Kategorie

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Magdalena Opalińska
Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

RADA

Jeśli chcą Państwo, aby pracownik pracował 2 dni w tygodniu po 10 godzin, powinni Państwo zatrudnić go w równoważnym systemie czasu pracy. Innym rozwiązaniem będzie zatrudnienie tego pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. W umowie o pracę wystarczy wpisać wymiar etatu pracownika, tj. 1/2, nie wskazując dni i godzin rozpoczęcia pracy. Wówczas, jeżeli święto będzie przypadało w środę lub piątek, mogą Państwo wyznaczyć pracownikowi w harmonogramie czasu pracy na dany okres rozliczeniowy pracę w innym dniu.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika na pół etatu po 10 godzin na dobę będzie możliwe w przypadku zastosowania wobec niego równoważnego systemu czasu pracy. Stosowanie równoważnego systemu czasu pracy jest dopuszczalne w każdym przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wówczas istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 135 § 1 Kodeksu pracy). Tylko przy niektórych pracach (dozór urządzeń, pilnowanie mienia, ochrona osób) praca w tym systemie jest dopuszczalna w wymiarze do 16 lub do 24 godzin na dobę. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy dla tego systemu może wynosić 3 miesiące, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy (art. 135 § 3 Kodeksu pracy).

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy jest ustalany tak samo jak dla pracownika zatrudnionego w innym systemie czasu pracy.

WAŻNE!

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może również pracować w systemie równoważnym, czyli do 12 godzin na dobę (w szczególnych przypadkach do 16 lub do 24 godzin na dobę).

Reklama

Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy może być zróżnicowany, tzn. może wynosić więcej niż 8 godzin, ale mniej niż 12 (16 lub 24) godzin na dobę. Może również zostać określony pracownikowi, tak jak w Państwa przypadku, stale jako 10 godzin na dobę.

Dla pracowników pracujących w systemie równoważnym pracodawca powinien sporządzać rozkłady czasu pracy. Ustalenie takiego rozkładu oznacza wskazanie pracownikowi konkretnych dni pracy w poszczególnych dniach tygodnia oraz godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca ma obowiązek ustalenia systemu równoważnego czasu pracy, rozkładu czasu pracy oraz przyjętego okresu rozliczeniowego w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli nie są Państwo objęci układem zbiorowym pracy lub nie są Państwo zobowiązani do ustalenia regulaminu pracy. Nie ma konieczności zawierania takich informacji w umowie o pracę.


Reklama

Mogą też Państwo rozważyć możliwość wykonywania pracy przez pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. Jednak system skróconego tygodnia pracy wprowadza się na wniosek pracownika, a nie kandydata do pracy. Taki system ustala się w umowie o pracę (art. 143 Kodeksu pracy). Zatem aby zastosować wobec kandydata do pracy system skróconego tygodnia pracy, powinni Państwo po zawarciu umowy o pracę poprosić go o złożenie wniosku o zatrudnienie w tym systemie. W systemie skróconego tygodnia pracy praca odbywa się przez mniej niż 5 dni w tygodniu, w wymiarze maksymalnie do 12 godzin na dobę. Szczegółowy rozkład czasu pracy można ustalać pracownikowi w harmonogramie. Okres rozliczeniowy w systemie skróconego czasu pracy nie może przekraczać 1 miesiąca.

Rozkład czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu mogą Państwo ustalić w sposób stały, czyli w takich samych godzinach i dniach pracy danego tygodnia, jak również w sposób elastyczny, przewidujący pracę w różnych dniach i godzinach. W przypadku elastycznego rozkładu czasu pracy pracodawca jest zobowiązany sporządzić indywidualny rozkład czasu pracy nazywany harmonogramem pracy lub grafikiem. Wówczas harmonogram pracy powinien zawierać konkretny rozkład czasu pracy w dniach pracy pracownika z wyraźnym określeniem liczby godzin pracy, rozpoczęcia i zakończenia w granicach czasu pracy pozostającego do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Harmonogram pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien zostać sporządzony na taką liczbę godzin pracy, jaka stanowi odpowiednią dla niego część wymiaru czasu pracy, czyli odpowiednią część liczby godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli święto będzie przypadało na dzień pracy, tj. w środę lub piątek, wówczas mają Państwo możliwość zaplanowania pracownikowi w harmonogramie pracy innego dnia w okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

Harmonogram pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien zostać sporządzony na taką liczbę godzin pracy, która odpowiada jego wymiarowi czasu pracy.

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca ustalamy dzieląc pełny wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przez obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Osoba zatrudniona na 1/2 etatu powinna przepracować zatem 1/2 wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego na pełny etat.

Przy stałych dniach pracy, tj. w środę i piątek, i stałej liczbie godzin pracy w tych dniach po 10 godzin może powstać problem związany ze zbyt dużą lub zbyt małą liczbą godzin przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

W styczniu 2009 r. wymiar czasu pracy wynosił 168 godzin. Zatem pracownik zatrudniony na pełny etat w równoważnym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym miał do przepracowania 168 godzin. Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu powinien przepracować w styczniu 84 godziny. Pracując w każdą środę i piątek po 10 godzin przepracował jednak 90 godzin (4 środy × 10 godzin + 5 piątków × 10 godzin). 6 godzin pracy stanowiło dla pracownika pracę w godzinach ponadwymiarowych, za którą pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Sporządzenie harmonogramu pracy, zakładającego większą liczbę godzin pracy niż liczba godzin przypadająca do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie jest planowaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia mniejszej liczby godzin pracy niż przypadająca do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym dla zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy powinna określać dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

• art. 29 § 1, art. 130, art. 135, art. 143, art. 150, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.