Kategorie

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

P. Kuźniar Aleksander
Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?
Reklama

Dla tego pracownika 8 czerwca będzie dniem wolnym zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy w Państwa zakładzie w tym miesiącu. Rozliczając jego czas pracy w czerwcu br. należy od wymiaru czasu pracy w tym miesiącu, tj. od 160 godz. odjąć liczbę godzin, jaką miał do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po rozwiązaniu umowy, tj. 96 godzin. Pracownik powinien więc przepracować w czerwcu br. do dnia rozwiązania umowy 64 godziny. W związku z niewykonywaniem pracy przez pracownika 8 czerwca br., za ten dzień nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie.

Pracodawca w granicach obowiązujących przepisów może dowolnie kształtować rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Ustalając rozkład w czerwcu br. zaplanowali Państwo sobotę 23 czerwca dniem pracy, w zamian za piątek 8 czerwca wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie ustalenie rozkładu czasu pracy pracowników w czerwcu 2012 r. jest prawidłowe i nie narusza obowiązujących przepisów. Również prawidłowy będzie w takim przypadku miesięczny wymiar czasu pracy, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami mają do przepracowania w tym miesiącu pracownicy.

Obliczając wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r. obowiązujący pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, należy:

Krok 1. Pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W tym przypadku dodamy 1 × 8 godzin (za 29 czerwca 2012 r.).

Łącznie: 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu br. należy odjąć 8 godzin z tytułu święta przypadającego 7 czerwca (Boże Ciało).

Zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

W zawiązku z tym, że Państwa pracownik wykonywał pracę do 14 czerwca 2012 r., jego wymiar czasu pracy w tym miesiącu należy obniżyć o godziny przypadające do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po 14 czerwca. Na podstawie obowiązującego grafiku, po 14 czerwca pracownik powinien przepracować 96 godzin. Zatem w czerwcu 2012 r. do dnia rozwiązania stosunku pracy miał przepracować 64 godziny (160 godzin – 96 godzin = 64 godziny). Przedstawia to poniższy grafik.


Rozkład czasu pracy w czerwcu 2012 r. pracownika pracującego w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz., któremu wyznaczono dzień wolny 8 czerwca br. w zamian za pracę w sobotę 23 czerwca br.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

8

W

W

8

8

8

W

W

W

W

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

8

8

8

8

8

W

W

8

8

8

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

8

8

8

W

8

8

8

8

8

W

W – oznacza dzień wolny od pracy.

Reklama

W omawianej sytuacji nie będzie również problemu z rozliczeniem należnego pracownikowi wynagrodzenia za część czerwca (za okres, w którym wykonywał pracę). Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną i nie ma przy tym znaczenia, że nieświadczenie przez pracownika pracy w dniu roboczym 8 czerwca wynikało z rozkładu czasu pracy przewidującego w tym dniu dzień wolny od pracy w zakładzie (art. 80 Kodeksu pracy). Ponadto taki rozkład czasu pracy nie jest sprzeczny z przepisami ustalającymi sposób obliczania wynagrodzenia pracownika za część przepracowanego miesiąca.

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca:

 • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
 • otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
 • tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stawką minimalnego wynagrodzenia 1500 zł miesięcznie. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godz. w podstawowym systemie czasu pracy. Pracodawca w czerwcu br. wyznaczył mu wolne 8 czerwca i dzień pracy w sobotę 23 czerwca w zamian za ten dzień wolny. Pozostałe dni pracownik przepracował zgodnie z rozkładem. 14 czerwca br. rozwiązał umowę o pracę. Obliczając wynagrodzenie za czerwiec br. należy podzielić stawkę miesięczną 1500 zł przez 160 godzin (wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r.), co daje 9,38 zł za godzinę. Następnie stawkę tę mnożymy przez 96 godzin, jakie pracownik miałby przepracować po 14 czerwca, gdyby nie rozwiązał umowy o pracę (9,38 x 96 godzin = 900,48 zł). Od wynagrodzenia miesięcznego 1500 zł odejmujemy 900,48 zł, co daje kwotę wynagrodzenia należnego pracownikowi za pracę od 1 do 14 czerwca 2012 r., czyli 1500 zł – 900,48 zł = 599,52 zł.

Podstawa prawa:

 • art. 80, art. 130 Kodeksu pracy,
 • § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.