Kategorie

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Emilia Bartkowiak
Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

W pierwszej kolejności powinni Państwo, jeżeli jest to możliwe z punktu widzenia posiadanych kwalifikacji lub umiejętności zwalnianych pracowników, zaproponować im przesunięcia na nowe stanowiska (np. z działu handlowego do magazynu). Jest natomiast możliwe zatrudnienie nowych osób do pracy w magazynie i księgowości, jeżeli na nowo tworzonych przez Państwa stanowiskach pracy wymagane są takie szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których nie wymagali Państwo od pracowników zatrudnianych na likwidowanych stanowiskach. Warunkiem jest, że zwalniani pracownicy nie posiadają takich kwalifikacji lub umiejętności i musieliby je dopiero zdobywać.

UZASADNIENIE

Pracownik zwolniony wcześniej w ramach zwolnienia grupowego może ubiegać się o ponowne zatrudnienie u tego samego pracodawcy, jeżeli pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej (art. 9 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Warunkiem ponownego zatrudnienia takiej osoby jest zgłoszenie przez nią byłemu pracodawcy zamiaru ponownego zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia z pracy. W takim przypadku pracodawca powinien ponownie zatrudnić taką osobę w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nią stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

WAŻNE!

Reklama

Pracodawca, który dokonał zwolnień grupowych i następnie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, powinien ponownie zatrudnić zwolnionego grupowo pracownika, który zgłosił chęć powrotu do zakładu w terminie 12 miesięcy od zwolnienia z pracy.

Zatrudnienie pracowników w tej samej grupie zawodowej nie następuje, jeśliby pracownik zwalniany grupowo musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe, aby mógł zostać zatrudniony na nowo utworzonym stanowisku pracy. Jeżeli zatem zwalniani grupowo przez Państwa pracownicy nie mają kwalifikacji do pracy na stanowiskach, które zamierzają Państwo utworzyć, to nie trzeba im proponować pracy na tych stanowiskach. Można wówczas zatrudnić na nowo tworzone stanowiska pracy osoby z zewnątrz.

Jeżeli natomiast wypowiedzą Państwo umowę o pracę mniej niż 30 osobom z przyczyn ekonomicznych, to pracownicy ci zostaną zwolnieni w ramach zwolnienia indywidualnego. W takiej sytuacji zatrudnienie nowych osób do innych działów, nawet w ramach tej samej grupy zawodowej (handlowcy) może nastąpić na zasadach ogólnych, bez żadnych ograniczeń.

Z uwagi na to, że posiadają Państwo wielokomórkową organizację zakładu pracy, powinni Państwo przeprowadzić w miarę możliwości wybór osób podlegających zwolnieniu grupowemu spośród pracowników wszystkich działów, a nie tylko z działu handlowego. Jedynie w przypadku, gdy jest uzasadnione zwolnienie pracowników z jednego działu, np. z powodu likwidacji tylko tego działu w firmie, można zwolnić grupowo pracowników tylko z jednego działu.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracodawca zatrudnia ponad 300 osób. W ramach posiadanej struktury organizacyjnej firma dzieli się na działy: handlowy, magazyn, księgowość, kadry i zaopatrzeniowy. Z uwagi na złą kondycję finansową i spadek zamówień pracodawca postanowił zwolnić 50 osób w ramach zwolnienia grupowego. Jednocześnie w celu poprawy swojej sytuacji na rynku, w firmie zostanie utworzony nowy dział reklamy i promocji. Wybór pracowników zakwalifikowanych do zwolnienia został przeprowadzony spośród wszystkich dotychczasowych działów. Ponieważ 3 osoby z działu handlowego zakwalifikowane do zwolnienia posiadały także kwalifikacje wymagane do pracy na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, wręczono im wypowiedzenia zmieniające. Żądanie zatrudnienia w dziale reklamy i promocji zgłosiły także spośród pracowników wytypowanych do zwolnienia grupowego 4 osoby z działu kadr, 3 osoby z działu zaopatrzeniowego i 2 osoby z księgowości. Jednak pracodawca odmówił zatrudnienia tych osób na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, ponieważ osoby te nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W Państwa przypadku do zwolnień grupowych dojdzie wówczas, gdy w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron (pod warunkiem że na zasadzie porozumienia stron zostaną rozwiązane umowy z co najmniej 5 pracownikami), w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmie co najmniej 30 pracowników. Podstawą zwolnienia grupowego mogą być tylko przyczyny niedotyczące pracowników. Nie ma znaczenia, czy przyczyny leżące u podstaw zwolnienia grupowego były zawinione przez pracodawcę czy powstały niezależnie od niego. Istotne jest jedynie to, aby zwolnienie dokonane w ramach zwolnienia grupowego nie zostało spowodowane przez pracownika.

Podstawa prawna

 • art. 1–4, art. 8–9, art. 11–12 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od pracownika zatrudnionego poprzednio na zlikwidowanym stanowisku, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobywać te kwalifikacje lub umiejętności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140)
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?