REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustalenie rozkładu czasu pracy

REKLAMA

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

RADA

Autopromocja

Pracownicy jednej firmy mogą być podzieleni na grupy, z których jedna pracuje w godzinach od 12.00 do 20.00, inna od 16.00 do 20.00, a jeszcze inna pracuje od środy do niedzieli mając wolne poniedziałki i wtorki. Takie rozkłady czasu pracy powinny zostać ustalone w wewnętrznych aktach prawnych (regulamin pracy, układ zbiorowy pracy, obwieszczenie).

UZASADNIENIE

System oraz rozkład czasu pracy obejmujący pracowników danej firmy czy danego działu powinien wynikać z układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy. Jeśli pracodawca nie jest związany takim układem ani nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy - system powinien wynikać z obwieszczenia pracodawcy. Nie dotyczy to jedynie systemu skróconego tygodnia pracy oraz systemu weekendowego, które powinny zostać wprowadzone w umowie o pracę (art. 150 § 3 Kodeksu pracy).

Pracowników powinien obowiązywać co do zasady jeden system czasu pracy. Różnicowanie systemu czasu pracy w jednym zakładzie pracy może mieć miejsce w ramach poszczególnych grup pracowników, z których jedna grupa różni się od innych np. organizacją czy charakterem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownicy działu obsługi klienta zajmują się utrzymywaniem kontaktów z obecnymi klientami firmy oraz pozyskiwaniem nowych klientów. Ci, którzy obsługują dotychczasowych klientów, pracują w godzinach od 9.00 do 17.00 poza firmą, a ci, którzy pozyskują nowych klientów pracują w godz. od 12.00 do 20.00 w siedzibie firmy. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby dla pierwszych ustanowić podstawowy system czasu pracy, a dla drugich system równoważny.

Nie oznacza to jednak, że pracownicy jednej firmy zatrudnieni w tym samym systemie czasu pracy nie mogą pracować w różnych godzinach. Możliwe jest bowiem, aby pracodawca organizował czas pracy tych pracowników w różny sposób. Nie ma zatem prawnych przeciwwskazań, aby pracownicy zatrudnieni u jednego pracodawcy w podstawowym systemie czasu pracy pracowali w sposób wskazany w pytaniu, czyli niektórzy z nich w godzinach od 8.00 do 16.00, inni od 12.00 do 20.00 lub od 16.00 do 20.00 (niepełnoetatowcy). W takim przypadku trzeba jednak określić w przepisach wewnątrzzakładowych, że praca w zakładzie odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy, a godziny pracy poszczególnych pracowników są ustalane w przedstawianych im harmonogramach czasu pracy.

WAŻNE!

Pracownicy, którzy mają pracować również w niedziele, muszą mieć co najmniej jedną wolną niedzielę na cztery niedziele pracy.

Jak faktycznie pracodawca ustali organizację godzin pracy zatrudnionych w jego zakładzie pracy pracowników, zależy od potrzeb firmy. Jeśli firma funkcjonuje od poniedziałku do niedzieli w godz. od 8.00 do 20.00, to pracodawca musi ustalić takie zmiany, aby zapewniały obsługę pracowniczą właśnie w tych dniach i godzinach. Ponadto, istotną rolę będzie miała tutaj liczba pracowników, która w jednym czasie musi być na stanowiskach pracy.

• art. 129 § 1, art. 150 § 1, art. 15112 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA