| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa-zlecenie podczas urlopu

Umowa-zlecenie podczas urlopu

Zaproponowaliśmy kilku naszym pracownicom, aby podczas swojego urlopu przychodziły do pracy i pomogły koleżankom z zaprzyjaźnionego działu nadrobić zaległości. Czy możliwe jest zatrudnienie na umowę-zlecenie naszych pracownic w czasie ich urlopu? Czy w tej sytuacji urlop ulega przesunięciu?

Nie, gdyż zatrudnienie pracownika nawet na podstawie umowy cywilnoprawnej podczas jego urlopu stanowi naruszenie jego prawa do odpoczynku. Będzie również uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

Zatrudnianie pracowników przebywających na urlopie wypoczynkowym na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli przedmiotem tej umowy będzie wykonywanie tych samych obowiązków co określone w umowie o pracę, powoduje niewykorzystanie urlopu i konieczność jego udzielenia w innym terminie.

Przyjęło się w orzecznictwie, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy co określona w umowie o pracę, poza normalnym czasem pracy pracowników na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy. Z tego tytułu w zależności od sytuacji przysługują pracownikom określone świadczenia. Jeżeli np. praca na podstawie umowy cywilnoprawnej – umowy-zlecenia – odbywała się po godzinach, wówczas przysługują świadczenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 17 sierpnia 2006 r., III APa 24/06, OSA 2007/7/12; uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).

Zatrudnianie pracowników przebywających na urlopie na podstawie umów cywilnoprawnych nawet w zwykłych godzinach pracy także stanowi kontynuację stosunku pracy. Tym samym pracodawca nie udzielił pracownikom urlopu. Urlop ten nie został wykorzystany i nadal należy go udzielić. Jeżeli u danego pracodawcy obowiązuje plan urlopów, wówczas takie prace prowadzone są z naruszeniem obowiązującego planu. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy i tylko w przypadku, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (art. 164 § 2 k.p.). Analogiczna sytuacja występuje, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów, a urlopów udziela wyłącznie na wniosek pracowników. Urlopy podlegają wówczas przesunięciu i powinny być udzielone w innym terminie i w bieżącym roku kalendarzowym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »