reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

W pierwszej kolejności powinni Państwo, jeżeli jest to możliwe z punktu widzenia posiadanych kwalifikacji lub umiejętności zwalnianych pracowników, zaproponować im przesunięcia na nowe stanowiska (np. z działu handlowego do magazynu). Jest natomiast możliwe zatrudnienie nowych osób do pracy w magazynie i księgowości, jeżeli na nowo tworzonych przez Państwa stanowiskach pracy wymagane są takie szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których nie wymagali Państwo od pracowników zatrudnianych na likwidowanych stanowiskach. Warunkiem jest, że zwalniani pracownicy nie posiadają takich kwalifikacji lub umiejętności i musieliby je dopiero zdobywać.

UZASADNIENIE

Pracownik zwolniony wcześniej w ramach zwolnienia grupowego może ubiegać się o ponowne zatrudnienie u tego samego pracodawcy, jeżeli pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej (art. 9 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Warunkiem ponownego zatrudnienia takiej osoby jest zgłoszenie przez nią byłemu pracodawcy zamiaru ponownego zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia z pracy. W takim przypadku pracodawca powinien ponownie zatrudnić taką osobę w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nią stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

WAŻNE!

Pracodawca, który dokonał zwolnień grupowych i następnie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, powinien ponownie zatrudnić zwolnionego grupowo pracownika, który zgłosił chęć powrotu do zakładu w terminie 12 miesięcy od zwolnienia z pracy.

Zatrudnienie pracowników w tej samej grupie zawodowej nie następuje, jeśliby pracownik zwalniany grupowo musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe, aby mógł zostać zatrudniony na nowo utworzonym stanowisku pracy. Jeżeli zatem zwalniani grupowo przez Państwa pracownicy nie mają kwalifikacji do pracy na stanowiskach, które zamierzają Państwo utworzyć, to nie trzeba im proponować pracy na tych stanowiskach. Można wówczas zatrudnić na nowo tworzone stanowiska pracy osoby z zewnątrz.

Jeżeli natomiast wypowiedzą Państwo umowę o pracę mniej niż 30 osobom z przyczyn ekonomicznych, to pracownicy ci zostaną zwolnieni w ramach zwolnienia indywidualnego. W takiej sytuacji zatrudnienie nowych osób do innych działów, nawet w ramach tej samej grupy zawodowej (handlowcy) może nastąpić na zasadach ogólnych, bez żadnych ograniczeń.

Z uwagi na to, że posiadają Państwo wielokomórkową organizację zakładu pracy, powinni Państwo przeprowadzić w miarę możliwości wybór osób podlegających zwolnieniu grupowemu spośród pracowników wszystkich działów, a nie tylko z działu handlowego. Jedynie w przypadku, gdy jest uzasadnione zwolnienie pracowników z jednego działu, np. z powodu likwidacji tylko tego działu w firmie, można zwolnić grupowo pracowników tylko z jednego działu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama