Kategorie

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Emilia Bartkowiak
Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

W pierwszej kolejności powinni Państwo, jeżeli jest to możliwe z punktu widzenia posiadanych kwalifikacji lub umiejętności zwalnianych pracowników, zaproponować im przesunięcia na nowe stanowiska (np. z działu handlowego do magazynu). Jest natomiast możliwe zatrudnienie nowych osób do pracy w magazynie i księgowości, jeżeli na nowo tworzonych przez Państwa stanowiskach pracy wymagane są takie szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których nie wymagali Państwo od pracowników zatrudnianych na likwidowanych stanowiskach. Warunkiem jest, że zwalniani pracownicy nie posiadają takich kwalifikacji lub umiejętności i musieliby je dopiero zdobywać.

UZASADNIENIE

Pracownik zwolniony wcześniej w ramach zwolnienia grupowego może ubiegać się o ponowne zatrudnienie u tego samego pracodawcy, jeżeli pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej (art. 9 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Warunkiem ponownego zatrudnienia takiej osoby jest zgłoszenie przez nią byłemu pracodawcy zamiaru ponownego zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia z pracy. W takim przypadku pracodawca powinien ponownie zatrudnić taką osobę w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nią stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

WAŻNE!

Pracodawca, który dokonał zwolnień grupowych i następnie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, powinien ponownie zatrudnić zwolnionego grupowo pracownika, który zgłosił chęć powrotu do zakładu w terminie 12 miesięcy od zwolnienia z pracy.

Zatrudnienie pracowników w tej samej grupie zawodowej nie następuje, jeśliby pracownik zwalniany grupowo musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe, aby mógł zostać zatrudniony na nowo utworzonym stanowisku pracy. Jeżeli zatem zwalniani grupowo przez Państwa pracownicy nie mają kwalifikacji do pracy na stanowiskach, które zamierzają Państwo utworzyć, to nie trzeba im proponować pracy na tych stanowiskach. Można wówczas zatrudnić na nowo tworzone stanowiska pracy osoby z zewnątrz.

Jeżeli natomiast wypowiedzą Państwo umowę o pracę mniej niż 30 osobom z przyczyn ekonomicznych, to pracownicy ci zostaną zwolnieni w ramach zwolnienia indywidualnego. W takiej sytuacji zatrudnienie nowych osób do innych działów, nawet w ramach tej samej grupy zawodowej (handlowcy) może nastąpić na zasadach ogólnych, bez żadnych ograniczeń.

Z uwagi na to, że posiadają Państwo wielokomórkową organizację zakładu pracy, powinni Państwo przeprowadzić w miarę możliwości wybór osób podlegających zwolnieniu grupowemu spośród pracowników wszystkich działów, a nie tylko z działu handlowego. Jedynie w przypadku, gdy jest uzasadnione zwolnienie pracowników z jednego działu, np. z powodu likwidacji tylko tego działu w firmie, można zwolnić grupowo pracowników tylko z jednego działu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia ponad 300 osób. W ramach posiadanej struktury organizacyjnej firma dzieli się na działy: handlowy, magazyn, księgowość, kadry i zaopatrzeniowy. Z uwagi na złą kondycję finansową i spadek zamówień pracodawca postanowił zwolnić 50 osób w ramach zwolnienia grupowego. Jednocześnie w celu poprawy swojej sytuacji na rynku, w firmie zostanie utworzony nowy dział reklamy i promocji. Wybór pracowników zakwalifikowanych do zwolnienia został przeprowadzony spośród wszystkich dotychczasowych działów. Ponieważ 3 osoby z działu handlowego zakwalifikowane do zwolnienia posiadały także kwalifikacje wymagane do pracy na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, wręczono im wypowiedzenia zmieniające. Żądanie zatrudnienia w dziale reklamy i promocji zgłosiły także spośród pracowników wytypowanych do zwolnienia grupowego 4 osoby z działu kadr, 3 osoby z działu zaopatrzeniowego i 2 osoby z księgowości. Jednak pracodawca odmówił zatrudnienia tych osób na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, ponieważ osoby te nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W Państwa przypadku do zwolnień grupowych dojdzie wówczas, gdy w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron (pod warunkiem że na zasadzie porozumienia stron zostaną rozwiązane umowy z co najmniej 5 pracownikami), w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmie co najmniej 30 pracowników. Podstawą zwolnienia grupowego mogą być tylko przyczyny niedotyczące pracowników. Nie ma znaczenia, czy przyczyny leżące u podstaw zwolnienia grupowego były zawinione przez pracodawcę czy powstały niezależnie od niego. Istotne jest jedynie to, aby zwolnienie dokonane w ramach zwolnienia grupowego nie zostało spowodowane przez pracownika.

Podstawa prawna

 • art. 1–4, art. 8–9, art. 11–12 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od pracownika zatrudnionego poprzednio na zlikwidowanym stanowisku, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobywać te kwalifikacje lub umiejętności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.