Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej
REKLAMA
Przede wszystkim należy rozróżnić dwa stosunki, które łączą członka zarządu ze spółką: jeden obligatoryjny, będący pierwotnym stosunkiem wewnątrzorganizacyjnym, który zawsze powstaje w wyniku powołania na członka zarządu przez zgromadzenie wspólników – w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy przez radę nadzorczą – w spółce akcyjnej (chyba że umowa albo statut spółki stanową inaczej). Obok tego stosunku może istnieć stosunek oparty na umowie o pracę bądź umowie cywilnoprawnej zawartej przez spółkę ze swoim zarządcą. W praktyce najczęściej dochodzi do powstania stosunku zobowiązaniowego. Oczywiście nie ma przeszkód, aby członek zarządu pełnił swoją funkcję jedynie na podstawie powołania nieodpłatnie lub otrzymując wynagrodzenie przyznane uchwałą zgromadzenia wspólników – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy rady nadzorczej – w przypadku spółki akcyjnej (chyba że umowa spółki albo statut odrębnie regulują kwestię wynagradzania członków zarządu), nie zawierając ze spółką innych umów regulujących wzajemne stosunki.
Nie należy mylić „powołania” z Kodeksu pracy (art. 68 k.p. i następne), które jest podstawą stosunku pracy w szczególności dyrektora czy też głównego księgowego przedsiębiorstwa państwowego. Powołanie zgodne z przepisami Kodeksu spółek handlowych tworzy między spółką a członkiem jej zarządu jedynie stosunek korporacyjny.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat