| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Opodatkowanie umów do 200 zł

Opodatkowanie umów do 200 zł

Każda umowa do 200 zł, która została podpisana z osobą niebędącą pracownikiem, podlega opodatkowaniu 18% stawką ryczałtu. Ilość takich umów zawartych w danym miesiącu z jedną osobą jest bez znaczenia.

W przypadku umów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5–9, płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu i nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodów. Takie rozwiązanie dotyczy każdej umowy, w której kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof). Nie ma znaczenia liczba zawartych umów. Zmiana, w stosunku do poprzedniego roku, spowodowana jest sporami, jakie wynikały z niejednoznacznej interpretacji przepisów w ubiegłym roku.

W 2010 r. pojawiało się wiele wątpliwości związanych z prawidłowością obliczenia zaliczki lub podatku z tytułu umów do 200 zł. Najwięcej pytań i wątpliwości dotyczyło:

  • kwalifikacji umowy do obliczenia podatku w sposób określony w art. 30 ust. 1 pkt 5a;
  • sytuacji gdy wartość zawartych umów przekroczyła 200 zł w ciągu miesiąca.

Przepis w nowym brzmieniu ma zastosowanie do umów rozliczanych po 1 stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. każda umowa jest rozpatrywana oddzielnie (bez znaczenia pozostaje liczba zawieranych umów). Nie obowiązuje także limit 200 zł w odniesieniu do łącznej wartości umów rozliczanych w ciągu jednego miesiąca.

Dla płatnika istotne jest także, w jaki sposób dokonać wyliczenia wynagrodzenia z umowy zlecenia podlegającej zryczałtowanemu opodatkowaniu i opodatkowaniu na zasadach ogólnych z uwzględnieniem składek ZUS.

Obowiązki płatnika od 2011 r.

Płatnik, który wypłaca należność z tytułu umowy podlegającej zryczałtowanemu opodatkowaniu, ma obowiązek (art. 41 ust. 4 updof):

  • obliczyć i pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tej należności bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów (art. 30 ust. 3 updof),
  • wpłacić go do w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek na rachunek urzędu skarbowego, właściwego ze względu na swoją siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania (art. 42 ust. 1 updof).

Natomiast do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik musi przesłać deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR) do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoją siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania (art. 42 ust. 1a updof).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »