Kategorie

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Joanna Krawczyk
Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Podatek zryczałtowany pobrany w ciągu 2009 r. od tzw. małych umów zlecenia powinna Pani wykazać w deklaracji zbiorczej PIT-8AR. Termin złożenia tej deklaracji upłynął 1 lutego 2010 r. Tego rodzaju przychodów nie należy natomiast uwzględniać w informacji PIT-11. Jedynie w sytuacji, gdyby pobrała Pani podatek zryczałtowany, gdy powinna zostać pobrana zaliczka na podatek, musiałaby Pani uwzględnić ten przychód w PIT-11 i wykazać w nim faktycznie pobrany podatek jako zaliczkę na podatek. Wówczas należałoby również uwzględnić ten przychód i zaliczkę w PIT-4R.

UZASADNIENIE

Reklama

Od stycznia 2009 r. tzw. małe umowy zlecenia (a także umowy o dzieło) podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym. Określenie „małe” dotyczy osiąganego z nich przychodu. Ryczałtowe opodatkowanie dotyczy umów, z których należność nie przekracza 200 zł miesięcznie. Jeśli przychód z umowy zlecenia (o dzieło) przekracza 200 zł, powinna od niego zostać pobrana zaliczka na podatek, a nie ryczałt.

Zasadnicza różnica w opodatkowaniu polega więc na tym, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z podatkiem, który jest pobierany jednorazowo ryczałtem (w wysokości 18% od przychodu, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a updof), natomiast w drugim pobieramy zaliczkę na podatek. Zatem tylko w drugim przypadku, gdy została pobrana zaliczka na podatek, ostateczne rozliczenie podatku należnego powinno nastąpić w zeznaniu rocznym podatnika (zleceniobiorcy, wykonawcy umowy o dzieło).

Jeśli zleceniobiorca musi się rozliczyć rocznie (ponieważ od jego przychodów została pobrana zaliczka na podatek, a nie ryczałt), płatnik ma obowiązek sporządzić dla niego i dla właściwego urzędu skarbowego informację na formularzu PIT-11. Jest to zbiorcza informacja o przychodach, kosztach uzyskania przychodów oraz pobranych zaliczkach na podatek, na podstawie której podatnik sporządza zeznanie roczne.

Informacji PIT-11 nie należy natomiast sporządzać w sytuacji, gdy od przychodu został pobrany podatek zryczałtowany. Przychody opodatkowane w ten sposób nie podlegają bowiem wykazaniu w zeznaniu rocznym.

Może się jednak zdarzyć, że płatnik pomylił się i w sytuacji, gdy należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, pobrał podatek zryczałtowany. W takim przypadku należność i pobrany podatek należy wykazać w PIT-11. Podatnik musi je uwzględnić w zeznaniu rocznym, ponieważ nie są to przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem.

PRZYKŁAD

Firma „ABC” w październiku 2009 r. zawarła umowę zlecenia na kwotę 210 zł z osobą niebędącą jej pracownikiem. Przez pomyłkę przy wypłacie należności dokonanej w listopadzie 2009 r. pobrano podatek zryczałtowany w kwocie 38 zł. Od tego rodzaju należności należało pobrać zaliczkę na podatek, wobec tego firma „ABC” musi sporządzić dla zleceniobiorcy i właściwego dla niego urzędu skarbowego informację PIT-11, w której wykaże:

przychód w kwocie 210 zł oraz

rzeczywiście pobraną kwotę podatku (38 zł) jako zaliczkę na podatek.

Reklama

Na podstawie tej informacji zleceniobiorca wykaże w zeznaniu rocznym przychód (210 zł) i zaliczkę na podatek (38 zł), a ponadto uwzględni przysługujące mu zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (20% lub 50%). W ten sposób odzyska nadpłacony podatek.

Niezależnie od tego, czy od przychodów wypłaconych z tytułu umów zlecenia (o dzieło) pobierano zaliczkę na podatek czy podatek zryczałtowany, płatnik ma obowiązek sporządzić zbiorcze deklaracje za dany rok podatkowy w terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego (art. 42 ust. 1a updof).

Zbiorcze deklaracje sporządzają zarówno płatnicy pobierający zaliczki na podatek, jak i pobierający podatek zryczałtowany (art. 42 ust. 1–1a updof). Obowiązek ten dotyczy bowiem wszystkich płatników, o których mowa w art. 41 updof, czyli również płatników pobierających podatek zryczałtowany m.in. od małych umów zlecenia (art. 41 ust. 4 updof w związku z art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

Każdy rodzaj daniny należy wykazywać w innej deklaracji zbiorczej. Pobrane w danym roku podatkowym zaliczki na podatek od umów zlecenia (o dzieło) wykazuje się w deklaracji PIT-4R, natomiast pobrany podatek zryczałtowany od umów zlecenia (o dzieło) – w PIT-8AR.

Konstrukcja formularza PIT-8AR nie przewiduje odrębnej rubryki na wykazanie podatku zryczałtowanego pobranego od tzw. małych umów zlecenia, ale jednocześnie przewidziano w niej wiersz 13 „Inne należności niewymienione w wierszach 1–12”. Wydaje się, że jest to miejsce właściwe do wpisania pobranego podatku zryczałtowanego od „małych” umów zlecenia w poszczególnych miesiącach.

Termin na złożenie zbiorczych deklaracji za 2009 r. upłynął 1 lutego 2010 r. (31 stycznia 2010 r. przypadał na dzień wolny od pracy). Jeśli nie złożyła Pani jeszcze PIT-8AR za 2009 r., należy to zrobić jak najszybciej. Aby uniknąć konsekwencji za opóźnienie wykonania tego obowiązku, należy złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją roczną.

Podstawa prawna

 • art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • art. 16 Kodeksu karnego skarbowego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.