reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Marek W., pracownik Stoczni Gdańskiej, od listopada 2005 r. do marca 2006 r. wykonywał na terenie Stoczni pracę na podstawie umowy o dzieło, którą zawarł ze spółką G. Spółka ta była wówczas podwykonawcą Stoczni. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło wypłacała mu spółka G. Marek W. w ramach umowy o dzieło wykonywał pracę na rzecz swojego pracodawcy. Jednak zamawiająca spółka nie opłacała za Marka W. składek ubezpieczeniowych, gdyż nie był on jej pracownikiem. Mimo to po przeprowadzeniu kontroli miejscowy oddział ZUS wydał decyzję nakazującą spółce G. zapłatę zaległych składek za cały okres wykonywania umowy. Spółka, odwołując się od decyzji ZUS do sądu, stwierdziła, że wykonawca dzieła nigdy nie był jej pracownikiem i tym samym nie mógł powstać z jej strony obowiązek ubezpieczenia.

Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w G. podzielił argumentację spółki i nakazał ZUS zmianę decyzji.

Apelację ZUS rozpoznawał gdański Sąd Apelacyjny, który stwierdził, że w sprawie istnieje ważne zagadnienie prawne. Zadał więc Sądowi Najwyższemu następujące pytanie:

Czyim pracownikiem w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa) jest osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło zawartej z innym podmiotem niż pracodawca, jeżeli w ramach tej umowy była wykonywana praca na rzecz pracodawcy, z którym pozostawał w stosunku pracy: pracodawcy, z którym łączy go umowa o pracę, czy podmiotu, z którym zawarła umowę o dzieło?

Sąd Najwyższy wskazał, że Marek W. był pracownikiem Stoczni Gdańskiej i to Stocznia powinna opłacać za niego wszelkie składki, także te, których podstawę stanowi wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej ze spółką G.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że ustawa systemowa rozszerza i to znacznie pojęcie pracownika do celów ubezpieczeniowych. Jest nim nie tylko osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ale też osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, i to zarówno takiej, która może być tytułem do ubezpieczeń (np. zlecenie, umowa agencyjna, inne umowy o świadczenie usług podobne do zlecenia), jak i takiej, która nie jest w ogóle samoistnym tytułem do ubezpieczeń (umowa o dzieło). W rozumieniu ustawy systemowej osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest – z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych – traktowana jak pracownik ze wszystkimi tego konsekwencjami, włącznie ze zgłoszeniem do wszystkich ubezpieczeń społecznych i obowiązkiem opłacania składek ZUS. Dwie sytuacje tego typu są uregulowane w ustawie systemowej:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama