reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy kilku pracowników. W Nowy Rok chcemy przeprowadzić w sklepie inwentaryzację, żebyśmy mogli prowadzić sprzedaż 2 stycznia. W 2012 r. święto 1 stycznia przypada w niedzielę. Czy w związku z obowiązującym zakazem pracy w placówkach handlowych w święta, dzień ten należy traktować jak niedzielę czy jak święto? Jeżeli ten dzień potraktujemy jak dzień świąteczny, a pracownicy w tym dniu będą tylko uczestniczyć w inwentaryzacji i sklep będzie zamknięty, to czy dojdzie do naruszenia zakazu pracy w handlu w święta? Jak rozwiązać ten problem?

W niedzielę 1 stycznia Państwa pracownicy nie będą mogli pracować, ponieważ zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy też świąt, które przypadają w niedzielę. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że sklep będzie zamknięty, a pracownicy będą przeprowadzać inwentaryzację. Do przeprowadzenia inwentaryzacji mogą Państwo zatrudnić osoby na umowy cywilnoprawne.

Praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona. Dotyczy to także świąt przypadających w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). Nie mogą zatem Państwo polecić pracy pracownikom 1 stycznia 2012 r. Wykaz świąt wolnych od pracy w 2012 r. przedstawiamy poniżej:

Święta wolne od pracy w 2012 r.

1 stycznia

Nowy Rok

6 stycznia

Święto Trzech Króli

8 kwietnia

pierwszy dzień Wielkanocy

9 kwietnia

drugi dzień Wielkanocy

1 maja

święto państwowe

3 maja

święto narodowe Trzeciego Maja

27 maja

pierwszy dzień Zielonych Świątek

7 czerwca

Boże Ciało

15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada

Wszystkich Świętych

11 listopada

narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia

pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia

drugi dzień Bożego Narodzenia

Zakaz pracy w placówkach handlowych w święta polega nie tylko na zakazie prowadzenia działalności handlowej, ale również obejmuje zakaz wykonywania innych prac przez pracowników tych placówek, czyli np. uczestnictwa w inwentaryzacji. Oznacza to, że pracy w święta w handlu nie mogą podjąć nie tylko pracownicy zatrudnieni na stanowiskach sprzedawców, ale również wszyscy inni, np. ochroniarze, informatycy lub księgowi.

WAŻNE!

W święta pracownicy placówek handlowych nie mogą również wykonywać w tych placówkach innych prac niż handel.

Nie ma jednak przeszkód, aby inwentaryzację 1 stycznia przeprowadziły osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy bowiem tylko pracowników. Pracę w takich placówkach w święta mogą więc wykonywać np. właściciele sklepów, osoby z nimi współpracujące czy osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Zawierając umowy cywilnoprawne trzeba zwrócić uwagę, żeby nie spełniały one elementów właściwych dla umów o pracę, tzn. aby praca nie była wykonywana w warunkach podporządkowania pracodawcy (pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym). Warto również zawrzeć w jej treści zapisy charakterystyczne dla umów cywilnoprawnych, np. można wprowadzić w takiej umowie postanowienie, że zleceniobiorca może zostać zastąpiony za zgodą zleceniodawcy przez osoby trzecie. Jeżeli dojdzie do zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę, będzie to stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jest ono zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 1519a, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama