reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy

W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Odwołanie czasu letniego europejskiego nastąpi 30 października 2011 r. przez zmianę wskazań zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego. Będzie to skutkiem działania rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu środkowoeuropejskiego.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca będzie zwolniony z obowiązku wypłaty dodatkowego wynagrodzenia pracownikom, którzy przepracują dodatkowe godziny w związku ze zmianą czasu na zimowy, powodującą przesunięcie zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w dniu 30 października 2011 r. Pracownicy wykonujący pracę na nocnej zmianie w tym dniu wypracują jedną nadgodzinę dobową przypadającą w porze nocnej, która wymaga rekompensaty wypłatą, poza normalnym wynagrodzeniem, dodatku w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenia czasu wolnego.

Niezależnie od tego za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzyma odrębny dodatek nocny w wysokości 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykład

Pracownik zatrudniony w aptece dyżurnej ma wyznaczoną 30 października zmianę od 22.00 do 6.00, a godziny te obejmują przyjętą w zakładzie porę nocną.

Zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje konieczność cofnięcia zegarków z godziny 3.00 na 2.00, co przedłuży realny czas pracy w tej dobie do 9 godzin. Wszystkie te godziny przypadają na porę nocną, więc mimo regulacji ustalającej jej czas trwania na 8 godzin, pracodawca powinien wypłacić dodatek w kwocie 1,65 zł (1386 zł : 168 godz.) x 20%, za każdą z 9 godzin pracy w tej dobie.

Niezależnie od tego farmaceuta przepracował 1 nadgodzinę dobową w porze nocnej, która wymaga rekompensaty udzieleniem czasu wolnego w proporcji 1 : 1 na wniosek pracownika lub 1 : 1,5 bez takiego wniosku bądź wypłaty wynagrodzenia powiększonego o 100% dodatek.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009–2011 (DzU nr 236, poz. 1627),
  • art. 1511 § 1–3, art. 1517 § 1 i art. 1518 § 1 k.p.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama