Umowa o dzieło z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym
15 lut 2011
Z jednym z naszych pracowników zawarto umowę o dzieło na wykonanie kosztorysu naszej kolejnej inwestycji. Umowa o dzieło została zawarta na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Pracownik ten od 1 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zostało wypłacone 10 lutego, jednocześnie z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za styczeń 2011 r. Czy z tytułu umowy o dzieło tego pracownika należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne? Czy należy przekazać za niego do ZUS jakieś dokumenty?
Czy zleceniobiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z przerwami, przysługuje zasiłek chorobowy
14 lut 2011
Zawieraliśmy umowy zlecenia ze zleceniobiorcą na okresy od 15 sierpnia do 30 września 2010 r., od 20 października do 20 listopada 2010 r. oraz od 15 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. Zleceniobiorca był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę do 1 czerwca 2010 r. przez rok u innego pracodawcy, natomiast w okresach, na jakie zostały zawarte umowy zlecenia, podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Obecna umowa zlecenia zawiera zapis o przysługującym zleceniobiorcy miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 1600 zł. Zleceniobiorca chorował od 22 stycznia do 7 lutego 2011 r. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Jak liczyć jego wysokość?
Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia
04 lut 2011
Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu dotyczy nie tylko umów o pracę. Obejmuje on również relacje związane z pracą wykonywaną na podstawie umów zlecenia czy o dzieło.
Jakie świadczenie chorobowe przysługuje zleceniobiorcy wykonującemu pracę na rzecz swojego pracodawcy
31 sty 2011
Zatrudniliśmy od 25 października 2010 r. 35-letniego mężczyznę na podstawie umowy o świadczenie usług produkcyjnych. Zawartą umowę zleceniobiorca będzie wykonywał na rzecz swojego pracodawcy. Zleceniobiorca był niezdolny do pracy od 23 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2010 r. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy?
Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu
28 sty 2011
Po zakończeniu umowy o pracę z tym samym pracownikiem została zawarta umowa-zlecenie. Przerwa między umowami wynosi 10 dni. Czy do okresu wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się umowę o pracę? Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe – pracodawca czy ZUS?
Działalność pozarolnicza – umowa zlecenia: zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych
21 sty 2011
Prowadzenie działalności pozarolniczej stanowi tytuł do obowiązkowego objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Od tej ogólnej zasady można jednak wskazać liczne wyjątki, związane najczęściej z sytuacjami, w których prowadzenie działalności nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W takich przypadkach obowiązek odprowadzania składek przez płatnika zależy od poziomu przychodów uzyskiwanego z tytułu umowy zlecenia.
Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców
13 sty 2011
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.
Zleceniobiorcy - zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
15 gru 2010
Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na umowę zlecenie zależy od wielu czynników – obowiązku podlegania przez nie ubezpieczeniom społecznym, wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu zlecenia czy wieku zleceniobiorcy. Składkę na Fundusz opłaca się w tych samych terminach, co składki na ubezpieczenia społeczne – a zatem zleceniodawcy ze sfery budżetowej przekazują składki do ZUS do 5., a pozostali płatnicy do 15. dnia każdego miesiąca.
Umowa-zlecenie podczas urlopu
02 gru 2010
Zaproponowaliśmy kilku naszym pracownicom, aby podczas swojego urlopu przychodziły do pracy i pomogły koleżankom z zaprzyjaźnionego działu nadrobić zaległości. Czy możliwe jest zatrudnienie na umowę-zlecenie naszych pracownic w czasie ich urlopu? Czy w tej sytuacji urlop ulega przesunięciu?
W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu
24 lis 2010
Zawieramy umowy ze zleceniobiorcami z terenu całego kraju. Czy na wypadek sporu w treści umowy zlecenia możemy wskazać konkretny sąd, który rozstrzygałby ewentualne spory? Czy w umowie zlecenia można ustalić obowiązek podjęcia próby polubownego rozstrzygnięcia sporu powstałego w związku z realizacją zlecenia przed wystąpieniem do sądu (zleceniobiorcy nie prowadzą działalności gospodarczej)?
Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom
19 lis 2010
Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych – tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.
Czy zleceniobiorców trzeba kierować na badania lekarskie i szkolenia bhp
17 lis 2010
Prowadzę zakład produkcji mebli. W najbliższym czasie planuję zatrudnienie kilku osób na podstawie umowy zlecenia. Jedną z tych osób będzie księgowy, którego zadaniem będzie sporządzenie bilansu rocznego. Natomiast pozostałe osoby zostaną zatrudnione przy pracach związanych z remontem hal produkcyjnych. Czy muszę skierować tych zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać ich z oceną ryzyka zawodowego?
Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne
27 paź 2010
Od 5 października 2010 r. przyjęliśmy do pracy emeryta. Podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Jest to jedyna praca zarobkowa tej osoby. Czy fakt posiadania prawa do emerytury przez zleceniobiorcę ma wpływ na obowiązek opłacania składek na ZUS, czy powinnam go tylko zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?
Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN
11 paź 2010
Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.
Czy do ustalenia obowiązku ubezpieczeń zleceniobiorcy wystarczy jego pisemne oświadczenie
05 paź 2010
Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?
Obowiązki stron umowy agencyjnej
04 paź 2010
Obydwie strony umowy, tj. zarówno agent, jak i dający zlecenie, mają obowiązek zachowania wobec siebie lojalności.
Charakterystyka umowy agencyjnej
17 sie 2010
Instytucja agencji wpływa w znaczący sposób na rozwój współczesnych
stosunków handlowych. Dzięki jej zastosowaniu przedsiębiorca może
działać równocześnie za pośrednictwem swoich agentów w wielu miejscach
na świecie. Tym samym, rozszerzając zasięg swojej działalności z
wykorzystaniem agentów, optymalizuje ponoszone koszty i zwiększa
skuteczność prowadzonego biznesu.
Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło
09 sie 2010
Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.
Czy zleceniobiorca jest zobowiązany do sporządzenia raportu z wykonanego zlecenia
16 cze 2010
Zleceniobiorca w ramach umowy będzie świadczył na moją rzecz usługi marketingowe. Po zakończeniu wykonywania umowy chciałbym otrzymać szczegółowy raport w tej kwestii. Czy obowiązek sporządzenia takiego raportu wynika bezpośrednio z przepisów czy lepiej – i jeśli tak, to w jaki sposób – określić go w umowie zlecenia?
Zwrot kosztów przy umowie-zleceniu
07 cze 2010
Przepisy obligują zleceniodawcę do zwrotu zleceniobiorcy wszystkich wydatków, jakie ten poniósł w celu wykonania zlecenia. Nie jest to jednak postanowienie bezwzględne, tzn. można w treści umowy kwestię tę uregulować inaczej.
Umowa-zlecenie z pracownicą na urlopie wychowawczym
01 cze 2010
Chcemy zatrudnić na podstawie umowy-zlecenia swoją pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego. Umowa-zlecenie zostanie zawarta na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. Pracownica wróci do pracy (po urlopie wychowawczym) 1 czerwca 2010 r. Będzie pracowała równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia. Wynagrodzenie za maj 2010 r. zostanie wypłacone w czerwcu. Czy to wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym?
Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia
11 maja 2010
Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację?
Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny
07 maja 2010
Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?
Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji
15 lut 2010
Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?
Czy dopiski w umowie zlecenia wprowadzone pod podpisami stron umowy są ważne
22 sty 2010
Zawarliśmy na piśmie umowę zlecenia. Umowa została podpisana przez nas i zleceniobiorcę. Następnie przypomnieliśmy sobie jeszcze o kilku ustaleniach, które zostały dopisane w umowie zlecenia pod podpisami stron. Teraz na podstawie tych zapisów wymagamy od zleceniobiorcy wykonywania dodatkowych zadań w ramach zawartej umowy zlecenia. Jednak on odmówił tłumacząc, że wykracza to poza zawartą umowę. Czy dopiski na umowie pod podpisami stron tej umowy są wiążące?
Praktyki absolwenckie
20 sty 2010
Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.
Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy
09 lis 2009
Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).
W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia
04 lis 2009
Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?
Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy
30 paź 2009
Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?
Opodatkowanie umów-zlecenia i kontraktów menedżerskich
15 paź 2009
Przychody wynikające z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście, co wyłącza możliwość zastosowania do nich podatku liniowego.
Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy
14 paź 2009
Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?
Umowa o dzieło
07 paź 2009
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do
wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia
(art. 627 k.c.). Jest to umowa rezultatu. Może on mieć charakter
materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony.
Jak rozliczyć dodatkową umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem na kwotę nie wyższą niż 200 zł miesięcznie
21 wrz 2009
Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę z wynagrodzeniem 2500 zł. Potrzebujemy jeszcze kogoś do prac zleconych polegających na zbieraniu od klientów zamówień i wprowadzaniu ich do komputera. Wynagrodzenie ma być ustalone godzinowo. Czy ze względu na obecne opodatkowanie ryczałtowe umów zleceń do 200 zł oraz nieodliczanie składek na ZUS, lepiej będzie przyjąć osobę z zewnątrz, czy zawrzeć dodatkową umowę zlecenia z naszym pracownikiem?
Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika
16 wrz 2009
Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.
Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników
28 sie 2009
Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?
Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
13 sie 2009
W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?
Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady
29 lip 2009
W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?
Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców
20 lip 2009
Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.
Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca
07 lip 2009
Zatrudniliśmy na okres od 1 do 10 czerwca 2009 r. zleceniobiorcę, który za wykonane prace otrzyma 1500 zł. Osoba ta wzięła w swojej firmie urlop bezpłatny od 1 do 12 czerwca 2009 r. Czy w tym przypadku od wynagrodzenia z umowy zlecenia należy naliczać za zleceniobiorcę składki na ubezpieczenia społeczne? Złożył mam oświadczenie, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie z umowy o pracę w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.
Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców
06 lip 2009
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług remontowych. Dużą część osób zatrudniamy na podstawie umów zlecenia. Usługi są świadczone u osób, które je zamawiają. Czy z tytułu zawarcia tych umów powinniśmy zgłaszać zleceniobiorców do ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli wykonują oni pracę poza siedzibą firmy?
Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu
26 cze 2009
Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia
18 cze 2009
Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy
12 cze 2009
Wiele problemów, z którymi musi się zmierzyć pracodawca, np. dotyczących zakazu konkurencji, nie zostało uregulowanych w Kodeksie pracy. Należy wówczas zastosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ale tylko wtedy, gdy przepis nie jest sprzeczny z zasadami prawa pracy.
Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło
14 maja 2009
Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?
Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia
12 maja 2009
Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?
Urlop na zleceniu
21 kwi 2009
Czy osobie pracującej na podstawie umowy zlecenia od 2 lat
przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest
codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu,
zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w
razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?
Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej
06 kwi 2009
Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?
Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę
07 sty 2009
Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?
Czy hostessę można zatrudnić na umowę zlecenia czy na umowę o dzieło
07 sty 2009
Chcemy zatrudnić hostessę, aby proponowała nowym klientom degustację produktów naszej firmy. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży produktów naszej firmy. Hostessa nie będzie jednak rozliczana z liczby sprzedanych produktów. Czy możemy ją zatrudnić na podstawie umowy o dzieło, czy musimy podpisać z nią umowę zlecenia?
Zwrot kosztów podróży związanej z wykonywanym zleceniem
13 paź 2008
W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?