reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Dla tego pracownika 8 czerwca będzie dniem wolnym zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy w Państwa zakładzie w tym miesiącu. Rozliczając jego czas pracy w czerwcu br. należy od wymiaru czasu pracy w tym miesiącu, tj. od 160 godz. odjąć liczbę godzin, jaką miał do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po rozwiązaniu umowy, tj. 96 godzin. Pracownik powinien więc przepracować w czerwcu br. do dnia rozwiązania umowy 64 godziny. W związku z niewykonywaniem pracy przez pracownika 8 czerwca br., za ten dzień nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie.

Pracodawca w granicach obowiązujących przepisów może dowolnie kształtować rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Ustalając rozkład w czerwcu br. zaplanowali Państwo sobotę 23 czerwca dniem pracy, w zamian za piątek 8 czerwca wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie ustalenie rozkładu czasu pracy pracowników w czerwcu 2012 r. jest prawidłowe i nie narusza obowiązujących przepisów. Również prawidłowy będzie w takim przypadku miesięczny wymiar czasu pracy, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami mają do przepracowania w tym miesiącu pracownicy.

Obliczając wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r. obowiązujący pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, należy:

Krok 1. Pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W tym przypadku dodamy 1 × 8 godzin (za 29 czerwca 2012 r.).

Łącznie: 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu br. należy odjąć 8 godzin z tytułu święta przypadającego 7 czerwca (Boże Ciało).

Zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

W zawiązku z tym, że Państwa pracownik wykonywał pracę do 14 czerwca 2012 r., jego wymiar czasu pracy w tym miesiącu należy obniżyć o godziny przypadające do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po 14 czerwca. Na podstawie obowiązującego grafiku, po 14 czerwca pracownik powinien przepracować 96 godzin. Zatem w czerwcu 2012 r. do dnia rozwiązania stosunku pracy miał przepracować 64 godziny (160 godzin – 96 godzin = 64 godziny). Przedstawia to poniższy grafik.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama