Święto przypadające w niedzielę
18 sie 2008
Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.
Dyżur medyczny
18 sie 2008
Stanowisko Departamentu Prawnego w sprawie charakteru
prawnego dyżuru medycznego po 1 stycznia 2008 r.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 3)
18 sie 2008
Od 1 stycznia br. do ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zoz stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Zatrudnienie dozorcy
18 sie 2008
Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)
18 sie 2008
Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.
Dodatkowe przerwy w pracy
18 sie 2008
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co
najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej
15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)
18 sie 2008
Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.
Okres rozliczeniowy
18 sie 2008
W naszej firmie zatrudnionych jest około 350 pracowników. Dział kadr i płac nie zawsze może zdążyć na czas z rozliczeniem czasu pracy (dokonać obliczeń, który z pracowników ma wypracowane nadgodziny i ile ich jest). Dzieje się tak dlatego, że dla wszystkich pracowników wprowadziliśmy jeden okres rozliczeniowy, a więc rozpoczyna się on i kończy w tym samym czasie dla wszystkich. Dlatego też zastanawiamy się, czy można wprowadzić różne okresy rozliczeniowe dla pracowników, np. dla konkretnych działów? Takie zapisy ułatwiłyby nam pracę - pyta Czytelniczka z Warszawy.
System równoważnego czasu pracy (cz. 1)
18 sie 2008
Cechą charakterystyczną równoważnego systemu czasu pracy jest dopuszczalność przedłużenia w niektórych dniach czasu pracy przy zachowaniu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy - 40 godzin.
Ruchomy czas pracy
18 sie 2008
Czy pracodawca może zastosować tzw. ruchomy czas pracy i
zapisać w regulaminie pracy, że pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie
czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w godzinach 7.00-10.00 i pracować przez
kolejne 8 godzin? Czy takie działanie nie spowoduje przekroczenia doby pracowniczej
i w konsekwencji pracy w godzinach nadliczbowych?
System równoważnego czasu pracy (cz. 2)
18 sie 2008
Pracodawcę zatrudniającego pracowników w równoważnym systemie czasu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.
Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych
14 sie 2008
Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.
Dodatek nocny dla niepełnoetatowca
14 sie 2008
Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.
Choroba pracownika a godziny nadliczbowe
14 sie 2008
U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.
Karta ewidencji czasu pracy
12 sie 2008
Karta ewidencji jest podstawową formą ewidencjonowania czasu
pracy pracowników. Należy ją jednak odróżnić od potwierdzania obecności
pracownika w pracy.
Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony
11 sie 2008
Jestem zatrudniony na stanowisku dozorcy w szkole. Pracuję na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Mam wątpliwości co do mojego czasu pracy, jak również wielu uprawnień. Czy mają do mnie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników ochrony? - pyta Czytelnik z Olkusza.
Nadgodziny zarządzających
11 sie 2008
Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.
Zmiana etatu nauczyciela
11 sie 2008
Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.
Czas pracy pracowników młodocianych
11 sie 2008
Ponieważ pracownik młodociany ma obowiązek dokształcać się
do ukończenia 18 lat, do jego czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze
wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych.
Uchwała SN z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I PZP 10/07
08 sie 2008
1. Za czas dyżuru medycznego przysługuje wynagrodzenie przewidziane w art. 32j ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 ze zm.). 2. Lekarzowi pełniącemu dyżury medyczne w okresie do dnia 1 stycznia 2008 r. nie służy roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie w razie nieudzielenia przez pracodawcę odpowiednich okresów nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 i 133 k.p.) niezależnie od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu dyżuru; nie wyłącza to możliwości dochodzenia roszczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na zasadach ogólnych.
Czas pracy wyznaczony zadaniami
07 sie 2008
Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem czasu pracy. Nie obowiązuje w nim ani rozkład, ani ewidencja czasu pracy. Miernikiem wykonywanej pracy nie jest czas, ale faktycznie wykonane zadanie.
Uprawnienia nauczyciela
07 sie 2008
W roku szkolnym 2007/2008 zostałem zobowiązany przez organ prowadzący szkołę do uzupełniania etatu w innej placówce. Jaki jest mój status i czy zachowuję wszystkie uprawnienia? Czy mogę mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy
15 maja 2008
W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?
Choroba pracownika a godziny nadliczbowe
14 maja 2008
U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.
Delegacje pracownicy w ciąży - ograniczenia i zagrożenia
09 maja 2008
Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy.
Czy pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pełnić dyżury pracownicze
07 maja 2008
W naszym zakładzie pracownicy działu spedycji pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Po godzinach pracy czasami zobowiązujemy ich do pełnienia domowych dyżurów telefonicznych. Wiem, że pełnienie takich dyżurów nie może naruszać prawa do wypoczynku dobowego i tygodniowego pracownika, więc ograniczyliśmy dyżurowanie do 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, tak aby nie naruszać przepisów o czasie pracy. Jednak mamy wątpliwości dotyczące możliwości pełnienia dyżurów telefonicznych przez pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jedna z naszych pracownic ma półtoraroczne dziecko i złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Czy w takiej sytuacji może pełnić domowe dyżury telefoniczne?
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym
05 maja 2008
Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie?
Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja
22 kwi 2008
W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny?
W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy
16 kwi 2008
Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w zakładzie pracy jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Jednak ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy, choć w niektórych przypadkach do zastosowania danego systemu czasu pracy konieczny będzie wniosek pracowników.
Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
14 kwi 2008
Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.
Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 13 marca 2008 r. sygn. I PZP 11/07
13 mar 2008
Lekarzowi pełniącemu dyżury medyczne w okresie do dnia 1 stycznia 2008 r. nie służy roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie w razie nieudzielenia przez pracodawcę odpowiednich okresów nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 i 133 k.p.) niezależnie od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu dyżuru; nie wyłącza to możliwości dochodzenia roszczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na zasadach ogólnych.
Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 13 marca 2008 r. sygn. I PZP 11/07
13 mar 2008
Lekarzowi pełniącemu dyżury medyczne w okresie do dnia 1 stycznia 2008 r. nie służy roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie w razie nieudzielenia przez pracodawcę odpowiednich okresów nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 i 133 k.p.) niezależnie od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu dyżuru; nie wyłącza to możliwości dochodzenia roszczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na zasadach ogólnych.
Młodociani pracownicy nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej
11 mar 2008
Dobowy wymiar czasu pracy młodocianych nie może przekroczyć ośmiu godzin. Czas ich nauki wlicza się do czasu pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskują z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy.
Czy zawsze należy prowadzić ewidencję czasu pracy
27 lut 2008
Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Czy pracodawcy mają obowiązek ewidencjonowania czasu pracy wszystkich pracowników? A co z tzw. kadrą kierowniczą albo osobami objętymi zadaniowym czasem pracy?
Harmonogramy pracy są potrzebne nie tylko w sklepie
13 lut 2008
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu pracy dla każdego pracownika. Jednak w przypadku firm produkcyjnych działających bez przerwy sporządzenie szczegółowego rozkładu czasu pracy jest po prostu koniecznością.
Jakie są zmiany od 1 stycznia 2008 r. w zakresie czasu pracy pracowników służby zdrowia
22 sty 2008
Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.
Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego
18 sty 2008
Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.
Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe
16 sty 2008
Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - czym są? Dlaczego podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma znaczenie? Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty.
Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny
10 sty 2008
Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.
Pracownicy stacji paliw mogą odmówić pracy w święta
24 gru 2007
PIP pomoże zatrudnionym na stacjach paliw złożyć skargę do
sądu, jeśli pracodawca zmusi ich do pracy w święta. W Boże Narodzenie i Nowy
Rok pracownicy stacji mogą odmówić świadczenia pracy. Kodeks pracy powinien
określić, których placówek handlowych nie dotyczy zakaz pracy w handlu w święta.
Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywać w 2008 r.
12 gru 2007
W naszym zakładzie niektórych pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, a innych dłuższy 4-miesięczny. Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał pracowników pracujących w takich okresach rozliczeniowych w 2008 r.?
Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię
10 gru 2007
W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?
Rekompensata za dłuższą pracę
22 lis 2007
Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana.
Jak prawidłowo zlecać pracę nocną
12 lis 2007
Praca nocna może być wykonywana bez potrzeby jej uzasadniania szczególnymi potrzebami pracodawcy, ale jako bardziej uciążliwa uprawnia pracownika do dodatkowej rekompensaty i podlega pewnym ograniczeniom.
Czy czas spędzony w delegacji można uznać za odpoczynek
15 paź 2007
Prawa do odpoczynku pracownika odbywającego podróż służbową nie
reguluje w sposób bezpośredni żaden przepis prawa. Powstaje więc
pytanie, czy czas spędzony przez pracownika w podróży służbowej, w
którym nie wykonuje on pracy, może być traktowany jak odpoczynek?
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy
12 paź 2007
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji
czasu pracy pracownika. Każdy pracodawca, bez względu na liczbę
zatrudnionych pracowników, musi założyć i prowadzić taką ewidencję w
zakresie przewidzianym przepisami prawa pracy.
Pracy w nadgodzinach nie można planować
01 paź 2007
Pracodawca nie może stale zlecać pracownikom pracy w godzinach
nadliczbowych. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy, naraża
go na odpowiedzialność za wykroczenie i karę grzywny od 1 tys. do 30
tys. zł.
Czy przerwa może skrócić czas pracy
28 wrz 2007
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej sześć
godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15
minut, wliczanej do czasu pracy. Czy pracodawca może udzielić jej
pracownikowi na zakończenie dnia pracy, a tym samym zwolnić go
wcześniej do domu?
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy
21 wrz 2007
Każdy pracodawca bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz
rodzaj zawartej umowy o pracę jest zobowiązany prowadzić ewidencję
czasu pracy, a na żądanie pracownika udostępnić ewidencję pracownikowi.
Ewidencja czasu pracy w godzinach nadliczbowych
30 sie 2007
Brak ewidencji pracy w godzinach nadliczbowych obciąża pracodawcę, a
nie powołującego się na nią pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia
13 stycznia 2005 r., sygn. akt II PK 114/04).