REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Pracownicy pracują w sklepie na zmiany w systemie równoważnym czasu pracy. Pracę wykonują również w soboty i w niedziele. Czy to prawda, że nie można wyznaczyć pracy w niedzielę 12 czerwca br. ze względu na przypadające w tym dniu pierwszy dzień Zielonych Świątek?

Tak. W niedzielę 12 czerwca 2011 r. przypada pierwszy dzień Zielonych Świątek, który jest świętem wolnym od pracy, a pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą pracować w dni świąteczne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta (art. 1519a Kodeksu pracy). Zakaz ten dotyczy wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Dniami świątecznymi wolnymi od pracy, w których nie można pracować w placówkach handlowych, są jedynie te dni, które zostały zawarte w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Święta wolne od pracy w 2011 r.

@RY1@i65/2011/010/i65.2011.010.000.0022.001.jpg@RY2@

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem świątecznym określonym w przepisach o dniach wolnych od pracy, zatem w to święto pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy. Pierwszy dzień Zielonych Świątek zawsze przypada w niedzielę. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku zakazu pracy w handlu w święta. W święto, które przypada w niedzielę, obowiązuje bowiem również zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Zakaz pracy w placówkach handlowych obowiązuje również w święta, które przypadają w niedzielę.

Nie ma jednak przeszkód, aby w dni świąteczne w placówkach handlowych pracowali właściciele sklepów lub osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Trzeba jednak pamiętać, by zawierana umowa cywilnoprawna nie spełniała wymagań właściwych dla umowy o pracę. Pracodawca nie może bowiem zatrudniać osób na umowy cywilnoprawne, jeżeli faktycznie mamy do czynienia ze stosunkiem pracy (art. 22 § 11 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca będący właścicielem sieci sklepów zatrudnił w święta majowe kilka osób na umowy zlecenia. Wykonywali oni tę samą pracę co sprzedawcy w sklepie. Praca każdego ze zleceniodawców polegała na obsłudze klientów, układaniu towaru na półkach i sprzątaniu sklepu. Pracowali oni od 1 do 3 maja w godz. 6.00–18.00, które zostały określone przez pracodawcę. Takie postępowanie pracodawcy będzie nieprawidłowe. Jeżeli natomiast przedsiębiorca zatrudniłby na umowę zlecenia np. jedną osobę do rozkładania towaru na półkach w sklepie, a drugą do sprzątania, i ustalił, że nie pracują oni w stałych godzinach, tylko po wykonaniu swojej pracy w danym dniu mogą opuścić sklep, a wynagrodzenie będzie im przysługiwać częściowo w towarze, to takie zatrudnienie na umowę zlecenia będzie prawidłowe. Nie ma też przeszkód, aby zatrudnić osobę na umowę zlecenia i określić, że jej praca będzie polegała na wydawaniu i sprzedaży towaru klientom sklepu.


Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy mogą pracować w święta np. na stacjach benzynowych, w cukierniach, aptekach czy kwiaciarniach. Instytucje te nie są uważane przez PIP za placówki handlowe. Za placówkę handlową należy uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Placówką handlową będą zatem wszystkie sklepy, hurtownie, domy wysyłkowe, stragany, stoiska itp.

Pierwszy dzień Zielonych Świątek nie wpływa natomiast na wymiar czasu pracy pracowników. Święta, które przypadają w niedzielę (tak jak pierwszy dzień Zielonych Świątek), nie obniżają wymiaru czasu pracy (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Zatem w czerwcu 2011 r. czas pracy o 8 godzin obniży tylko święto Bożego Ciała. Będzie tak w przypadku tylko tych pracowników, którzy nie będą mieli wyznaczonego czwartku (23 czerwca) jako dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, wymiar czasu pracy w czerwcu 2011 r. należy obliczyć następująco:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin.

W czerwcu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W czerwcu 2011 r. są dwa takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto Bożego Ciała obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których czwartek jest dniem pracy. Ich wymiar czasu pracy w czerwcu br. wyniesie zatem: 176 godz. – 8 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony czwartek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży ich wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w czerwcu br. 176 godzin.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

    4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

    PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

    Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

    Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

    Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

    Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

    Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

    REKLAMA

    Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

    Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

    Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

    Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

    29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

    Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

    Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

    Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

    REKLAMA

    Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

    Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

    W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

    REKLAMA