Pracownikowi należy udzielić dni wolnych, o które wystąpił, w terminie wskazanym przez niego.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Pracownicy, którzy zasiadają w obwodowych komisjach wyborczych, mają prawo do maksymalnie 5 dni wolnych w związku z wykonywaniem prac w tych komisjach. W związku z tym, że na dzień wyborów do Sejmu i Senatu prezydent wyznaczył niedzielę 9 października 2011 r., wystąpienie pracownika o udzielenie dni wolnych 10 i 11 października br. z tytułu pracy w obwodowej komisji wyborczej jest uzasadnione. W tych dniach, przypadających bezpośrednio po wyborach, pracownik będzie zapewne wykonywał funkcje związane z pracą w komisji wyborczej, np. liczył głosy. Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej. Nie ma przeszkód, aby skorzystał z mniejszej liczby dni wolnych.
Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy.
Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Zagrożenie(–)
Pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy w związku z jego udziałem w obwodowej komisji wyborczej.
Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego). Pracownik, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji. Zaświadczenie to powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
- wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.