwiązaniem będzie zatrudnienie tego pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. W umowie o pracę wystarczy wpisać wymiar etatu pracownika, tj. 1/2, nie wskazując dni i godzin rozpoczęcia pracy. Wówczas, jeżeli święto będzie przypadało w środę lub piątek, mogą Państwo wyznaczyć pracownikowi w harmonogramie czasu pracy na dany okres rozliczeniowy pracę w innym dniu.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika na pół etatu po 10 godzin na dobę będzie możliwe w przypadku zastosowania wobec niego równoważnego systemu czasu pracy. Stosowanie równoważnego systemu czasu pracy jest dopuszczalne w każdym przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wówczas istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 135 § 1 Kodeksu pracy). Tylko przy niektórych pracach (dozór urządzeń, pilnowanie mienia, ochrona osób) praca w tym systemie jest dopuszczalna w wymiarze do 16 lub do 24 godzin na dobę. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy dla tego systemu może wynosić 3 miesiące, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy (art. 135 § 3 Kodeksu pracy).

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy jest ustalany tak samo jak dla pracownika zatrudnionego w innym systemie czasu pracy.

WAŻNE!

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może również pracować w systemie równoważnym, czyli do 12 godzin na dobę (w szczególnych przypadkach do 16 lub do 24 godzin na dobę).

Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy może być zróżnicowany, tzn. może wynosić więcej niż 8 godzin, ale mniej niż 12 (16 lub 24) godzin na dobę. Może również zostać określony pracownikowi, tak jak w Państwa przypadku, stale jako 10 godzin na dobę.

Dla pracowników pracujących w systemie równoważnym pracodawca powinien sporządzać rozkłady czasu pracy. Ustalenie takiego rozkładu oznacza wskazanie pracownikowi konkretnych dni pracy w poszczególnych dniach tygodnia oraz godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca ma obowiązek ustalenia systemu równoważnego czasu pracy, rozkładu czasu pracy oraz przyjętego okresu rozliczeniowego w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli nie są Państwo objęci układem zbiorowym pracy lub nie są Państwo zobowiązani do ustalenia regulaminu pracy. Nie ma konieczności zawierania takich informacji w umowie o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama