REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE

Anna Stykowska-Sikora

REKLAMA

Chcielibyśmy zatrudnić cudzoziemca z Szanghaju. Jak wygląda procedura zatrudnienia takiej osoby u nas w kraju?

W przypadku cudzoziemców spoza Unii Europejskiej przepisy polskiego prawa przewidują konieczność uzyskania zezwolenia na zatrudnienie.

Autopromocja

W zasadzie każdy cudzoziemiec zobowiązany jest przy podejmowaniu pracy w Polsce legitymować się pozwoleniem na pracę. Jednak obowiązek uzyskania zezwolenia oraz wszelkie czynności przed urzędami związane z uzyskaniem takiego zezwolenia obciążają pracodawcę.

Bez względu na to, czy pracownik, którego zamierzacie Państwo zatrudnić, będzie wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia na pracę.

Postępowanie zmierzające do wydania pozwolenia na zatrudnienie dzieli się na dwa etapy:

• zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia w lokalnych jednostkach świadczących usługi w zakresie pośrednictwa pracy oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• postępowanie administracyjne przed właściwym urzędem, w którego trakcie analizowane są kwalifikacje konkretnego cudzoziemca na konkretnym stanowisku pracy i w zakładzie konkretnego przedsiębiorcy.

Warunkiem wydania zezwolenia na pracę jest wcześniejsze uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia i uzyskanie przez cudzoziemca odpowiedniej wizy.

Zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia jest to pierwszy niezbędny krok na drodze do uzyskania pozwolenia na zatrudnienie cudzoziemca. Pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia we właściwym urzędzie pracy w celu udostępnienia oferty pracy dla bezrobotnych i poszukujących pracy obywateli polskich lub cudzoziemców posiadających zezwolenie na osiedlenie się. Jednocześnie pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia w systemie EURES (niektóre urzędy pracy, przyjmując zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia, jednocześnie dokonują tego zgłoszenia w systemie EURES).

Urząd przyjmujący zgłoszenie wydaje opinię o realizacji oferty zatrudnienia, wskazując, czy na wnioskowane stanowisko byli kandydaci oraz czy ich kandydatury, i z jakiego powodu, zostały odrzucone.

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę wydaje pracodawcy wojewoda, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy, kryteria udzielenia zezwoleń na zatrudnienie oraz po zasięgnięciu opinii marszałka województwa, dotyczącej kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Postępowanie w sprawie uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca toczy się przed wojewodą właściwym dla siedziby pracodawcy lub miejsca zakładu pracy, w którym wykonywana będzie przez cudzoziemca praca. W województwie mazowieckim upoważnienie Wojewody Mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemców posiada - na mocy porozumienia zawartego między Wojewodą Mazowieckim i Zarządem Województwa Mazowieckiego - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz jego zastępcy. Odwołanie od negatywnej decyzji w sprawie udzielenia zezwolenia na zatrudnienie składa się do ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego, który wydał zaskarżaną decyzję.

Przyrzeczenie wydania zezwolenia na zatrudnienie nie stanowi podstawy do wykonywania pracy przez cudzoziemca. Dokumentem uprawniającym do świadczenia pracy przez cudzoziemca jest wyłącznie zezwolenie na zatrudnienie w Polsce.

W sytuacji, w której zamierzcie Państwo zatrudnić na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług czy też umowy o dzieło cudzoziemca pochodzącego z kraju spoza UE, niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia na pracę. Procedura trwa około 2,5-3 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA