REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Waldemar J. był lekarzem. Wiele lat temu uległ wypadkowi przy pracy. Od 1999 r., zgodnie ze zmienionymi przepisami emerytalnymi, pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Z tytułu wcześniejszego wypadku przy pracy otrzymywał od października 2003 r. emeryturę zwiększoną w stosunku do „zwykłej” emerytury. Na podstawie art. 26 ust. 1–1a ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.) osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o 1/2 emerytury albo
  • emeryturę powiększoną o 1/2 renty.

Kwota wskazanej wyżej 1/2 emerytury obejmuje połowę łącznej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i emerytury kapitałowej wypłacanej na podstawie odrębnych przepisów. Kwota ta nie może być również niższa niż kwota należnej emerytury kapitałowej, przy czym emerytura kapitałowa jest wypłacana w pełnej wysokości.

Uszczerbek na zdrowiu nie był jednak na tyle poważny, by Waldemar J. musiał zaprzestać praktyki zawodowej. Prowadził ją nadal, utrzymując prywatny gabinet lekarski, był też przez pewien czas zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę.

REKLAMA

Prowadzenie działalności zarobkowej ma w tym przypadku istotne znaczenie dla uprawnień emerytalnych. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej, zwiększenie emerytury nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód, powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości, określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu. Waldemar J. był zobowiązany do przedłożenia oświadczeń o otrzymywanych dochodach. Takie oświadczenia złożył wraz z wnioskiem emerytalnym, jednak wskazał w nim tylko zamiar uzyskiwania dochodów. ZUS stwierdził zaś, że we wskazanym oświadczeniu nie znalazły się informacje o działalności zawodowej (prywatnej praktyce) oraz o wysokości wynagrodzenia za pracę (w tym czasie Waldemar J. pracował jeszcze w miejscowym szpitalu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W efekcie ZUS obciążył Waldemara J. obowiązkiem zwrotu prawie 35 tys. zł nienależnie pobranych świadczeń. Waldemar J. odwołał się od tej decyzji do sądu. Sąd I instancji uwzględnił odwołanie w części, ale nakazał powodowi zwrot 19 tys. zł pobranych z tytułu powiększonej emerytury w 2005 r. Wyrok ten podtrzymał sąd II instancji. Jednak Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę kasacyjną Waldemara J., uchylił to orzeczenie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał, że Waldemar J. składał informację o zamiarze uzyskiwania dochodów. Nie ukrywał ich – wszelkie informacje o jego dochodach docierały do ZUS na podstawie raportów i deklaracji sporządzanych przez pracodawcę, czyli szpital. Organ rentowy miał więc pełną informację o jego oskładkowanych dochodach. Zarówno ustawa wypadkowa, przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i nadal obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (DzU nr 58, poz. 290 ze zm.) nigdzie nie formułuje obowiązku informowania ZUS o konkretnych kwotach dochodów. Wystarczy jedynie zawiadomienie o zamiarze uzyskiwania dochodów, a zgodnie z § 3 ust. 3 powołanego wyżej rozporządzenia w zawiadomieniu o podjęciu działalności emeryt/rencista składa tylko oświadczenie, czy jego zamiarem jest osiąganie dochodu niepowodującego zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń, czy powodującego zmniejszenie świadczeń albo powodującego zawieszenie świadczeń.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA