reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Jak zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą ma charakter umowy cywilnoprawnej, a zarazem stronom tej umowy przyznano uprawnienia i nałożono na nie obowiązki typowe dla stosunku pracy. Osobie wykonującej taką pracę należy się urlop czy wynagrodzenie także za czas choroby. Pracodawca z kolei może zmniejszyć wypłatę lub jej nawet pozbawić, jeśli produkty czy usługi zostaną wykonane wadliwe.

Zasady wykonywania pracy nakładczej wynikają przede wszystkim z odrębnego rozporządzenia, wydanego na podstawie delegacji zawartej w kodeksie pracy. Jest to rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, która w zasadzie określa wzajemne zobowiązania stron. Ich umowa niesie korzyści zarówno dla nakładcy (czyli pracodawcy), jak i wykonawcy (czyli wykonującego pracę, dawniej określanego chałupnikiem). Przede wszystkim nie trzeba mu organizować stanowiska pracy (co daje np. oszczędności lokalowe i w wydatkach na wyposażenie). Wykonawcy można szukać w najdalszych zakątkach kraju, bez obawy o problemy z dojazdami do pracy czy dostawą materiałów niezbędnych do jej wykonania. Dziś w wielu przypadkach kontakt nakładcy i wykonawcy nie wymaga nawet bezpośredniego spotkania. Obecnie nakładztwo to już nie tylko skręcanie długopisów, adresowanie kopert, szycie zabawek czy rękawiczek, ale także tłumaczenie tekstów z różnych języków, tworzenie stron internetowych, wyszukiwanie określonych treści w Internecie czy nawet udzielanie porad.

Nakładca i wykonawca

Każdy pracodawca ma prawo zatrudniać chałupników na podstawie dwustronnej umowy. Jest to umowa rezultatu – liczy się bowiem wykonane zadanie. Nie jest to także umowa wymagająca wykonywania pracy w określonym miejscu, może być realizowana zarówno na terenie zakładu pracodawcy, jak i w miejscu wybranym i dogodnym dla wykonawcy. Jeśli obie strony ustalą, że będzie on wykonywał swoje czynności w lokalu nakładcy, nie można mu narzucać godzin pracy. Nie ma ona bowiem charakteru umowy o pracę, nie podlega też kontroli nakładcy. Trzeba przy tym pamiętać, że umowa o pracę nakładczą staje się umową o pracę, jeśli jej wykonawca zobowiąże się do codziennej osobistej pracy, pod nadzorem przełożonego, w ściśle określonych godzinach, w lokalu należącym do nakładcy lub w pomieszczeniu przez nią wynajętym – a pracownik na to się godzi. Podkreślił to Sąd Najwyższy w uchwale z 11 maja 1976 r. (sygn. akt I PZP 18/76, OSNC 1976/11/241).

Prawo nie określa też, jak wielu chałupników można zatrudnić. To zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Nie ma przeszkód, aby opierał ją tylko na pracy nakładczej. Im więcej jednak wykonawców pracuje na rzecz danego pracodawcy, tym więcej ma on obowiązków.

Regulamin pracy nakładczej

Nakładca zatrudniający stale co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek ustalić regulamin pracy nakładczej. Jeśli działa u niego zakładowa organizacja związkowa, musi zasięgnąć jej opinii przed ustaleniem regulaminu. W regulaminie tym określa się wzajemne obowiązki nakładcy i wykonawców, głównie zasady i tryb przydziału pracy, terminy i sposób wypłacania wynagrodzenia za pracę oraz zwrot wykonawcom kosztów produkcji, terminy i miejsce wydawania surowców i materiałów oraz przyjmowania wykonanych produktów i usług. W większości przypadków to nakładcy zapewniają wykonawcom surowce, materiały czy narzędzia i sprzęt (prawo tego wymaga). Jeżeli jednak umówią się, że wykonawca będzie korzystał z własnych narzędzi i maszyn, wtedy nakładca ma obowiązek za to zapłacić. Odpłatność musi opowiadać wartości ich odtworzenia. Szczegółowe zasady należy ustalić w regulaminie pracy nakładczej albo w umowie z wykonawcą.

Nakładca musi zapoznać wykonawcę z treścią tego regulaminu przed przystąpieniem przez niego do pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama