Kategorie

Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Aleksandra Ścibor
Nasza firma zastanawia się nad skorzystaniem z usług pracowników tymczasowych, aby zredukować koszty pracy. Na rynku spotyka się jednak wiele opinii, że z pracownikami tymczasowymi jest wiele kłopotów. Czy zatem w przypadku pracy tymczasowej korzyści są większe niż ewentualne ryzyko? Co zrobić, by uniknąć kiepskich pracowników i nie narażać się na niepotrzebne koszty?

ODPOWIEDŹ

Zanim udzielimy sobie odpowiedzi na postawione pytania o korzyściach i ryzyku pracy tymczasowej, warto dokładnie sprecyzować zakres samego zjawiska. Czasem pojawiają się błędne opinie, że praca tymczasowa polega na zatrudnieniu przy pomocy agencji pracownika na czas określony. W rzeczywistości jednak usługa ta polega na oddelegowaniu przez agencję wyselekcjonowanych pracowników tymczasowych do klienta. Tym samym to nie firma, lecz agencja zatrudnia na umowę o pracę ludzi, którzy następnie wykonują swoją pracę w miejscu wskazanym przez klienta i pod jego nadzorem. W praktyce dochodzi więc do zawarcia dwóch umów: umowy o współpracę pomiędzy firmą a agencją oraz umowy o pracę pomiędzy agencją a pracownikiem tymczasowym. Kwestie samego zatrudniania reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), a w innych kwestiach nieuregulowanych ustawowo stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Elastyczne rozwiązania

Koszty związane ze znaczącą redukcją etatów, których doświadczało w ostatnim czasie wiele firm, skłoniły pracodawców do szerszego korzystania z usług agencji pracy tymczasowej. Firmy myślące innowacyjnie zdały sobie sprawę, jak ważna jest możliwość elastycznego dostosowania liczby pracowników do ilości realizowanych zleceń. Taką elastyczność może zapewnić jedynie praca tymczasowa.

Oszczędność etatów

Reklama

Praca tymczasowa przede wszystkim pozwala uniknąć tworzenia dodatkowych etatów, z którymi wiążą się wysokie i stałe koszty po stronie pracodawcy. Agencje pracy z racji swego doświadczenia są w stanie zaoferować swoim klientom wiele sprawdzonych rozwiązań, jak np. prace weekendowe czy outsourcing etatów.

Najbardziej odczuwalna dla firm jest jednak redukcja kosztów związanych z godzinami nadliczbowymi lub postojami. Dzięki krótkim umowom można szybko reagować na zmienne potrzeby klienta. Bardzo duże redukcje kosztów związane są ze zwolnieniami lekarskimi. Agencje bardzo często kalkulują ryzyko chorobowe na niższym poziomie niż faktyczny współczynnik L4 występujący u klienta, a koszty ewentualnych zwolnień lekarskich biorą na siebie. Skróceniu ulegają także okresy wypowiedzeń, co także obniża koszty klientów i pozwala im na szybsze, niż w przypadku pracowników etatowych, reakcje.

Obsługa kadrowa

Korzyścią i oszczędnością czasu oraz pieniędzy jest całość kosztów związanych z samym procesem selekcji i rekrutacji, administracją oraz obsługą kadrowo-płacową, którą w ramach usługi świadczy agencja. Praca tymczasowa to także okazja, by znaleźć stałego i sprawdzonego pracownika. Część pracowników tymczasowych po ustalonym z klientem czasie zostaje przejęta do firmy. Świadomość tego faktu dodatkowo motywuje pracowników tymczasowych, by swoją pracę wykonywać na najwyższym poziomie. W efekcie zyskują na tym zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy.

Jakość pracy

Zawsze obok wymiernych korzyści pojawiają się pytania o jakość pracowników tymczasowych, czas realizacji zleceń oraz szybkość reakcji agencji na zamówienia klientów.

Aby szybko i sprawnie zrealizować zlecenie, należy zastosować nowoczesne i sprawdzone w praktyce metody rekrutacji.

Reklama

Wyniki badań przedstawia przyszłemu pracodawcy przed właściwym procesem selekcji. Zazwyczaj nazywa się to projektem pilotażowym. Jest wtedy czas, by wspólnie z klientem zastanowić się, czy oferta pracy przez niego proponowana, ma szanse spotkać się z zainteresowaniem przyszłych pracowników. W razie ewentualnych niezgodności można również zaproponować klientom dodatkowe rozwiązania (np. transport pracowników z innego regionu). Standardem staje się także przeprowadzenie dopasowanych do indywidualnych wymogów klienta testów manualnych oraz merytorycznych sprawdzających kwalifikacje przyszłych pracowników.

Kiedy więc zastanawiamy się nad ofertą agencyjną, dobrze jest sprawdzić, jakie konkretnie działania oferuje agencja w ramach świadczonej usługi. Zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych nie rozwiązuje problemu rekrutacji. Potrzebne są dużo bardziej złożone i profesjonalne metody.

Potrzeby klienta

Dobrze przeprowadzony proces selekcji nie zawsze jest jednak gwarantem wysokiej jakości pracy pracowników tymczasowych i ogólnego zadowolenia klienta z samej usługi. Najważniejsze jest doskonałe zrozumienie potrzeb klienta i takie zaprojektowanie kompleksowej obsługi, aby zrealizować jego specyficzne wymagania. Istotną rolę w tym procesie odgrywa koordynator projektu ze strony agencji lub konsultant. Od jakości ich pracy, zaangażowania, wiedzy merytorycznej, zależy najczęściej udana współpraca.

Standaryzacja działań

Agencje powinny także kłaść szczególny nacisk na doskonałość operacyjną poprzez standaryzację działań koordynatora i dobre przygotowanie pracowników tymczasowych do pracy w firmie. Standardem jest m.in. to, że pracownicy tymczasowi otrzymują tzw. pakiety powitalne, które określają np.: zasady współpracy z agencją, regulamin zakładu pracy, jego mapa, informacja o terminie rozpoczęcia pracy, a także telefony kontaktowe do konsultantów i koordynatorów. Na tym jednak nie kończą się zadania koordynatora – podczas pierwszych dni pracy jest on cały czas dostępny dla klienta. Jego zadaniem jest kontrola jakości pracy nowych osób oraz dbałość o zadowolenie obydwu stron. Tak wykonana usługa pozwala niemal całkowicie wyeliminować ryzyko związane z czynnikiem ludzkim, dzięki czemu klient zyskuje gwarancję, że praca zostanie wykonana w odpowiednim czasie i w najlepszy sposób.

Jeszcze nie tak dawno większość firm była przekonana, że dodatkowe koszty związane z korzystaniem z usług agencji pracy tymczasowej przewyższają korzyści. Dziś, patrząc na wydarzenia ostatnich miesięcy, coraz więcej firm rozumie, że jest dokładnie odwrotnie i to korzyści związane z elastycznością zatrudnienia zdecydowanie przewyższają koszty.

UWAGA

Większość profesjonalnych agencji, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z klientem, prowadzi badania rynku pracy, sprawdza dostępność kandydatów, ich kwalifikacje, bada motywacje, mobilność pracowników i weryfikuje oczekiwania finansowe.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?