Kategorie

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Jakub Gorut
Od 5 października 2010 r. przyjęliśmy do pracy emeryta. Podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Jest to jedyna praca zarobkowa tej osoby. Czy fakt posiadania prawa do emerytury przez zleceniobiorcę ma wpływ na obowiązek opłacania składek na ZUS, czy powinnam go tylko zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

Uprawnienia do emerytury nie mają w tym przypadku wpływu na obowiązek ubezpieczeń. Zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.

UZASADNIENIE

Reklama

Emeryt, który podejmuje zatrudnienie na umowę zlecenia i nie ma równocześnie innego tytułu do ubezpieczeń (nie pracuje dodatkowo na podstawie np. innej umowy zlecenia czy umowy o pracę), podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym – tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązkowo trzeba go również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Ponieważ zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym, należy za niego opłacać składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – pod warunkiem że zatrudniają Państwo przynajmniej jednego pracownika (obowiązek opłacania tych składek mają tylko przedsiębiorcy mający status pracodawcy). Jeśli przychód z umowy zlecenia jest przynajmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to kwota 1317 zł), od przychodów ze zlecenia należy również opłacać składkę na Fundusz Pracy.

PRZYKŁAD

Jan K. prowadzi usługi księgowe. W biurze rachunkowym zatrudnił na podstawie umowy zlecenia osobę uprawnioną do emerytury. Jest to jedyna osoba, która pracuje w biurze. Z tytułu zatrudnienia zleceniobiorca osiąga przychód w wysokości 2000 zł. Zleceniobiorca nie zadeklarował chęci przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od przychodów ze zlecenia muszą być opłacane miesięcznie składki:

na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 390,40 zł (19,52% podstawy wymiaru, finansowana po połowie, tj. po 195,20 zł, przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę),

na ubezpieczenia rentowe w wysokości 120 zł (łącznie 6% podstawy wymiaru, w tym 30 zł finansowane przez zleceniobiorcę i 90 zł przez zleceniodawcę),


na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości, jaka obowiązuje tego zleceniodawcę (finansowana przez zleceniodawcę),

na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 159,73 zł [(2000 zł – 195,20 zł – 30 zł) x 9% = 159,73 zł],

na FP w wysokości 49 zł (w wysokości 2,45% podstawy wymiaru).

Ponieważ Jan K. nie ma statusu pracodawcy (nie zatrudnia żadnego pracownika), nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP.

Inaczej jest w przypadku, gdy zleceniobiorca uprawniony do emerytury jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Niezależnie od wysokości wynagrodzenia, jakie osiąga z tytułu umowy o pracę, ubezpieczenia społeczne ze zlecenia są dobrowolne. Jedynie ubezpieczenie zdrowotne jest wówczas obowiązkowe. Za takiego zleceniobiorcę nie należy również opłacać składek na FP ani FGŚP, ponieważ ubezpieczenia społeczne nie są dla niego obowiązkowe.

Podstawa prawna

 • art. 6, art. 9, art. 11, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 104, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 29 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?