reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Opodatkowanie umów do 200 zł

Opodatkowanie umów do 200 zł

Każda umowa do 200 zł, która została podpisana z osobą niebędącą pracownikiem, podlega opodatkowaniu 18% stawką ryczałtu. Ilość takich umów zawartych w danym miesiącu z jedną osobą jest bez znaczenia.

W przypadku umów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5–9, płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu i nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodów. Takie rozwiązanie dotyczy każdej umowy, w której kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof). Nie ma znaczenia liczba zawartych umów. Zmiana, w stosunku do poprzedniego roku, spowodowana jest sporami, jakie wynikały z niejednoznacznej interpretacji przepisów w ubiegłym roku.

W 2010 r. pojawiało się wiele wątpliwości związanych z prawidłowością obliczenia zaliczki lub podatku z tytułu umów do 200 zł. Najwięcej pytań i wątpliwości dotyczyło:

  • kwalifikacji umowy do obliczenia podatku w sposób określony w art. 30 ust. 1 pkt 5a;
  • sytuacji gdy wartość zawartych umów przekroczyła 200 zł w ciągu miesiąca.

Przepis w nowym brzmieniu ma zastosowanie do umów rozliczanych po 1 stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. każda umowa jest rozpatrywana oddzielnie (bez znaczenia pozostaje liczba zawieranych umów). Nie obowiązuje także limit 200 zł w odniesieniu do łącznej wartości umów rozliczanych w ciągu jednego miesiąca.

Dla płatnika istotne jest także, w jaki sposób dokonać wyliczenia wynagrodzenia z umowy zlecenia podlegającej zryczałtowanemu opodatkowaniu i opodatkowaniu na zasadach ogólnych z uwzględnieniem składek ZUS.

Obowiązki płatnika od 2011 r.

Płatnik, który wypłaca należność z tytułu umowy podlegającej zryczałtowanemu opodatkowaniu, ma obowiązek (art. 41 ust. 4 updof):

  • obliczyć i pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tej należności bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów (art. 30 ust. 3 updof),
  • wpłacić go do w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek na rachunek urzędu skarbowego, właściwego ze względu na swoją siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania (art. 42 ust. 1 updof).

Natomiast do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik musi przesłać deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR) do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoją siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania (art. 42 ust. 1a updof).

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie podatków

Źródło:

INFOR
PIT 2020. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama