REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczność oceny w procesie rekrutacji

Paweł Korzyński

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna, testy selekcyjne, wywiady telefoniczne, assessment center należą do metod oceny kandydatów w trakcie procesów rekrutacji. Firmy docierają do kandydatów najróżniejszymi sposobami, aby następnie wybrać najlepszego z nich. Warto jednak zauważyć, że często wybrany przez firmę kandydat nie podejmuje pracy, na przykład z powodu otrzymania w trakcie procesu rekrutacji innej oferty.

Zdarza się również, że kandydaci rezygnują w trakcie procesu rekrutacji z powodu czasu, który muszą poświęcić, zadeklarowało tak przeszło 35 proc. badanych specjalistów. Dlatego też rekruterzy powinni stale dążyć do optymalizacji metod oceny kandydatów, tak aby pozwalały one na skuteczną ocenę i jednocześnie nie powodowały rezygnacji kandydatów z ubiegania się o pracę.

Autopromocja

Wybór pracodawcy

25 proc. ankietowanych bierze udział w rekrutacji średnio co dwa miesiące. Około 70 proc. z nich w ciągu dwóch ostatnich lat brało udział w co najmniej czterech procesach rekrutacji. Liczbę rekrutacji, w których respondenci brali udział w ciągu ostatnich dwóch lat, przedstawia wykres 1. Około 25 proc. uczestniczyło w ponad 12 rekrutacjach. Tak duża liczba potwierdza fakt, że na efektywność metod rekrutacji należałoby spojrzeć nie tylko z punktu widzenia skuteczności oceny, lecz także z punktu widzenia skuteczności zatrudnienia, ponieważ tak jak firma wybiera pracownika z kilku kandydatów, podobnie kandydat dokonuje wyboru pracodawcy spośród kilku firm.

Metody oceny kandydata

Zdecydowanie najbardziej popularną metodą oceny kandydata jest rozmowa kwalifikacyjna. Aż 97,82 proc. ankietowanych stosuje tę metodę podczas procesu rekrutacji. Na uwagę zasługuje wysoki procent ankietowanych (86,95 proc.) stosujących wywiad telefoniczny do oceny kandydata. Najrzadziej wykorzystywaną spośród wymienionych metod jest assessment center. Ta wciąż rzadko używana metoda została wytypowana przez niecałe 45 proc. ankietowanych (zobacz wykres 2). Assessment center jest metodą pozwalającą obserwować zachowania kandydatów w sytuacjach wykonywania przez nich konkretnych zadań. Zadania te opracowywane są pod kątem danej rekrutacji według wcześniej wyznaczonych kryteriów, dlatego też ich pula jest zróżnicowana. Czasochłonność i wysokie nakłady ponoszone w trakcie assessment center decydują zapewne o mniejszej częstotliwości stosowania tej metody.

Na stanowiskach średniego szczebla, takich jak konsultant czy specjalista, rozmowa kwalifikacyjna jest stosowana zawsze przez 90,21 proc. ankietowanych, wywiad telefoniczny - 35,86 proc., testy selekcyjne - 25 proc., assessment center - 5,43 proc. Na stanowiskach wyższego szczebla, takich jak kierownik działu, menedżer, wspomniane wyżej metody oceny są stosowane przez większy procent ankietowanych. Wynika to z faktu, iż skuteczność procesu na stanowiskach wyższego szczebla jest bardzo ważna dla firmy. Jednak warto zaznaczyć, że im więcej stosowanych metod oceny w trakcie rekrutacji, tym proces rekrutacji bardziej się wydłuża.


Cenny czas

Biorąc pod uwagę fakt, iż większość kandydatów jest skłonna poświęcić na proces rekrutacji 30-60 minut (zobacz wykres 3), zastosowanie niektórych metod rekrutacji może spowodować ich rezygnację. Z badania przeprowadzonego wśród osób, które zajmują się naborem pracowników, wynika, że najczęściej stosowane metody oceny odpowiadają następującym przedziałom czasowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● rozmowa kwalifikacyjna - 30-60 minut,

● wywiad telefoniczny - do 15 minut,

● testy selekcyjne - 30-60 minut,

● assessment center - powyżej 2 godzin.

Ostatnia z wymienionych metod, assessment center, trwa szczególnie długo w porównaniu z pozostałymi metodami oceny. Z pewnością jest to jeden z powodów, dla których ta metoda oceny nie jest tak często stosowana.

Dwu-, czterotygodniowy proces rekrutacji - czy to za długo? Z badania wynika niestety, że tak. Proces rekrutacji trwa średnio dwa, cztery tygodnie (zobacz wykres 4), natomiast kandydaci zainteresowani są znacznie krótszym procesem rekrutacji i dla większości powinien on trwać nie dłużej niż tydzień. Z wywiadów uzupełniających badanie ankietowe wynika, że procesy rekrutacji trwają czasami kilka miesięcy. Przyczyn może być wiele, na przykład: konieczność organizacji rozmów na różnych szczeblach zarządzania, brak elastyczności czasowej niektórych menedżerów, brak ścisłej współpracy menedżerów z działem personalnym, brak pilnych potrzeb personalnych.

Optymalizacja procesu

Planując proces rekrutacji, warto zastanowić się nie tylko nad użyciem najbardziej skutecznych metod oceny, lecz także nad tym, aby te metody oceny nie prowadziły do rezygnacji dobrych kandydatów z procesu rekrutacji. Oprócz doboru optymalnych metod oceny pod względem konieczności zaangażowania czasowego kandydatów w proces rekrutacji, rekruterzy powinni zwrócić uwagę na istotę zarządzania procesem rekrutacji. Szybki przepływ informacji pomiędzy osobami oceniającymi a menedżerami, zaangażowanie menedżerów w doradztwo w zakresie planowania i realizacji procesu rekrutacji, elastyczność w stosunku do kandydatów to niektóre z elementów mogących przyczynić się do wyboru i zatrudnienia najlepszego kandydata.


@RY1@i13/2009/004/i13.2009.004.000.0076.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/004/i13.2009.004.000.0076.002.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/004/i13.2009.004.000.0076.003.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/004/i13.2009.004.000.0076.004.jpg@RY2@

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA