Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik
REKLAMA
Ustawę o czasie pracy kierowców należy stosować do Państwa pracownika zawsze w tych dniach, w których pracownik wykonywał czynności kierowcy nawet przez krótki czas. Natomiast w dniach, w których jego praca polegała wyłącznie na naprawianiu samochodów, będzie podlegał przepisom Kodeksu pracy.
Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonujących przewóz drogowy, w rozumieniu rozporządzenia unijnego nr 561/2006, pojazdami nieobjętymi zakresem tego rozporządzenia (m.in. pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nieprzekraczającej 40 km/h, pojazdami specjalistyczne używanymi do celów medycznych, pojazdami będącymi własnością sił zbrojnych), oraz umową europejską (AETR). Według rozporządzenia unijnego nr 561/2006, przewóz drogowy to każdy przewóz odbywany w całości lub w części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używany do przewozu osób lub rzeczy. Ponadto ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i do osób niebędących pracownikami wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat