Kategorie

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

P. Kuźniar Aleksander
Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Dla tego pracownika 8 czerwca będzie dniem wolnym zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy w Państwa zakładzie w tym miesiącu. Rozliczając jego czas pracy w czerwcu br. należy od wymiaru czasu pracy w tym miesiącu, tj. od 160 godz. odjąć liczbę godzin, jaką miał do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po rozwiązaniu umowy, tj. 96 godzin. Pracownik powinien więc przepracować w czerwcu br. do dnia rozwiązania umowy 64 godziny. W związku z niewykonywaniem pracy przez pracownika 8 czerwca br., za ten dzień nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie.

Pracodawca w granicach obowiązujących przepisów może dowolnie kształtować rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Ustalając rozkład w czerwcu br. zaplanowali Państwo sobotę 23 czerwca dniem pracy, w zamian za piątek 8 czerwca wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie ustalenie rozkładu czasu pracy pracowników w czerwcu 2012 r. jest prawidłowe i nie narusza obowiązujących przepisów. Również prawidłowy będzie w takim przypadku miesięczny wymiar czasu pracy, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami mają do przepracowania w tym miesiącu pracownicy.

Obliczając wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r. obowiązujący pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, należy:

Krok 1. Pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W tym przypadku dodamy 1 × 8 godzin (za 29 czerwca 2012 r.).

Łącznie: 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu br. należy odjąć 8 godzin z tytułu święta przypadającego 7 czerwca (Boże Ciało).

Zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

W zawiązku z tym, że Państwa pracownik wykonywał pracę do 14 czerwca 2012 r., jego wymiar czasu pracy w tym miesiącu należy obniżyć o godziny przypadające do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po 14 czerwca. Na podstawie obowiązującego grafiku, po 14 czerwca pracownik powinien przepracować 96 godzin. Zatem w czerwcu 2012 r. do dnia rozwiązania stosunku pracy miał przepracować 64 godziny (160 godzin – 96 godzin = 64 godziny). Przedstawia to poniższy grafik.


Rozkład czasu pracy w czerwcu 2012 r. pracownika pracującego w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz., któremu wyznaczono dzień wolny 8 czerwca br. w zamian za pracę w sobotę 23 czerwca br.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

8

W

W

8

8

8

W

W

W

W

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

8

8

8

8

8

W

W

8

8

8

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

8

8

8

W

8

8

8

8

8

W

W – oznacza dzień wolny od pracy.

W omawianej sytuacji nie będzie również problemu z rozliczeniem należnego pracownikowi wynagrodzenia za część czerwca (za okres, w którym wykonywał pracę). Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną i nie ma przy tym znaczenia, że nieświadczenie przez pracownika pracy w dniu roboczym 8 czerwca wynikało z rozkładu czasu pracy przewidującego w tym dniu dzień wolny od pracy w zakładzie (art. 80 Kodeksu pracy). Ponadto taki rozkład czasu pracy nie jest sprzeczny z przepisami ustalającymi sposób obliczania wynagrodzenia pracownika za część przepracowanego miesiąca.

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca:

 • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
 • otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
 • tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stawką minimalnego wynagrodzenia 1500 zł miesięcznie. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godz. w podstawowym systemie czasu pracy. Pracodawca w czerwcu br. wyznaczył mu wolne 8 czerwca i dzień pracy w sobotę 23 czerwca w zamian za ten dzień wolny. Pozostałe dni pracownik przepracował zgodnie z rozkładem. 14 czerwca br. rozwiązał umowę o pracę. Obliczając wynagrodzenie za czerwiec br. należy podzielić stawkę miesięczną 1500 zł przez 160 godzin (wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r.), co daje 9,38 zł za godzinę. Następnie stawkę tę mnożymy przez 96 godzin, jakie pracownik miałby przepracować po 14 czerwca, gdyby nie rozwiązał umowy o pracę (9,38 x 96 godzin = 900,48 zł). Od wynagrodzenia miesięcznego 1500 zł odejmujemy 900,48 zł, co daje kwotę wynagrodzenia należnego pracownikowi za pracę od 1 do 14 czerwca 2012 r., czyli 1500 zł – 900,48 zł = 599,52 zł.

Podstawa prawa:

 • art. 80, art. 130 Kodeksu pracy,
 • § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.