reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Nasza firma zastanawia się nad skorzystaniem z usług pracowników tymczasowych, aby zredukować koszty pracy. Na rynku spotyka się jednak wiele opinii, że z pracownikami tymczasowymi jest wiele kłopotów. Czy zatem w przypadku pracy tymczasowej korzyści są większe niż ewentualne ryzyko? Co zrobić, by uniknąć kiepskich pracowników i nie narażać się na niepotrzebne koszty?

ODPOWIEDŹ

Zanim udzielimy sobie odpowiedzi na postawione pytania o korzyściach i ryzyku pracy tymczasowej, warto dokładnie sprecyzować zakres samego zjawiska. Czasem pojawiają się błędne opinie, że praca tymczasowa polega na zatrudnieniu przy pomocy agencji pracownika na czas określony. W rzeczywistości jednak usługa ta polega na oddelegowaniu przez agencję wyselekcjonowanych pracowników tymczasowych do klienta. Tym samym to nie firma, lecz agencja zatrudnia na umowę o pracę ludzi, którzy następnie wykonują swoją pracę w miejscu wskazanym przez klienta i pod jego nadzorem. W praktyce dochodzi więc do zawarcia dwóch umów: umowy o współpracę pomiędzy firmą a agencją oraz umowy o pracę pomiędzy agencją a pracownikiem tymczasowym. Kwestie samego zatrudniania reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), a w innych kwestiach nieuregulowanych ustawowo stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Elastyczne rozwiązania

Koszty związane ze znaczącą redukcją etatów, których doświadczało w ostatnim czasie wiele firm, skłoniły pracodawców do szerszego korzystania z usług agencji pracy tymczasowej. Firmy myślące innowacyjnie zdały sobie sprawę, jak ważna jest możliwość elastycznego dostosowania liczby pracowników do ilości realizowanych zleceń. Taką elastyczność może zapewnić jedynie praca tymczasowa.

Oszczędność etatów

Praca tymczasowa przede wszystkim pozwala uniknąć tworzenia dodatkowych etatów, z którymi wiążą się wysokie i stałe koszty po stronie pracodawcy. Agencje pracy z racji swego doświadczenia są w stanie zaoferować swoim klientom wiele sprawdzonych rozwiązań, jak np. prace weekendowe czy outsourcing etatów.

Najbardziej odczuwalna dla firm jest jednak redukcja kosztów związanych z godzinami nadliczbowymi lub postojami. Dzięki krótkim umowom można szybko reagować na zmienne potrzeby klienta. Bardzo duże redukcje kosztów związane są ze zwolnieniami lekarskimi. Agencje bardzo często kalkulują ryzyko chorobowe na niższym poziomie niż faktyczny współczynnik L4 występujący u klienta, a koszty ewentualnych zwolnień lekarskich biorą na siebie. Skróceniu ulegają także okresy wypowiedzeń, co także obniża koszty klientów i pozwala im na szybsze, niż w przypadku pracowników etatowych, reakcje.

Obsługa kadrowa

Korzyścią i oszczędnością czasu oraz pieniędzy jest całość kosztów związanych z samym procesem selekcji i rekrutacji, administracją oraz obsługą kadrowo-płacową, którą w ramach usługi świadczy agencja. Praca tymczasowa to także okazja, by znaleźć stałego i sprawdzonego pracownika. Część pracowników tymczasowych po ustalonym z klientem czasie zostaje przejęta do firmy. Świadomość tego faktu dodatkowo motywuje pracowników tymczasowych, by swoją pracę wykonywać na najwyższym poziomie. W efekcie zyskują na tym zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama