Kategorie

Kiedy przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy

Jadwiga Krukowska
Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Zdarzają się sytuacje, że pracownik ma w grafiku zaplanowaną pracę na dany dzień w wymiarze 4 godzin, a faktycznie pracuje 6 godzin. Czy w takim dniu należy się pracownikowi 15-minutowa przerwa na posiłek? Czy ta przerwa może być udzielona po 6 godzinach pracy, a jeżeli tak, to czy zwiększa ona czas pracy o te 15 minut, które musimy uwzględnić obliczając liczbę godzin pracy w całym miesiącu?
Reklama

Jeżeli pracownik przepracuje w danej dobie pracowniczej co najmniej 6 godzin, mimo że miał planowane do przepracowania 4 godziny, to w tym dniu będzie mu przysługiwała 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Jeżeli pracownik będzie miał zaplanowaną pracę w wymiarze 6 godzin, to przerwa powinna być udzielona w trakcie tych 6 godzin pracy. Nie można ustalić przerwy po zakończeniu pracy.

Udzielając przerwy po 6 godzinach pracy zwiększają Państwo dobowy wymiar czasu pracy pracownika o 15 minut. Czas przerwy będzie bowiem wliczony do czasu pracy pracownika. Rozkład czasu pracy Państwa pracownika powinien uwzględniać płatne i wliczane do czasu pracy 15-minutowe przerwy w tych dniach, w których praca trwa co najmniej 6 godzin. Jeżeli bowiem dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy (art. 134 Kodeksu pracy). Przerwa nie może natomiast skracać dobowego wymiaru czasu pracy, czyli Państwa pracownik nie może przyjść do pracy 15 minut później ani opuścić stanowiska pracy 15 minut wcześniej. Przerwa 15-minutowa powinna bowiem zostać wykorzystana w czasie godzin pracy.

WAŻNE!

Tak zwana przerwa śniadaniowa nie powinna być ustalona w taki sposób, że pracownik zaczyna pracę 15-minut później lub kończy ją 15-minut wcześniej.

W przypadku gdy Państwa pracownik będzie pracował w danym dniu 6 godzin, to w tym dniu będzie mu przysługiwała 15-minutowa przerwa, mimo że miał zaplanowane do przepracowania tylko 4 godziny. Ważne jest więc to, ile godzin w danym dniu pracownik faktycznie pracuje, a nie ile miał pracować według harmonogramu.

Reklama

Czas wykorzystania 15-minutowej przerwy śniadaniowej powinien być uregulowany w wewnątrzzakładowych przepisach, np. w regulaminie pracy. Przepisy prawa pracy nie określają bowiem, w jakim czasie pracownik może korzystać z przysługującej mu przerwy.

Gdy korzystanie z przerwy nie zostało uregulowane w regulaminie pracy w zakresie godzin jej wykorzystywania, to wówczas pracownik może korzystać z niej w dowolnym, wybranym przez siebie czasie. Pracownik nie naruszy w takim przypadku porządku pracy, jeżeli w godzinach pracy wyjdzie do pobliskiego sklepu, aby kupić śniadanie, a następnie zje posiłek i wypije kawę. Ważne jest tylko to, aby zmieścił się w czasie 15 minut przerwy.

Jednak czas i sposób korzystania z przerwy najlepiej jest uregulować w przepisach wewnątrzzakładowych. Można wówczas zakazać pracownikom wychodzenia poza obręb zakładu pracy, biorąc pod uwagę obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w pracy i uniknięcia roszczeń z ich strony w razie wypadku. Nieudzielenie 15-minutowej przerwy lub wprowadzenie przerwy krótszej stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy). Należy pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy można wyznaczyć kilka przerw w różnym czasie dla poszczególnych pracowników lub grup pracowniczych.

PRZYKŁAD

Zakład zatrudnia 32 osoby na pełny etat i 5 osób na pół etatu, które pracują po 4 godziny dziennie. W zakładzie obowiązuje regulamin pracy. Pracownicy pracują w godzinach od 7.00 do 15.00. Ze względu na konieczność bezpośredniej obsługi klienta, dla jednej części pracowników 15-minutowa płatna przerwa została ustalona w regulaminie pracy w godz. od 12.30 do 12.45, a dla drugiej w godz. od 13.45 do 14.00. Pracownicy pracujący na pół etatu również korzystają z 15-minutowych przerw ustalonych przez siebie w dowolnym czasie, mimo że pracodawca nie ma obowiązku udzielania im przerw. Postanowienia regulaminu pracy są prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 134, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Totylkoja
    2021-07-09 09:12:48
    Dlaczego sprzedawcy pracujący przy dotykowych ekranach, nie mają dodatkowej przerwy jak pracownicy pracujący przy komputerze. Czy to zaniedbanie ustalających KP, czy zwykłe "podporządkowanie" koncernom?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.