Wymiar czasu pracy w systemie weekendowym
REKLAMA
Wymiar czasu pracy obowiązujący w systemie weekendowym powinien być liczony na ogólnych zasadach wynikających z art. 130 k.p., gdyż przepis dotyczący weekendowego czasu pracy nie wprowadza w jego przypadku odmiennych reguł w tym zakresie. Oznacza to, że przypadanie świąt w okresie rozliczeniowym co do zasady powoduje zmniejszanie potencjalnej liczby godzin przypadających do przepracowania. Niestety, ale nie jest to skorelowane ze sposobem ustalania maksymalnej liczby godzin pracy dopuszczalnej w systemie weekendowym. W jego przypadku bowiem każde święto oznacza możliwość dłuższej pracy w takim okresie rozliczeniowym o kolejne 12 godzin. W systemie weekendowym maksymalny do przepracowania dla pracownika czas pracy ustala się, mnożąc 12 godzin, czyli najdłuższy dopuszczalny wymiar dobowego czasu pracy, przez liczbę piątków, sobót, niedziel i świąt. Liczba godzin czasu pracy możliwa do przepracowania w danym miesiącu zależy więc od układu weekendów i świąt przypadających na ten miesiąc. Przeważnie jest ona niższa niż wymiar czasu pracy dla pełnego etatu na dany miesiąc. Wyjątkowo wyższa bywa jednak w miesiącach, w których jest dużo świąt, np. w maju, listopadzie czy grudniu, kiedy mogą być dwa święta w innych dniach niż niedziela. Wówczas może dojść do pracy w nadgodzinach.
PRZYKŁAD
W grudniu 2011 r. wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z art. 130 k.p. wynosi 168 godzin, a liczba piątków, sobót, niedziel i świąt w tym miesiącu wynosi 15, co pomnożone przez 12 godzin daje maksymalnie możliwość wypracowania 180 godzin. Gdyby pracodawca polecił pracownikowi zatrudnionemu w systemie weekendowym pracę w takim wymiarze, to doszłoby do pracy w nadgodzinach, gdyż przepracowałby on o 12 godzin więcej niż nominalny czas pracy obowiązujący dla takiego okresu.
Należy jednak pamiętać, że zatrudnianie pracowników w tym systemie na pełny etat spowoduje w większości miesięcy niewypracowanie wymiaru czasu pracy, lecz mimo to pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia z tytułu gotowości do pracy zgodnie z art. 81 k.p. Pracodawcy bardziej opłaca się więc zatrudnienie pracowników w tym systemie w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. 4/5, 5/6 etatu, tak aby biorąc pod uwagę dni, w które mają oni świadczyć pracę, możliwe było wypracowywanie wymiarów czasu pracy ustalanych na ogólnych zasadach.
Podstawa prawna:
- art. 81, 130, 144, 151 k.p.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat