Kategorie

Czy do ustalenia obowiązku ubezpieczeń zleceniobiorcy wystarczy jego pisemne oświadczenie

Małgorzata Kozłowska
DGP
Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?

Przepisy nie określają, w jaki sposób udokumentować, że zleceniobiorca posiada status ucznia lub studenta albo czy posiada inny tytuł do ubezpieczeń (np. umowę o pracę). W praktyce przyjmuje się, że pisemne oświadczenie zleceniobiorcy jest wystarczające do ustalenia obowiązku ubezpieczeń. Jednak biorąc po uwagę, że to firma jest odpowiedzialna za pobranie i odprowadzenie należnych składek na ubezpieczenia, dla pewności mogą Państwo zażądać przedstawienia np. zaświadczenia z uczelni.

UZASADNIENIE

Reklama

Umowa zlecenia stanowi jeden z tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, chyba że wykonuje ją uczeń bądź student, który jeszcze nie ukończył 26 lat – wówczas praca na zlecenie nie jest objęta ubezpieczeniami. Istnieją również inne sytuacje, gdy od umowy zlecenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia (ale tylko społeczne) – gdy zleceniobiorca ma inny tytuł do ubezpieczeń, np. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność gospodarczą albo dodatkowo wykonuje pracę na podstawie innej umowy zlecenia. Również uprawnienia zleceniobiorcy do emerytury lub renty mogą wpływać na zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek.

Ustalenie obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ciąży na płatniku składek – w tym przypadku na zleceniodawcy. W tym celu płatnik powinien uzyskać od zleceniobiorcy, najlepiej na piśmie, informacje dotyczące m.in. innych tytułów do ubezpieczeń, uprawnień do emerytury lub renty bądź kontynuowania nauki w szkole lub na studiach.

Reklama

Zleceniobiorca składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 271 Kodeksu karnego. Jest więc odpowiedzialny za prawdziwość informacji zawartych w tym oświadczeniu. Ponadto, gdy zmienią się te dane (np. zleceniobiorca utraci status studenta, podejmie pracę itp.), ma obowiązek poinformować o tym zleceniodawcę.

Zleceniodawca jako płatnik składek odpowiada za zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń (art. 36 ust. 2 ustawy systemowej). Ponadto spoczywa na nim obowiązek pobrania i odprowadzenia należnych składek oraz wykazania ich w dokumentach rozliczeniowych. Zleceniodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe sporządzenie tych dokumentów. Jeśli tego nie zrobi mimo istnienia takiego obowiązku (np. po podpisaniu umowy zlecenia ze studentem, który ukończył 26 lat), poniesie tego konsekwencje. Za niedopełnienie obowiązków dotyczących ubezpieczeń ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje wiele sankcji. ZUS może np. wymierzyć płatnikowi opłatę dodatkową (art. 24 ust. 1 ustawy systemowej). Te okoliczności uzasadniają żądanie od zleceniobiorcy, by dostarczył również zaświadczenie szkoły/uczelni o podjęciu nauki.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 4, art. 24 ust. 1, art. 36 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?