REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

REKLAMA

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

RADA

Autopromocja

Aby prowadzić przygotowanie zawodowe młodocianych musi Pan lub osoba przez Pana wyznaczona posiadać kwalifikacje wymagane dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Umowę na czas określony z pracownicą młodocianą może Pan zawrzeć tylko w przypadku zatrudniania większej liczby pracowników młodocianych, niż wynika to z potrzeb zakładu. Jednak wówczas zawiera się ją na okres nie krótszy niż 3 lata. Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego należy podpisać z pracownicą młodocianą. Umowę ze szkołą będzie Pan natomiast zobowiązany zawrzeć w przypadku, gdy to szkoła skieruje do Pana zakładu uczniów na praktyczną naukę zawodu.

UZASADNIENIE

Przygotowanie zawodowe pracowników młodocianych może odbywać się w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. W Pana sytuacji w związku z podjęciem przez młodocianego nauki w szkole zawodowej, jego przygotowanie zawodowe będzie się odbywało w formie nauki zawodu. W takim przypadku natomiast zatrudnienie młodocianego jest dopuszczalne tylko i wyłącznie przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu. Aby taką praktyczną naukę zawodu młodocianych prowadzić, pracodawca lub wyznaczony przez niego pracownik prowadzący tę praktykę powinien posiadać:

tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczał lub w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu będącego przedmiotem nauczania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

przygotowanie pedagogiczne wymagane dla nauczycieli lub ukończony odpowiedni kurs pedagogiczny.

W przypadku instruktorów praktycznej nauki zawodu nieposiadających tytułu mistrza w zawodzie, powinni oni posiadać:

przygotowanie pedagogiczne lub ukończony kurs pedagogiczny,

określone w przepisach świadectwo dojrzałości lub dyplom ukończenia studiów wyższych wraz z odpowiednio długim, określonym w przepisach, stażem pracy w zawodzie.

WAŻNE!

Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca podpisuje bezpośrednio z pracownikiem młodocianym.

Umowa zawarta z pracownikiem młodocianym, poza elementami wymaganymi dla wszystkich umów o pracę, powinna zawierać:

wskazany rodzaj przygotowania zawodowego, które ma odbywać młodociany (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),

czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,

sposób dokształcania teoretycznego.

Zasadą w obowiązujących przepisach prawa pracy jest, że taka umowa powinna być zawarta z pracownikiem młodocianym na czas nieokreślony. Od tej zasady przewidziano jednak jeden wyjątek. Mianowicie w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia w celu nauki zawodu większą liczbę pracowników młodocianych, niż to wynika z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony. Jednak czas ten nie może być krótszy niż okres kształcenia określony w odpowiednich przepisach dotyczących czasu trwania nauki zawodu. Zgodnie z tymi przepisami okres kształcenia w zawodzie fryzjera wynosi 3 lata. Zatem nie może Pan zawrzeć z pracownikiem młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony krótszy niż 3 lata.

Jeżeli natomiast praktyczna nauka zawodu jest organizowana przez szkołę, może Pan przyjąć w swoim zakładzie uczniów w celu odbycia takiej nauki. Wówczas będzie Pan zobowiązany do podpisania z dyrektorem szkoły kierującym uczniów do Pana zakładu umowy o praktyczną naukę zawodu w celu jej odbycia.

art. 194, art. 195 Kodeksu pracy,

§ 1, § 2, § 6-9 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.),

§ 3 ust. 2, § 7, § 10 ust. 4 rozporządzenia z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (DzU nr 113, poz. 988 ze zm.),

załącznik do rozporządzenia z 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (DzU nr 124, poz. 860).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA