Kategorie

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Może Pan odstąpić od umowy o dzieło. Będzie Pan wówczas musiał wypłacić wykonawcy dzieła wynagrodzenie w umówionej wysokości pomniejszone o kwotę, jaką wykonawca zaoszczędzi w związku z odstąpieniem od umowy.

UZASADNIENIE

W trakcie wykonywania dzieła potrzeby zamawiającego dzieło mogą ulec zmianie. Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym pozwalają mu jednostronnie odstąpić od zawartej umowy o dzieło. Odstąpienie jest możliwe pod warunkiem, że dzieło nie zostało ukończone. Dzieło nieukończone to dzieło, które nie nadaje się do wydania i odbioru zgodnie z założeniami umowy.

Reklama

Prawo odstąpienia od umowy nie jest tutaj uzależnione od działań lub zaniechań wykonawcy dzieła (opóźnień w podjęciu wykonywania dzieła, wadliwego wykonywania dzieła itp.). Jest uprawnieniem, z którego zamawiający może skorzystać opierając się jedynie na własnej ocenie swoich aktualnych (tzn. istniejących już w trakcie realizacji umowy) i przyszłych potrzeb.

Umowa o dzieło jest umową wzajemną, dlatego nie można przyjąć, że jedna ze stron w dowolny sposób, bez żadnych konsekwencji może kształtować prawa i obowiązki drugiej strony. Chronione muszą być także interesy przyjmującego zamówienie. Odstąpienie od umowy zostało zatem uwarunkowane zapłaceniem przez zamawiającego umówionego wynagrodzenia. Wynagrodzenie może być obniżone o to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła (art. 644 Kodeksu cywilnego).

W orzecznictwie sądowym wskazuje się (np. w wyroku SN z 26 stycznia 2001 r., II CKN 365/00, OSNC 2001/10/154), że odstąpienie od umowy o dzieło na podstawie art. 644 Kodeksu cywilnego wywiera skutek od chwili dokonania. Jednoczesna zapłata wynagrodzenia nie jest przesłanką skuteczności odstąpienia.

Odstąpienie od umowy powoduje powstanie roszczenia wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie nie zostało zapłacone w chwili złożenia oświadczenia o odstąpieniu.


Reklama

Zasadą wskazaną w przepisach jest zatem obowiązek wypłaty całego wynagrodzenia ustalonego w umowie, które dopiero w drugiej kolejności ulega pomniejszeniu o kwotę zaoszczędzoną w związku z brakiem obowiązku kontynuowania wykonywania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła (art. 639 Kodeksu cywilnego).

Zaoszczędzona kwota obejmuje przede wszystkim koszty materiałów i robocizny (wynagrodzenia należnego osobom trzecim, przy pomocy których dzieło jest wykonywane) nienabytych przez wykonawcę w związku z odstąpieniem. Za taką kwotę nie można uznać wartości materiału już nabytego, a jeszcze niewykorzystanego przez przyjmującego zamówienie.

WAŻNE!

Nie można pomniejszyć wynagrodzenia wykonawcy o koszt materiałów, których nie wykorzystał, jeśli je kupił przed odstąpieniem od umowy.

Wynagrodzenie nie musi wyczerpywać ewentualnych roszczeń przyjmującego zamówienie. Można przyjąć, że w sytuacji, gdy powstała po jego stronie szkoda (np. rezygnacja z innego, intratnego zlecenia) może dochodzić odszkodowania. Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90), według którego żądanie wynagrodzenia na podstawie art. 639 k.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (art. 471 k.c.). Szkodę tę trzeba jednak oddzielnie określić i udowodnić.

Podstawa prawna

 • art. 639, art. 644 Kodeksu cywilnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?