REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiar czasu pracy w systemie weekendowym

REKLAMA

Czy pracownik zatrudniony w weekendowym systemie czasu pracy na cały etat pracujący po 12 godzin we wszystkie dopuszczalne dni – piątki, soboty, niedziele i święta będzie wypracowywał obowiązujący go wymiar czasu pracy, czy też może na skutek takiej organizacji czasu pracy dojść do pracy w nadgodzinach?

Wymiar czasu pracy obowiązujący w systemie weekendowym powinien być liczony na ogólnych zasadach wynikających z art. 130 k.p., gdyż przepis dotyczący weekendowego czasu pracy nie wprowadza w jego przypadku odmiennych reguł w tym zakresie. Oznacza to, że przypadanie świąt w okresie rozliczeniowym co do zasady powoduje zmniejszanie potencjalnej liczby godzin przypadających do przepracowania. Niestety, ale nie jest to skorelowane ze sposobem ustalania maksymalnej liczby godzin pracy dopuszczalnej w systemie weekendowym. W jego przypadku bowiem każde święto oznacza możliwość dłuższej pracy w takim okresie rozliczeniowym o kolejne 12 godzin. W systemie weekendowym maksymalny do przepracowania dla pracownika czas pracy ustala się, mnożąc 12 godzin, czyli najdłuższy dopuszczalny wymiar dobowego czasu pracy, przez liczbę piątków, sobót, niedziel i świąt. Liczba godzin czasu pracy możliwa do przepracowania w danym miesiącu zależy więc od układu weekendów i świąt przypadających na ten miesiąc. Przeważnie jest ona niższa niż wymiar czasu pracy dla pełnego etatu na dany miesiąc. Wyjątkowo wyższa bywa jednak w miesiącach, w których jest dużo świąt, np. w maju, listopadzie czy grudniu, kiedy mogą być dwa święta w innych dniach niż niedziela. Wówczas może dojść do pracy w nadgodzinach.

PRZYKŁAD

W grudniu 2011 r. wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z art. 130 k.p. wynosi 168 godzin, a liczba piątków, sobót, niedziel i świąt w tym miesiącu wynosi 15, co pomnożone przez 12 godzin daje maksymalnie możliwość wypracowania 180 godzin. Gdyby pracodawca polecił pracownikowi zatrudnionemu w systemie weekendowym pracę w takim wymiarze, to doszłoby do pracy w nadgodzinach, gdyż przepracowałby on o 12 godzin więcej niż nominalny czas pracy obowiązujący dla takiego okresu.

Należy jednak pamiętać, że zatrudnianie pracowników w tym systemie na pełny etat spowoduje w większości miesięcy niewypracowanie wymiaru czasu pracy, lecz mimo to pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia z tytułu gotowości do pracy zgodnie z art. 81 k.p. Pracodawcy bardziej opłaca się więc zatrudnienie pracowników w tym systemie w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. 4/5, 5/6 etatu, tak aby biorąc pod uwagę dni, w które mają oni świadczyć pracę, możliwe było wypracowywanie wymiarów czasu pracy ustalanych na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna:

  • art. 81, 130, 144, 151 k.p.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

REKLAMA

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA