REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Kinga Dydek

REKLAMA

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Powinni Państwo przygotować zgłoszenie żony pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZCNA. Takiej możliwości nie wyklucza wykonywanie przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem i nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji.

Członkiem rodziny w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej są:

  • dziecko ubezpieczonego, dziecko jego małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek ubezpieczonego (pod warunkiem że między małżonkami nie została orzeczona separacja prawomocnym wyrokiem),
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (krewni, od których dana osoba się wywodzi, np. rodzice, dziadkowie).

Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają taki obowiązek, jeśli członek rodziny nie spełnia warunków, by korzystać z usług opieki zdrowotnej z innego tytułu (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych, a w konsekwencji również obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem taka umowa nie daje podstaw do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wykonawcy tej umowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowę o dzieło zawiera pracodawca ze swoim pracownikiem lub gdy pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy (mimo podpisania tej umowy z innym podmiotem niż pracodawca). Z taką sytuacją nie mamy do czynienia w przypadku żony Państwa pracownika. Zatem z tytułu wykonywania przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło nie powstaje obowiązek ubezpieczeń. Oznacza to, że można ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.


Ustawodawca nie pozostawił swobody decyzyjnej, jeśli chodzi o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Jeśli osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu uchyla się od obowiązku zgłoszenia do tego ubezpieczenia członka rodziny, członek rodziny ma prawo wystąpić do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 109 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Podsumowując, jeżeli żona pracownika nie posiada tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i nie jest uprawniona do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, pracownik powinien ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. W tym celu powinien zwrócić się do Państwa ze stosownym wnioskiem. Zgłoszenie to należy sporządzić na formularzu ZUS ZCNA. Ponadto powinni Państwo poinformować pracownika, że jego obowiązkiem jest powiadomienie o zmianach powodujących utratę prawa do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu żony jako członka rodziny.

Podstawa prawna

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 109 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 2 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA