Planowanie czasu pracy pracowników jest obowiązkiem pracodawcy. To on decyduje, w jakie dni i przez ile godzin pracownicy będą świadczyć pracę. Pracodawca powinien również zapewnić pracownikom możliwość jej wykonywania w zaplanowane dni. Jednak zdarzają się sytuacje, w których pracodawca będzie musiał zmienić zaplanowany czas pracy. Powstaje wtedy pytanie, czy za taką okoliczność można uznać przestój.
Nie należy zmieniać harmonogramu
Najczęściej planowanie pracy konkretnego pracownika ma swoje odzwierciedlenie w ułożonym harmonogramie czasu pracy. Harmonogram czasu pracy powinien być sporządzony na cały okres rozliczeniowy i podany do wiadomości pracowników przed rozpoczęciem tego okresu.
reklama
reklama
Co do zasady raz podany do wiadomości harmonogram nie może ulec zmianie. Są jednak takie sytuacje (np. choroba pracownika), w których dotrzymanie zaplanowanego harmonogramu czasu pracy nie jest możliwe. Zdaniem PIP ingerencja w stworzony harmonogram czasu pracy w trakcie trwającego już okresu rozliczeniowego jest możliwa jedynie w wyjątkowych sytuacjach określonych w zakładowych źródłach prawa pracy oraz w przepisach Kodeksu pracy. W związku z tym pracodawca powinien zadbać o to, aby w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu wskazać, z jakich powodów harmonogram pracy może ulec zmianie. Muszą to być przesłanki obiektywne, takie jak np. choroba pracownika czy urlop na żądanie, a nie subiektywne, takie jak „potrzeby pracodawcy”. Warto również zapisać informację, na ile dni (godzin) wcześniej można taką zmianę wprowadzić do grafiku czasu pracy i podać do wiadomości pracownika.
Przykład
Pracodawca w regulaminie pracy wpisał następującą treść: „Harmonogram czasu pracy tworzy się na cały okres rozliczeniowy i podaje do wiadomości pracowników na 3 dni robocze przed rozpoczęciem tego okresu. Późniejsze zmiany tego harmonogramu są możliwe jedynie w sytuacji: choroby pracownika, urlopu na żądanie, urlopu okolicznościowego, dni opieki nad dzieckiem. W powyższych przypadkach harmonogram czasu pracy poszczególnych pracowników może ulec zmianie, a nowy harmonogram zostanie przedstawiony najpóźniej dzień przed rozpoczęciem pracy w nowych godzinach”. Taki zapis w regulaminie jest prawidłowy.