| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy należy usprawiedliwić pracownikowi spóźnienie do pracy spowodowane utrudnieniami w ruchu na EURO 2012

Czy należy usprawiedliwić pracownikowi spóźnienie do pracy spowodowane utrudnieniami w ruchu na EURO 2012

Zatrudniamy pracownika na stanowisku telemarketera w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. 8 czerwca br. pracownik powinien rozpocząć pracę o godzinie 8 rano – dojeżdża do pracy autobusem z miejscowości położonej 60 km od miejsca pracy. Z powodu odbywających się w mieście mistrzostw EURO 2012 i utrudnionego dojazdu do naszej firmy pracownik spóźnił się do pracy ponad 2 godziny. Do tej pory był punktualny i sumienny. Czy taką nieobecność należy uznać za usprawiedliwioną? Czy za czas spóźnienia przysługuje mu wynagrodzenie, mimo że nie wykonywał pracy? Czy pracownik powinien odpracować spóźnienie? Czy możemy zażądać, aby pracownik na czas EURO wynajął mieszkanie w mieście świadczenia pracy?

RADA

Do Państwa jako pracodawcy należy decyzja, czy takie spóźnienie pracownika zostanie uznane za usprawiedliwione, jednak ze względu na zasady współżycia społecznego należałoby je tak potraktować. Za czas spóźnienia pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Państwa pracownik może odpracować spóźnienie, ale mogą w związku z tym powstać nadgodziny, za które będą Państwo musieli pracownikowi zapłacić. Nie mogą Państwo żądać od pracownika wynajęcia mieszkania na czas EURO 2012 bliżej miejsca pracy. Takie żądanie wykracza bowiem poza obowiązek starannego świadczenia pracy. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Usprawiedliwienie zwolnienia

Przepisy prawa pracy nie zawierają szczegółowego katalogu przypadków, które usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy. Przyczynami usprawiedliwiającymi tę nieobecność są m.in. okoliczności uniemożliwiające wykonywanie pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Oznacza to, że spóźnienie jest usprawiedliwione w przypadku wystąpienia przyczyn uniemożliwiających pracownikowi stawienie się do pracy. Powinny być one obiektywne, co oznacza, że każdy inny pracownik w takiej sytuacji również nie mógłby rozpocząć pracy punktualnie. Jednak pracodawca ma prawo uznać spóźnienie za usprawiedliwione nawet wówczas, gdy istnieją wątpliwości, czy jego przyczyna była obiektywna, tzn. nie można stwierdzić, czy każdy inny pracownik w takiej sytuacji też by się spóźnił. W związku z tym usprawiedliwienie spóźnienia spowodowanego wzmożonym ruchem na trasie i utrudnieniami podczas EURO 2012 zależy wyłącznie od Państwa decyzji.

Należy pamiętać, że spóźnienie pracownika z powodu utrudnień związanych z dojazdem do pracy nie zwalnia go z obowiązku jak najszybszego powiadomienia o tym fakcie pracodawcy. Jeżeli przepisy wewnętrzne obowiązujące w Państwa zakładzie pracy nie określają sposobu zawiadamiania pracodawcy o spóźnieniu się do pracy, to jest on dowolny. Dopuszczalny jest każdy sposób, który zapewni skuteczne przekazanie Państwu jako pracodawcy informacji o niemożności punktualnego stawienia się w pracy, np. telefon, mail, bądź przekazanie informacji przez osoby trzecie, np. członka rodziny. Mogą mieć miejsce zdarzenia losowe lub inne szczególne okoliczności (np. pracownik nie posiada telefonu komórkowego lub telefon ten uległ uszkodzeniu), które uniemożliwią pracownikowi powiadomienie pracodawcy o spóźnieniu. W takim przypadku dopuszczalne jest wyjaśnienie przyczyny spóźnienia po przybyciu do pracy.

Wynagrodzenie za czas spóźnienia

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). Zatem spóźnienie pracownika do pracy, nawet jeżeli zostało usprawiedliwione, może oznaczać utratę części wynagrodzenia za pracę. W przypadku gdy w Państwa firmie funkcjonują regulacje wewnątrzzakładowe gwarantujące pracownikowi wynagrodzenie za nieobecność spowodowaną złą pogodą, komplikacjami w ruchu itp., wówczas należy wypłacić wynagrodzenie za czas spóźnienia. Jeżeli jednak takich regulacji w Państwa firmie nie ma, to za czas spóźnienia do pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »