reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców?

Ustawę o czasie pracy kierowców należy stosować do Państwa pracownika zawsze w tych dniach, w których pracownik wykonywał czynności kierowcy nawet przez krótki czas. Natomiast w dniach, w których jego praca polegała wyłącznie na naprawianiu samochodów, będzie podlegał przepisom Kodeksu pracy.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonujących przewóz drogowy, w rozumieniu rozporządzenia unijnego nr 561/2006, pojazdami nieobjętymi zakresem tego rozporządzenia (m.in. pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nieprzekraczającej 40 km/h, pojazdami specjalistyczne używanymi do celów medycznych, pojazdami będącymi własnością sił zbrojnych), oraz umową europejską (AETR). Według rozporządzenia unijnego nr 561/2006, przewóz drogowy to każdy przewóz odbywany w całości lub w części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używany do przewozu osób lub rzeczy. Ponadto ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i do osób niebędących pracownikami wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km.

Często zdarza się, że pracownicy wykonują pracę na podstawie tzw. łączonych stanowisk pracy dookreślających obowiązkowy element umowy o pracę, jakim jest rodzaj umówionej pracy. Pracownik zatrudniony na takim łączonym stanowisku pracy wykonuje czynności charakterystyczne zarówno dla jednego, jak i dla drugiego stanowiska. Występują jednak przypadki, gdy część czynności z łączonego stanowiska pracy podlega jednemu reżimowi prawnemu, a część zupełnie innym regulacjom. Tak też jest w Państwa przypadku, gdyż czas pracy na stanowisku kierowcy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców, a na stanowisku mechanika przepisy Kodeksu pracy. Jeśli taki pracownik tylko w niektórych dniach tygodnia lub miesiąca wykonuje pracę kierowcy, to tylko w tych dniach będą mu przysługiwały uprawnienia wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama