Kategorie

Czy można zatrudniać pracowników w ruchomym systemie czasu pracy

Beata Tofiluk
Zatrudniamy pracowników w biurze rachunkowym. W związku z tym, że ze względu na specyfikę pracy pracowników biura i indywidualne potrzeby klientów mamy problem z ustaleniem rozpoczynania godzin pracy, postanowiliśmy uelastycznić czas pracy tych pracowników. Chcemy wprowadzić tzw. ruchomy system czasu pracy, w którym umożliwilibyśmy pracownikom wybór godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, wyznaczając jedynie przedział czasowy, w którym powinni przybyć do zakładu (między godz. 7.00 a 9.00). Czy możemy wprowadzić takie rozwiązanie w regulaminie pracy? Dowiedzieliśmy się bowiem, że może być ono zakwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Zdaniem PIP, nie można zatrudniać pracowników na podstawie ruchomego czasu pracy. Zatem bezpieczniej będzie dla Państwa nie wprowadzać tego systemu czasu pracy.

Reklama

W swoim ostatnim stanowisku dotyczącym ruchomego czasu pracy z 16 czerwca 2011 r. (nr pisma GPP-87–0020–26–2/11) Komisja Prawna Głównego Inspektora Pracy stwierdziła, że nie ma podstaw prawnych do stosowania ruchomego czasu pracy. Zdaniem PIP, wynika to z tego, że nie ma przepisów, które pozwalałyby na wprowadzenie tego systemu czasu pracy. Ponadto, w opinii PIP, pracownicy pracujący w tym systemie mogliby naruszać przepisy dotyczące doby pracowniczej. Przepisy dotyczące doby pracowniczej mają charakter norm ochronnych i bezwzględnie obowiązujących. Muszą być więc respektowane w każdym systemie czasu pracy, tj. podstawowym, równoważnym, przerywanym, zadaniowym, pracy weekendowej, skróconego tygodnia pracy, pracy w ruchu ciągłym.

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie pracowniczej prawo do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy). Oprócz obowiązku zapewnienia pracownikowi takiego odpoczynku, są Państwo również zobowiązani do sporządzania harmonogramów czasu pracy w taki sposób, aby pojedyncze zmiany robocze przypadały zawsze w jednej dobie pracowniczej. Doba pracownicza to kolejne 24 godziny, poczynając od rozpoczęcia przez pracownika pracy w danym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy). Godziny wyznaczające dobę pracowniczą mogą zatem przypadać na przełomie dwóch dni kalendarzowych. Czas pracy, który mija granicę astronomiczną (24.00) i wchodzi w następną dobę astronomiczną, zalicza się do doby pracowniczej, w której pracownik rozpoczął pracę na swojej zmianie.


Takie uregulowanie oznacza, że pracownik, który rozpocznie pracę w kolejnym dniu o wcześniejszej godzinie niż w dniu poprzedzającym, będzie świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. To z kolei nałoży na pracodawcę obowiązek zrekompensowania wypracowanych godzin nadliczbowych czasem wolnym albo wypłaceniem dodatku.

WAŻNE!

Planując rozkład czasu pracy pracownika należy pamiętać nie tylko o obowiązku zapewnienia mu w każdej dobie nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku, ale również o nienaruszeniu doby pracowniczej.

Reklama

Należy przyjąć, że w praktyce podstawą do wprowadzenia ruchomego czasu pracy jest zastosowanie tzw. indywidualnego rozkładu czasu pracy. Może być on wprowadzony wyłącznie na wniosek pracownika (art. 142 Kodeksu pracy). Jednak taki indywidualny rozkład czasu pracy nie daje możliwości ustalania godzin rozpoczynania i kończenia pracy w pewnym przedziale czasu oraz planowania pracy dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej.

Jedyne uregulowanie stanowiące wyjątek od ww. reguł, tj. będące podstawą do planowania i wykonywania pracy dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej, bez konieczności wypłaty za taką pracę dodatków za godziny nadliczbowe, było przewidziane w tzw. ustawie antykryzysowej, która obowiązywała do 31 grudnia 2011 r. Obecnie takie rozwiązanie jest przewidziane tylko dla kierowców podlegających ustawie o czasie pracy kierowców.

Aby zatem nie narazić się na zarzut inspektora pracy naruszania przepisów o czasie pracy, lepiej nie wprowadzać ruchomego systemu czasu pracy. Wprawdzie część ekspertów prawa pracy dopuszcza stosowanie tego systemu czasu pracy uznając, że podjęcie pracy ponownie w tej samej dobie pracowniczej w ruchomym systemie czasu pracy wynika z potrzeb pracownika, a nie z polecenia pracodawcy, nie może być więc uznane za pracę w godzinach nadliczbowych, to jednak organem kontrolnym w zakresie prawa pracy jest PIP.

Podstawa prawna:

 • art. 128, art. 132, art. 142, art. 1511 Kodeksu pracy,
 • art. 10 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.),
 • art. 8 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?