Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej
REKLAMA
Pracownikowi należy udzielić dni wolnych, o które wystąpił, w terminie wskazanym przez niego.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracownicy, którzy zasiadają w obwodowych komisjach wyborczych, mają prawo do maksymalnie 5 dni wolnych w związku z wykonywaniem prac w tych komisjach. W związku z tym, że na dzień wyborów do Sejmu i Senatu prezydent wyznaczył niedzielę 9 października 2011 r., wystąpienie pracownika o udzielenie dni wolnych 10 i 11 października br. z tytułu pracy w obwodowej komisji wyborczej jest uzasadnione. W tych dniach, przypadających bezpośrednio po wyborach, pracownik będzie zapewne wykonywał funkcje związane z pracą w komisji wyborczej, np. liczył głosy. Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej. Nie ma przeszkód, aby skorzystał z mniejszej liczby dni wolnych.
Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy.
Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Zagrożenie(–)
Pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy w związku z jego udziałem w obwodowej komisji wyborczej.
Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego). Pracownik, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji. Zaświadczenie to powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
- wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.
Oprócz zwolnień od pracy, członkom obwodowych komisji wyborczych przysługują:
- diety,
- zwrot kosztów podróży,
- zwrot kosztów noclegów,
- zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania,
- zwrot kosztów dojazdów i przejazdów publicznymi środkami komunikacji.
REKLAMA
Świadczeń tych nie wypłacają pracodawcy. Należności członkom obwodowych komisji wyborczych wypłaca właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo konsul, a dla członków obwodowych komisji wyborczych na polskich statkach morskich dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego właściwej dla siedziby armatora statku, za pośrednictwem armatora.
Dopuszczalne jest zastosowanie korzystniejszego, niż wyżej opisane, rozwiązania i pracodawca może wypłacić pracownikom wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w związku z zasiadaniem w obwodowej komisji wyborczej np. na podstawie istniejących w zakładzie przepisów wewnątrzzakładowych.
Podstawa prawna
- art. 154 § 4 i § 7 Kodeksu wyborczego,
- § 1 pkt 2 lit. b, § 9, § 11 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (M.P. Nr 23, poz. 252).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat