Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu
REKLAMA
Do okresu wyczekiwania na uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego przez zleceniobiorcę wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, w tym także okres zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Kwotę zasiłku wypłaca albo zleceniodawca (jeżeli jako płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), albo ZUS (jeżeli zleceniodawca jako płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych).
Zleceniobiorcy należą do grupy osób, która może dobrowolnie na własny wniosek zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym. W stosunku do nich obowiązuje okres wyczekiwania na zasiłek wynoszący 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni (art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Zakładając, że były pracownik – obecnie zleceniobiorca – został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w 10. dniu po ustaniu stosunku pracy, należy przyjąć, że okres przerwy między ubezpieczeniami jest zbyt krótki, aby spowodował konieczność ponownego nabywania prawa do zasiłku.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat