Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu czas pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące czas pracy.
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie
Aktualizacja: 26.11.2018
Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie? »
Wolne 12 listopada w branży transportowej - wynagrodzenie, skutki
Aktualizacja: 06.11.2018
Jakie skutki dla branży transportowej będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, tj. 12 listopada 2018 r.? Jaki wpływ będzie to miało na pracę i wynagrodzenie kierowców? »
Zakaz handlu w niedziele i święta 2018 – pracownicy, wyjątki, kalendarz
Aktualizacja: 02.03.2018
W 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedziele. Pracownicy będą mieli również skrócony czas pracy do godziny 14. w dniu 24 grudnia 2018 r. z prawem do zachowania wynagrodzenia. Sprawdź w które dni będą zamknięte sklepy. Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od stosowania ustawy. »
Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych
Aktualizacja: 08.01.2018
Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać. »
Zatrudnianie młodocianych po 1 września 2018 r. - wiek, czas pracy, urlop
Aktualizacja: 20.12.2017
Od 1 września 2018 r. zmienią się przepisy Kodeksu pracy, w myśl których młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jak zatem zatrudniać pracownika młodocianego po zmianach? »
Odbieranie telefonów służbowych poza czasem pracy
Aktualizacja: 27.12.2016
Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu służbowego oraz korzystania ze służbowej poczty elektronicznej w czasie świąt. Traktowane jest to jako praca w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie. »
Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 25.08.2016
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe. »
Jak rekompensować pracę w święto
Aktualizacja: 25.05.2016
Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała? »
Niepełny etat w systemie równoważnym
Aktualizacja: 09.11.2015
Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę? »
Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?
Aktualizacja: 16.06.2015
Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę? »
Rozliczanie spóźnień i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy
Aktualizacja: 29.05.2015
Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jak rozliczać spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy? Czy pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie? »
Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie
Aktualizacja: 13.05.2015
Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu. »
Umowa o praktykę absolwencką - wzór
Aktualizacja: 13.05.2015
Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie. »
Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie
Aktualizacja: 06.05.2015
Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie. Takie wnioski wypływają z badania "Budżet czasu ludności 2013". Przeprowadza się je co 10 lat. Można dowiedzieć się z niego również, ile warta jest praca domowa kobiet i mężczyzn. »
Zasada pięciodniowego tygodnia pracy - jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia
Aktualizacja: 28.04.2015
Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy pracownicy powinni wykonywać pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obowiązuje więc zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia? »
Wniosek o odroczenie składek za XI