Kategorie

Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

P. Kuźniar Aleksander
Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców?
Reklama

Ustawę o czasie pracy kierowców należy stosować do Państwa pracownika zawsze w tych dniach, w których pracownik wykonywał czynności kierowcy nawet przez krótki czas. Natomiast w dniach, w których jego praca polegała wyłącznie na naprawianiu samochodów, będzie podlegał przepisom Kodeksu pracy.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonujących przewóz drogowy, w rozumieniu rozporządzenia unijnego nr 561/2006, pojazdami nieobjętymi zakresem tego rozporządzenia (m.in. pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nieprzekraczającej 40 km/h, pojazdami specjalistyczne używanymi do celów medycznych, pojazdami będącymi własnością sił zbrojnych), oraz umową europejską (AETR). Według rozporządzenia unijnego nr 561/2006, przewóz drogowy to każdy przewóz odbywany w całości lub w części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używany do przewozu osób lub rzeczy. Ponadto ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i do osób niebędących pracownikami wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km.

Często zdarza się, że pracownicy wykonują pracę na podstawie tzw. łączonych stanowisk pracy dookreślających obowiązkowy element umowy o pracę, jakim jest rodzaj umówionej pracy. Pracownik zatrudniony na takim łączonym stanowisku pracy wykonuje czynności charakterystyczne zarówno dla jednego, jak i dla drugiego stanowiska. Występują jednak przypadki, gdy część czynności z łączonego stanowiska pracy podlega jednemu reżimowi prawnemu, a część zupełnie innym regulacjom. Tak też jest w Państwa przypadku, gdyż czas pracy na stanowisku kierowcy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców, a na stanowisku mechanika przepisy Kodeksu pracy. Jeśli taki pracownik tylko w niektórych dniach tygodnia lub miesiąca wykonuje pracę kierowcy, to tylko w tych dniach będą mu przysługiwały uprawnienia wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców.


PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierowca-mechanik w podstawowym systemie czasu pracy po 8 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. Wykonuje czynności związane z transportem używanych samochodów z zagranicy w każdym tygodniu od poniedziałku do środy. W czwartek i piątek prowadzi serwis oraz naprawę przywiezionych pojazdów przed ich wystawieniem do sprzedaży. W takim przypadku pracownik od poniedziałku do środy będzie podlegał przepisom o czasie pracy kierowców. Natomiast w czwartek i piątek do pracownika będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

Większe problemy mogą pojawić się w przypadku, gdy pracownik zatrudniony na łączonym stanowisku pracy wykonuje podczas jednej doby roboczej czynności podlegające różnym przepisom prawnym.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowca-mechanik w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje każdego dnia zarówno przewóz drogowy, jak i świadczy pracę mechanika pojazdowego. W takim przypadku nie można rozgraniczać poszczególnych uregulowań prawnych do różnych części tej samej doby pracowniczej. Pracodawca powinien wówczas stosować do pracownika regulacje bardziej rygorystyczne, czyli przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, które zapewniają zwiększoną ochronę dla pracownika, nawet jeżeli w danym dniu praca na stanowisku kierowcy była wykonywana przez krótki czas.

W podobnej sprawie wypowiedział się również Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 17 grudnia 2010 r. (nr GPP-364–4560–96–1/10/PE/RP). Zdaniem GIP, „gdy rodzaj wykonywanej pracy zostanie określony przez wskazanie dwóch stanowisk pracy, np. kierowca-mechanik, do kompetencji pracodawcy należy określenie, który rodzaj zadań ma charakter przeważający w ramach świadczenia pracy przez danego pracownika. Przyjęte w tym zakresie ustalenia przesądzają o tym, które przepisy prawa pracy regulują prawa i obowiązki pracownika, w tym związane z odbywaniem podróży służbowych”. Jednak to stanowisko trudno zastosować w przedstawionej przez Państwa sytuacji, kiedy pracownik wykonuje pracę kierowcy i mechanika w podobnym wymiarze godzin. W takim przypadku oba rodzaje pracy są równorzędne i nie można wskazać, który rodzaj pracy jest przeważający. Poza tym, gdyby nawet pracownik wykonywał w większym wymiarze godzin czynności mechanika i pracodawca wskazał ten rodzaj pracy jako przeważający, to w razie kontroli przy wykonywaniu pracy kierowcy przez inspektorów Transportu Drogowego pracodawca zapewne nie uniknąłby kary za niestosowanie do pracownika przepisów o czasie pracy kierowców. Dlatego bezpieczniej jest stosować ustawę o czasie pracy kierowców w tych dniach, w których pracownik wykonuje pracę kierowcy nawet w niewielkim wymiarze czasu pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
 • art. 3, art. 4 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz.Urz. UE L 2006.102.1).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?