reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Zatrudniamy kierowców na pełny etat i kilka osób na tym stanowisku na pół etatu. Ostatnio, po zawarciu umowy na pełny etat z kierowcą z zewnątrz, zgłosił się do nas kierowca pracujący u nas na pół etatu z żądaniem zatrudnienia go w pełnym wymiarze. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

Jeżeli istnieje obiektywna możliwość zmiany wymiaru czasu pracy z połowy etatu na pełny etat, to mają Państwo obowiązek uwzględnić taki wniosek pracownika. Przed rozpoczęciem rekrutacji należało poinformować pracowników o możliwości zatrudnienia na pełny etat na stanowisku kierowcy.

UZASADNIENIE

Jeżeli będą mieli Państwo zamiar w dalszym ciągu zatrudniać kierowców w pełnym wymiarze czasu pracy i będzie do obsadzenia taki etat, to Państwa kierowca będzie miał pierwszeństwo przed osobami z zewnątrz w zatrudnieniu go w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca powinien bowiem, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę (art. 292 § 2 Kodeksu pracy). Obowiązek ten dotyczy także zmiany pracy wykonywanej na pełny etat na pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli jest taka możliwość. Wniosek pracownika o zmianę wymiaru czasu pracy nie musi mieć formy pisemnej.

PRZYKŁAD

Kierownik dużego sklepu spożywczego umieścił na tablicy ogłoszeń informację o możliwości zatrudnienia ekspedientki na pół etatu. Jedna z ekspedientek w tym sklepie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zgłosiła chęć podjęcia pracy na pół etatu. Wniosek ekspedientki został uwzględniony. Natomiast kierownik zatrudnił osobę z zewnątrz na stanowisku ekspedientki w pełnym wymiarze czasu pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, użyte w Kodeksie pracy sformułowanie „w miarę możliwości” oznacza obowiązek pracodawcy, chyba że istnieją obiektywne przesłanki, które zwalniają go z tego obowiązku (uchwała Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r., I PZP 48/76, OSNC 1977/4/65).

Państwa pracownik wystąpił z wnioskiem o zmianę zatrudnienia z połowy na pełny etat już po zatrudnieniu nowego pracownika. Dlatego nie muszą Państwo, jeżeli nie ma takiej możliwości, zmieniać mu wymiaru etatu, w jakim jest aktualnie zatrudniony na pełny wymiar czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek informowania swoich pracowników o każdej możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy na poszczególnych stanowiskach pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy (art. 942 Kodeksu pracy). Informację na ten temat należy rozpowszechnić w taki sposób, jaki jest w praktyce przyjęty w zakładzie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama