Kategorie

Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Joanna Grzelińska-Darłak
Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia?

Powinni Państwo zacząć wypłacać zleceniobiorcy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po ewentualnym uznaniu przez sąd zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia należy dokonać wyrównania należnych świadczeń do 100% podstawy wymiaru i dokonać korekty raportów ZUS RSA oraz deklaracji ZUS DRA. Świadczenia takie nie powinny być wypłacane przez okres dłuższy niż 182 dni.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy, jeśli niezdolność została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy zlecenia. Zasiłek jest wówczas wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy/zleceniu, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

Do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest jednak uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy – w Państwa przypadku za wypadek podczas wykonywania umowy zlecenia.

Reklama

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które wystąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy wypadkowej).

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy związanego z wykonywaniem umowy zlecenia dokonuje w karcie wypadku zleceniodawca (art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy wypadkowej). ZUS odmawia zleceniobiorcy prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli:

 • w karcie wypadku zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy,
 • w karcie wypadku znajdują się bezpodstawne stwierdzenia,
 • karta wypadku nie została przedstawiona w ZUS.

ZUS odmawia przyznania świadczenia w formie decyzji (art. 22 ust. 1 i ust. 2 ustawy wypadkowej).


Reklama

Jeżeli nie uznali Państwo tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia, to zleceniobiorca nie ma prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, ale może nabyć prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że ma prawo do zasiłku chorobowego od 91. dnia nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.

W razie odwołania się przez zleceniobiorcę od decyzji ZUS do sądu, może się okazać, że w wyniku postępowania sądowego zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia. Wówczas (po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu) konieczne będzie wypłacenie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za okres niezdolności do pracy, za który w tej chwili zleceniobiorca nie otrzymał zasiłku, oraz wyrównanie wypłaconego świadczenia do 100% podstawy wymiaru.

Płatnik zasiłku powinien wypłacić należny zasiłek nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik nie wypłacił zasiłku w tym terminie, wówczas jest on zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy systemowej). Co do zasady należy uznać, że złożenie dokumentacji w sprawach uznania zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia i wypłaty z tego tytułu zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego powinno być wystarczające do jego wypłaty przez zleceniodawcę. W przypadku jednak nieuznania zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia ważne jest postępowanie przeprowadzone przez sąd. Jeżeli sąd faktycznie oparł się na dowodach przedłożonych przez ubezpieczonego i poza nimi nie przeprowadził znaczącego postępowania dowodowego, oznacza to, że zleceniodawca mógł ustalić uprawnienia do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego już na etapie złożenia przez zleceniobiorcę dokumentacji i dlatego powinien wypłacić świadczenie wraz z odsetkami. Jeżeli jednak sąd przeprowadził samodzielnie znaczące postępowanie dowodowe (np. dopuścił dowód z opinii biegłego, która miała decydujące medyczne znaczenie w sprawie), może to prowadzić do stwierdzenia, że na etapie składania wniosku zleceniodawca nie miał wystarczających podstaw do ustalenia uprawnień do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, a wyrok sądu jest ostatnim niezbędnym dokumentem w sprawie. Dlatego zleceniodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia wraz z odsetkami.

Jeżeli zasiłek z ubezpieczenia chorobowego został już wykazany w dokumentach rozliczeniowych, spowoduje to konieczność skorygowania raportów składanych do ZUS, tj. ZUS RSA i ZUS RCA oraz deklaracji ZUS DRA. Wyrównanie zasiłku do 100% należy wykazać w raporcie ZUS RSA i deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA) za miesiąc, w którym zleceniobiorca otrzymał to wyrównanie.

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 64, art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 3 ust. 3 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 9 ust. 1, art. 22 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
 • art. 23 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.