reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych – tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.

Zwykle w umowie zlecenia określana jest wysokość wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcy – kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki w danym miesiącu został wypłacony lub postawiony do dyspozycji zleceniobiorcy (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej). Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób wyłączone są jednak:

  • zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego lub chorobowego – jeśli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
  • niektóre przychody wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (począwszy od 1 sierpnia 2010 r.).

Natomiast wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców należy ustalać odejmując od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wysokość składek na te ubezpieczenia finansowanych przez zleceniobiorcę (art. 81 ust. 1 i 6 ustawy zdrowotnej).

Opisane niżej zasady rozliczeń składek należy stosować do „zleceniobiorców” w rozumieniu ustawy systemowej. Są to nie tylko osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, ale również na podstawie umowy agencyjnej oraz każdej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama