Ustalenie rozkładu czasu pracy
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Pracownicy jednej firmy mogą być podzieleni na grupy, z których jedna pracuje w godzinach od 12.00 do 20.00, inna od 16.00 do 20.00, a jeszcze inna pracuje od środy do niedzieli mając wolne poniedziałki i wtorki. Takie rozkłady czasu pracy powinny zostać ustalone w wewnętrznych aktach prawnych (regulamin pracy, układ zbiorowy pracy, obwieszczenie).
UZASADNIENIE
System oraz rozkład czasu pracy obejmujący pracowników danej firmy czy danego działu powinien wynikać z układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy. Jeśli pracodawca nie jest związany takim układem ani nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy - system powinien wynikać z obwieszczenia pracodawcy. Nie dotyczy to jedynie systemu skróconego tygodnia pracy oraz systemu weekendowego, które powinny zostać wprowadzone w umowie o pracę (art. 150 § 3 Kodeksu pracy).
Pracowników powinien obowiązywać co do zasady jeden system czasu pracy. Różnicowanie systemu czasu pracy w jednym zakładzie pracy może mieć miejsce w ramach poszczególnych grup pracowników, z których jedna grupa różni się od innych np. organizacją czy charakterem pracy.
PRZYKŁAD
Pracownicy działu obsługi klienta zajmują się utrzymywaniem kontaktów z obecnymi klientami firmy oraz pozyskiwaniem nowych klientów. Ci, którzy obsługują dotychczasowych klientów, pracują w godzinach od 9.00 do 17.00 poza firmą, a ci, którzy pozyskują nowych klientów pracują w godz. od 12.00 do 20.00 w siedzibie firmy. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby dla pierwszych ustanowić podstawowy system czasu pracy, a dla drugich system równoważny.
Nie oznacza to jednak, że pracownicy jednej firmy zatrudnieni w tym samym systemie czasu pracy nie mogą pracować w różnych godzinach. Możliwe jest bowiem, aby pracodawca organizował czas pracy tych pracowników w różny sposób. Nie ma zatem prawnych przeciwwskazań, aby pracownicy zatrudnieni u jednego pracodawcy w podstawowym systemie czasu pracy pracowali w sposób wskazany w pytaniu, czyli niektórzy z nich w godzinach od 8.00 do 16.00, inni od 12.00 do 20.00 lub od 16.00 do 20.00 (niepełnoetatowcy). W takim przypadku trzeba jednak określić w przepisach wewnątrzzakładowych, że praca w zakładzie odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy, a godziny pracy poszczególnych pracowników są ustalane w przedstawianych im harmonogramach czasu pracy.
WAŻNE!
Pracownicy, którzy mają pracować również w niedziele, muszą mieć co najmniej jedną wolną niedzielę na cztery niedziele pracy.
Jak faktycznie pracodawca ustali organizację godzin pracy zatrudnionych w jego zakładzie pracy pracowników, zależy od potrzeb firmy. Jeśli firma funkcjonuje od poniedziałku do niedzieli w godz. od 8.00 do 20.00, to pracodawca musi ustalić takie zmiany, aby zapewniały obsługę pracowniczą właśnie w tych dniach i godzinach. Ponadto, istotną rolę będzie miała tutaj liczba pracowników, która w jednym czasie musi być na stanowiskach pracy.
• art. 129 § 1, art. 150 § 1, art. 15112 Kodeksu pracy.
Monika Wacikowska
specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat