| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

 Nauka zawodu zatrudnionego u nas pracownika młodocianego zakończyła się 31 sierpnia br. Pracownik wykorzystał już za br. 20 dni urlopu wypoczynkowego z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 września br. pracuje u nas nadal, ale już nie jako pracownik młodociany. Czy pracownik ten będzie miał jeszcze prawo do urlopu wypoczynkowego w 2008 r.? Dodam, że 18 lat skończył w zeszłym roku.

RADA

Podejmując zatrudnienie już jako dorosła osoba Państwa pracownik nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego w 2008 r. Prawo do kolejnego urlopu nabędzie dopiero od 1 stycznia 2009 r.

UZASADNIENIE

Pracownicy młodociani mają prawo do urlopu wypoczynkowego, którego zasady nabywania i wymiar uregulowane są w sposób odmienny niż w przypadku pracowników pełnoletnich. Z upływem pierwszych 6 miesięcy pracy pracownik młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Po upływie roku pracy przepisy prawa pracy przyznają pracownikowi młodocianemu prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Łącznie w pierwszym roku pracy młodociany nabywa prawo do 38 dni urlopu. Natomiast w roku kalendarzowym, w którym pracownik młodociany kończy 18 lat, urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze 20 dni roboczych (art. 205 § 2 Kodeksu pracy).

Zatem wykorzystanie przez Państwa pracownika młodocianego urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze 20 dni wyczerpuje jego prawo do urlopu w tym roku kalendarzowym.

Gdyby cały 20-dniowy urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany przez pracownika w okresie zatrudnienia na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego, mieliby Państwo obowiązek udzielić pracownikowi pozostałą część urlopu.

Prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wymiar tego urlopu dla pracowników młodocianych reguluje szczegółowo Kodeks pracy. Natomiast pozostałe kwestie, np. sposób przerwania urlopu wypoczynkowego, są takie same dla wszystkich pracowników.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego do 31 sierpnia 2008 r. Wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu w okresie wakacji w wymiarze 20 dni. W trakcie tego urlopu zachorował. Po wykorzystaniu 14 dni urlopu, z powodu choroby pracownika urlop został przerwany. Pracownik ten od 1 września 2008 r. podjął zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy u tego samego pracodawcy jako pracownik dorosły. W 2008 r. ma zatem prawo jeszcze do 6 dni urlopu wypoczynkowego.

Zarówno w przypadku pracowników młodocianych, którzy ukończyli 18 lat, jak i pracowników pełnoletnich, którzy posiadają staż pracy krótszy niż 10 lat, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni.

WAŻNE!

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w danym roku kalendarzowym nie powinien przekroczyć wymiaru odpowiednio 20 lub 26 dni.

Podstawa prawna:

• art. 153 § 2, art. 154 § 1, art. 166, art. 205 Kodeksu pracy.

Beata Naróg

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »