REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Waldemar J. był lekarzem. Wiele lat temu uległ wypadkowi przy pracy. Od 1999 r., zgodnie ze zmienionymi przepisami emerytalnymi, pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Autopromocja

Z tytułu wcześniejszego wypadku przy pracy otrzymywał od października 2003 r. emeryturę zwiększoną w stosunku do „zwykłej” emerytury. Na podstawie art. 26 ust. 1–1a ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.) osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o 1/2 emerytury albo
  • emeryturę powiększoną o 1/2 renty.

Kwota wskazanej wyżej 1/2 emerytury obejmuje połowę łącznej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i emerytury kapitałowej wypłacanej na podstawie odrębnych przepisów. Kwota ta nie może być również niższa niż kwota należnej emerytury kapitałowej, przy czym emerytura kapitałowa jest wypłacana w pełnej wysokości.

Uszczerbek na zdrowiu nie był jednak na tyle poważny, by Waldemar J. musiał zaprzestać praktyki zawodowej. Prowadził ją nadal, utrzymując prywatny gabinet lekarski, był też przez pewien czas zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę.

Prowadzenie działalności zarobkowej ma w tym przypadku istotne znaczenie dla uprawnień emerytalnych. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej, zwiększenie emerytury nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód, powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości, określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu. Waldemar J. był zobowiązany do przedłożenia oświadczeń o otrzymywanych dochodach. Takie oświadczenia złożył wraz z wnioskiem emerytalnym, jednak wskazał w nim tylko zamiar uzyskiwania dochodów. ZUS stwierdził zaś, że we wskazanym oświadczeniu nie znalazły się informacje o działalności zawodowej (prywatnej praktyce) oraz o wysokości wynagrodzenia za pracę (w tym czasie Waldemar J. pracował jeszcze w miejscowym szpitalu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W efekcie ZUS obciążył Waldemara J. obowiązkiem zwrotu prawie 35 tys. zł nienależnie pobranych świadczeń. Waldemar J. odwołał się od tej decyzji do sądu. Sąd I instancji uwzględnił odwołanie w części, ale nakazał powodowi zwrot 19 tys. zł pobranych z tytułu powiększonej emerytury w 2005 r. Wyrok ten podtrzymał sąd II instancji. Jednak Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę kasacyjną Waldemara J., uchylił to orzeczenie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał, że Waldemar J. składał informację o zamiarze uzyskiwania dochodów. Nie ukrywał ich – wszelkie informacje o jego dochodach docierały do ZUS na podstawie raportów i deklaracji sporządzanych przez pracodawcę, czyli szpital. Organ rentowy miał więc pełną informację o jego oskładkowanych dochodach. Zarówno ustawa wypadkowa, przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i nadal obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (DzU nr 58, poz. 290 ze zm.) nigdzie nie formułuje obowiązku informowania ZUS o konkretnych kwotach dochodów. Wystarczy jedynie zawiadomienie o zamiarze uzyskiwania dochodów, a zgodnie z § 3 ust. 3 powołanego wyżej rozporządzenia w zawiadomieniu o podjęciu działalności emeryt/rencista składa tylko oświadczenie, czy jego zamiarem jest osiąganie dochodu niepowodującego zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń, czy powodującego zmniejszenie świadczeń albo powodującego zawieszenie świadczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA