Kategorie

Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu - koszty uzyskania przychodów

Bożena Goliszewska
Chcemy zawrzeć z członkiem zarządu odpłatną umowę zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą, wykonywał czynności doradcze. Taka umowa jest, naszym zdaniem, potrzebna, ponieważ uchwała powołująca tę osobę na członka zarządu nie zawiera treści dotyczących zakresu obowiązków ani wysokości przysługującego jej wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy? Jeżeli tak, to jakie koszty uzyskania przychodów powinniśmy zastosować do wynagrodzenia wynikającego z tego zlecenia?

Mogą Państwo zawrzeć z członkiem zarządu odrębny stosunek zobowiązaniowy, który może przyjąć formę umowy zlecenia. Na tej podstawie członek zarządu będzie mógł sprawować powierzoną funkcję. Do wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu powinni Państwo zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (w 2011 r. – 111, 25 zł). Jednak kup w tej wysokości można zastosować pod warunkiem, że wartość tej umowy przekroczy 200 zł.

UZASADNIENIE

Reklama

Jeżeli umowa lub statut nie stanowią inaczej – w przypadku spółki z o.o. – członka zarządu powołuje zgromadzenie wspólników, a w spółce akcyjnej rada nadzorcza. Tak nawiązany stosunek prawny jest podstawą do sprawowania powierzonej funkcji i nie stwarza konieczności nawiązywania odrębnej więzi z członkiem zarządu.

Jednak w praktyce często dopuszcza się zawarcie nowego stosunku zobowiązaniowego z taką osobą. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy akt powołania nie zawiera postanowień dotyczących zakresu obowiązków czy wysokości wynagrodzenia przysługujących członkowi zarządu. Wówczas zatrudnienie takiej osoby może przyjąć formę zarówno stosunku pracy, jak również cywilnoprawnego, np. umowy zlecenia czy kontraktu menedżerskiego. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2008 r. (ILPB1/415-354/08-4/RP), w której stwierdził, że „(...) zasady wykonywania w spółce określonych czynności przez członka jej zarządu mogą być uregulowane również w umowie o pracę lub w umowie cywilnoprawnej, np. w umowie zlecenia czy w umowie menedżerskiej. Nie jest to jednak wymóg konieczny, lecz dopuszczalny. W konsekwencji, źródłem przychodów członków zarządów może być nie tylko stosunek powołania przez spółkę, lecz również odrębna umowa związana ze stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), umowa zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy umowa o świadczenie usług, np. umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontrakt menedżerski (art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wybór formy prawnej, dzięki której członek zarządu wykonuje swoje czynności wykonawczo-zarządzające, pozostawiony jest wyłącznie spółce”.

Zatem zawarte przez Państwa zlecenie z członkiem zarządu na wykonywanie czynności związanych z zarządzaniem firmą jest prawidłową formą zatrudnienia. Wynagrodzenie uzyskane z takiej umowy stanowi dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Dlatego do wynagrodzenia z tego tytułu powinni Państwo stosować miesięcznie podstawowe zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, tj. w 2011 r. – 111,25 zł (art. 22 ust. 9 pkt 5 updof).


WAŻNE!

Do przychodu ze zlecenia, na podstawie którego członek zarządu sprawuje swoją funkcję, należy stosować podstawowe zryczałtowane kup (w 2011 r. – 111,25 zł).

PRZYKŁAD

Z członkiem zarządu została zawarta od 1 kwietnia 2011 r. odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą i wykonywał czynności doradcze. Wynagrodzenie z tej umowy ustalono na poziomie 2500 zł za cały miesiąc. Na podstawie tej umowy członek zarządu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawa opodatkowania w przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia wynosi:

2500 zł – (2500 zł x 11,26% – wysokość składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) – 111,25 zł = 2107,25 zł; po zaokr. 2107 zł.

Muszą jednak Państwo pamiętać, że jeżeli wartość takiej umowy nie przekroczy 200 zł, od pełnej wysokości wynagrodzenia przysługującego na tej podstawie członkowi zarządu należy naliczyć podatek zryczałtowany w wysokości 18%. W tym przypadku nie mogą Państwo zastosować kosztów uzyskania przychodów, gdyż podstawa opodatkowania nie jest pomniejszana o te koszty.

PRZYKŁAD

Od 1 kwietnia 2011 r. z członkiem zarządu została zawarta odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on brał udział w comiesięcznym posiedzeniu zarządu spółki. Wynagrodzenie z tej umowy zostało ustalone na poziomie 180 zł za każde takie posiedzenie. Z umowy członek zarządu podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość umowy, tj. 180 zł.

Podstawa prawna

 • art. 13 pkt 2, pkt 5–9, art. 22 ust. 2 pkt 1, ust. 9 pkt 4–5, art. 30 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • art. 201 § 4, art. 386 § 4 Kodeksu spółek handlowych.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.