| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Od 5 października 2010 r. przyjęliśmy do pracy emeryta. Podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Jest to jedyna praca zarobkowa tej osoby. Czy fakt posiadania prawa do emerytury przez zleceniobiorcę ma wpływ na obowiązek opłacania składek na ZUS, czy powinnam go tylko zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

Uprawnienia do emerytury nie mają w tym przypadku wpływu na obowiązek ubezpieczeń. Zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.

UZASADNIENIE

Emeryt, który podejmuje zatrudnienie na umowę zlecenia i nie ma równocześnie innego tytułu do ubezpieczeń (nie pracuje dodatkowo na podstawie np. innej umowy zlecenia czy umowy o pracę), podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym – tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązkowo trzeba go również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Ponieważ zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym, należy za niego opłacać składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – pod warunkiem że zatrudniają Państwo przynajmniej jednego pracownika (obowiązek opłacania tych składek mają tylko przedsiębiorcy mający status pracodawcy). Jeśli przychód z umowy zlecenia jest przynajmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to kwota 1317 zł), od przychodów ze zlecenia należy również opłacać składkę na Fundusz Pracy.

PRZYKŁAD

Jan K. prowadzi usługi księgowe. W biurze rachunkowym zatrudnił na podstawie umowy zlecenia osobę uprawnioną do emerytury. Jest to jedyna osoba, która pracuje w biurze. Z tytułu zatrudnienia zleceniobiorca osiąga przychód w wysokości 2000 zł. Zleceniobiorca nie zadeklarował chęci przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od przychodów ze zlecenia muszą być opłacane miesięcznie składki:

na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 390,40 zł (19,52% podstawy wymiaru, finansowana po połowie, tj. po 195,20 zł, przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę),

na ubezpieczenia rentowe w wysokości 120 zł (łącznie 6% podstawy wymiaru, w tym 30 zł finansowane przez zleceniobiorcę i 90 zł przez zleceniodawcę),

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »