Kategorie

Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Jadwiga Krukowska
Zatrudniamy kierowców na pełny etat i kilka osób na tym stanowisku na pół etatu. Ostatnio, po zawarciu umowy na pełny etat z kierowcą z zewnątrz, zgłosił się do nas kierowca pracujący u nas na pół etatu z żądaniem zatrudnienia go w pełnym wymiarze. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

Jeżeli istnieje obiektywna możliwość zmiany wymiaru czasu pracy z połowy etatu na pełny etat, to mają Państwo obowiązek uwzględnić taki wniosek pracownika. Przed rozpoczęciem rekrutacji należało poinformować pracowników o możliwości zatrudnienia na pełny etat na stanowisku kierowcy.

UZASADNIENIE

Jeżeli będą mieli Państwo zamiar w dalszym ciągu zatrudniać kierowców w pełnym wymiarze czasu pracy i będzie do obsadzenia taki etat, to Państwa kierowca będzie miał pierwszeństwo przed osobami z zewnątrz w zatrudnieniu go w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca powinien bowiem, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę (art. 292 § 2 Kodeksu pracy). Obowiązek ten dotyczy także zmiany pracy wykonywanej na pełny etat na pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli jest taka możliwość. Wniosek pracownika o zmianę wymiaru czasu pracy nie musi mieć formy pisemnej.

PRZYKŁAD

Reklama

Kierownik dużego sklepu spożywczego umieścił na tablicy ogłoszeń informację o możliwości zatrudnienia ekspedientki na pół etatu. Jedna z ekspedientek w tym sklepie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zgłosiła chęć podjęcia pracy na pół etatu. Wniosek ekspedientki został uwzględniony. Natomiast kierownik zatrudnił osobę z zewnątrz na stanowisku ekspedientki w pełnym wymiarze czasu pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, użyte w Kodeksie pracy sformułowanie „w miarę możliwości” oznacza obowiązek pracodawcy, chyba że istnieją obiektywne przesłanki, które zwalniają go z tego obowiązku (uchwała Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r., I PZP 48/76, OSNC 1977/4/65).

Państwa pracownik wystąpił z wnioskiem o zmianę zatrudnienia z połowy na pełny etat już po zatrudnieniu nowego pracownika. Dlatego nie muszą Państwo, jeżeli nie ma takiej możliwości, zmieniać mu wymiaru etatu, w jakim jest aktualnie zatrudniony na pełny wymiar czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek informowania swoich pracowników o każdej możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy na poszczególnych stanowiskach pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy (art. 942 Kodeksu pracy). Informację na ten temat należy rozpowszechnić w taki sposób, jaki jest w praktyce przyjęty w zakładzie.


Reklama

Przepisy prawa pracy nie określają skutków niewykonania lub nienależytego wykonania przez pracodawcę tego obowiązku. Nie można zatem przyjąć, że niepełnoetatowiec niepoinformowany o możliwości zatrudnienia na pełny etat w firmie ma roszczenie do pracodawcy o podwyższenie etatu. Zatem nawet jeżeli nie poinformowali Państwo pracowników o możliwości zatrudnienia na pełny etat, to nie ma obowiązku podwyższenia etatu temu pracownikowi. Pracownik w takiej sytuacji może jednak dochodzić odszkodowania na ogólnych zasadach, tj. na skutek wyrządzenia mu przez pracodawcę szkody z powodu niewykonania ciążących na nim obowiązków (art. 471 Kodeksu cywilnego). Przepisy Kodeksu cywilnego stosujemy bowiem posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie pracy.

Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Należy przy tym uwzględnić proporcjonalność wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą do wielkości wymiaru czasu pracy pracownika (art. 292 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 292, art. 942, art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 471 Kodeksu cywilnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?