REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE

Anna Stykowska-Sikora

REKLAMA

Chcielibyśmy zatrudnić cudzoziemca z Szanghaju. Jak wygląda procedura zatrudnienia takiej osoby u nas w kraju?

W przypadku cudzoziemców spoza Unii Europejskiej przepisy polskiego prawa przewidują konieczność uzyskania zezwolenia na zatrudnienie.

REKLAMA

Autopromocja

W zasadzie każdy cudzoziemiec zobowiązany jest przy podejmowaniu pracy w Polsce legitymować się pozwoleniem na pracę. Jednak obowiązek uzyskania zezwolenia oraz wszelkie czynności przed urzędami związane z uzyskaniem takiego zezwolenia obciążają pracodawcę.

Bez względu na to, czy pracownik, którego zamierzacie Państwo zatrudnić, będzie wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia na pracę.

Postępowanie zmierzające do wydania pozwolenia na zatrudnienie dzieli się na dwa etapy:

• zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia w lokalnych jednostkach świadczących usługi w zakresie pośrednictwa pracy oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• postępowanie administracyjne przed właściwym urzędem, w którego trakcie analizowane są kwalifikacje konkretnego cudzoziemca na konkretnym stanowisku pracy i w zakładzie konkretnego przedsiębiorcy.

Warunkiem wydania zezwolenia na pracę jest wcześniejsze uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia i uzyskanie przez cudzoziemca odpowiedniej wizy.

Zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia jest to pierwszy niezbędny krok na drodze do uzyskania pozwolenia na zatrudnienie cudzoziemca. Pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia we właściwym urzędzie pracy w celu udostępnienia oferty pracy dla bezrobotnych i poszukujących pracy obywateli polskich lub cudzoziemców posiadających zezwolenie na osiedlenie się. Jednocześnie pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia w systemie EURES (niektóre urzędy pracy, przyjmując zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia, jednocześnie dokonują tego zgłoszenia w systemie EURES).

Urząd przyjmujący zgłoszenie wydaje opinię o realizacji oferty zatrudnienia, wskazując, czy na wnioskowane stanowisko byli kandydaci oraz czy ich kandydatury, i z jakiego powodu, zostały odrzucone.

REKLAMA

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę wydaje pracodawcy wojewoda, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy, kryteria udzielenia zezwoleń na zatrudnienie oraz po zasięgnięciu opinii marszałka województwa, dotyczącej kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Postępowanie w sprawie uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca toczy się przed wojewodą właściwym dla siedziby pracodawcy lub miejsca zakładu pracy, w którym wykonywana będzie przez cudzoziemca praca. W województwie mazowieckim upoważnienie Wojewody Mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemców posiada - na mocy porozumienia zawartego między Wojewodą Mazowieckim i Zarządem Województwa Mazowieckiego - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz jego zastępcy. Odwołanie od negatywnej decyzji w sprawie udzielenia zezwolenia na zatrudnienie składa się do ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego, który wydał zaskarżaną decyzję.

Przyrzeczenie wydania zezwolenia na zatrudnienie nie stanowi podstawy do wykonywania pracy przez cudzoziemca. Dokumentem uprawniającym do świadczenia pracy przez cudzoziemca jest wyłącznie zezwolenie na zatrudnienie w Polsce.

W sytuacji, w której zamierzcie Państwo zatrudnić na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług czy też umowy o dzieło cudzoziemca pochodzącego z kraju spoza UE, niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia na pracę. Procedura trwa około 2,5-3 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA