REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na zastępstwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska

REKLAMA

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia.

Na miejsce pracownika długotrwale nieobecnego w pracy pracodawca może - na czas tej nieobecności - zatrudnić inną osobę na podstawie tzw. umowy na zastępstwo (art. 25 § 1 k.p.). Celem umowy na zastępstwo jest ułatwienie pracodawcy organizacji pracy w czasie dłuższej nieobecności pracownika, dlatego jest ona uregulowana w sposób bardziej elastyczny niż zwykła umowa o pracę na czas określony. Dotyczy to w szczególności sposobu określania terminu rozwiązania (czasu trwania umowy) oraz okresu wypowiedzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy można zatrudnić pracownika na zastępstwo

Umowę na zastępstwo można zawrzeć, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, na czas tej nieobecności (art. 25 § 1 zd. 2 k.p.). Oznacza to, że umowa na zastępstwo może być zawarta jedynie na czas obejmujący usprawiedliwioną nieobecność pracownika, np. choroby, urlopu bezpłatnego, wychowawczego, wypoczynkowego itp. Ponadto na podstawie tej umowy można zatrudnić pracownika nie wcześniej niż z chwilą rozpoczęcia usprawiedliwionej nieobecności przez pracownika zastępowanego.

Przykład

REKLAMA

Pracownica planuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego od 1 marca 2009 r. Pracodawca potrzebuje zatrudnić na czas jej nieobecności innego pracownika. Zamierza przyjąć go do pracy już od 10 lutego, tak aby udająca się na urlop pracownica mogła wdrożyć go w wykonywane przez nią obowiązki.

W tym przypadku umowę na zastępstwo można jednak podpisać dopiero od 1 marca. Z tym dniem zaczyna się bowiem usprawiedliwiona nieobecność pracownicy. Natomiast na okres potrzebny do zaznajomienia się z nowymi obowiązkami pracodawca powinien zawrzeć z tym pracownikiem umowę na okres próbny. Takie rozwiązanie przewiduje art. 25 § 2 k.p. Niedopuszczalne jest zatrudnianie pracownika na podstawie umowy na zastępstwo w czasie, kiedy pracownik zastępowany nadal pracuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Treść umowy na zastępstwo

REKLAMA

Z treści umowy na zastępstwo powinno jednoznacznie wynikać, że jest to „umowa o pracę na zastępstwo” lub „umowa o pracę w zastępstwie” nieobecnego pracownika. Konieczne jest przy tym konkretne wskazanie pracownika, którego pracodawca zamierza zastąpić (imię i nazwisko, stanowisko lub funkcję), a także przyczyny jego nieobecności, która w praktyce wyznacza czas, na jaki umowa na zastępstwo zostaje zawarta. Umowa powinna określać ten sam rodzaj pracy, jaki wykonywał pracownik zastępowany (stanowisko lub zakres obowiązków).

Warunki zatrudnienia przewidziane w umowie o pracę na zastępstwo nie muszą być identyczne jak warunki zatrudnienia zastępowanego pracownika. Pracodawca nie musi np. zapewniać zastępcy dodatkowych świadczeń (np. samochodu służbowego, telefonu itp.), z których korzystał nieobecny pracownik. Umowa na zastępstwo może też określać np. inny wymiar czasu pracy (1/2 etatu) lub inną wysokość wynagrodzenia niż wynikająca z umowy pracownika, który zostaje zastąpiony. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie przyznane zastępcy powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także powinno uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 k.p.). Ponadto warunki wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na zastępstwo nie mogą naruszać wewnętrznych przepisów płacowych obowiązujących u danego pracodawcy (układów zbiorowych, regulaminów wynagradzania). W szczególności pensja takiego pracownika nie powinna być mniejsza od najniższego wynagrodzenia na danym stanowisku.

Podobnie jak w przypadku innych umów o pracę umowa o pracę na zastępstwo powinna - obok elementów dla niej charakterystycznych - zawierać wszystkie elementy standardowej umowy o pracę, tzn. określać miejsce pracy, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin rozpoczęcia pracy, czas jej trwania itd.

Czas trwania umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo, jako umowa terminowa, rozwiązuje się z chwilą upływu terminu, na jaki została zawarta. Czas jej trwania ograniczony jest czasem usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika. W tych granicach pracodawca może według własnego uznania zastrzec termin zakończenia takiej umowy. Może to zrobić, wskazując konkretną datę rozwiązania umowy, np. 15 kwietnia 2009 r. Wówczas umowa rozwiąże się z tym dniem. Jeżeli po rozwiązaniu umowy na zastępstwo nadal będzie istniała potrzeba zatrudnienia zastępcy, pracodawca może zawrzeć z nim kolejną umowę na zastępstwo.


WAŻNE!

Do umów na zastępstwo nie ma zastosowania przepis stanowiący, że trzecia umowa na czas określony staje się umową na czas nieokreślony (art. 251§ 3 k.p.). Możliwe jest zawieranie nieograniczonej liczby (trzech i więcej) kolejnych umów na zastępstwo, jeśli istnieje faktyczna potrzeba zastąpienia nieobecnego pracownika.

Pracodawca może też określić czas trwania umowy na zastępstwo, zastrzegając, że umowa zostaje zawarta do chwili powrotu konkretnego pracownika do pracy. Zapewnia to pracodawcy większą elastyczność, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest w stanie przewidzieć czasu trwania nieobecności pracownika, np. przedłużająca się choroba lub wcześniejszy powrót z urlopu wychowawczego. W razie wcześniejszego bądź późniejszego powrotu nieobecnego pracownika umowa ulega „automatycznemu” rozwiązaniu z chwilą stawienia się zastępowanego pracownika w pracy, bez konieczności składania jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń (np. wypowiadania umowy) lub zawierania nowej umowy na zastępstwo.

WAŻNE!

Umowa na zastępstwo rozwiązuje się także z chwilą przekształcenia nieobecności usprawiedliwionej w nieusprawiedliwioną, np. gdy nieobecny pracownik nie stawi się w pracy po upływie okresu urlopu macierzyńskiego.

Natomiast przed upływem terminu, na jaki została zawarta, umowa na zastępstwo może zostać rozwiązana:

• za porozumieniem stron - w każdym czasie,

• bez wypowiedzenia - przez pracodawcę w trybie art. 52 i 53 k.p. lub przez pracownika w trybie art. 55 k.p.,

• za wypowiedzeniem - w każdym czasie, przez każdą ze stron (art. 331 k.p.).

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (nie kalendarzowe!), a strony nie muszą podawać przyczyny wypowiedzenia. Pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę.

WAŻNE!

W stosunku do kobiet będących w ciąży w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy na zastępstwo nie stosuje się przepisów gwarantujących przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu (art. 177 § 31k.p.). Mimo ciąży umowa na zastępstwo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

REKLAMA