| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Wicedyrektor, który jest zatrudniony dodatkowo w innej szkole w charakterze nauczyciela, ma obowiązek realizacji dodatkowej godziny w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia. Zasada ta dotyczy również nauczyciela zatrudnionego w dwóch placówkach. W każdej z nich realizuje te godziny w wymiarze odpowiednim do wymiaru zatrudnienia.

Realizację dodatkowych godzin na wszystkich nauczycieli nałożył art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Dodatkowe godziny mają być dostosowane do potrzeb ucznia i albo będą rozwijać jego talenty, albo pomagać w przezwyciężaniu trudności w nauce. Należy wyraźnie podkreślić, że godziny te będą realizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i nie będą dodatkowo opłacane.

Jeżeli nauczyciel będzie zatrudniony w niepełnym wymiarze, musi również realizować dodatkowe godziny proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. W przypadku gdy nauczyciel uzupełnia etat w innej placówce, dodatkowe godziny będą realizowane proporcjonalnie do realizowanego zatrudnienia w każdej z placówek.

Godziny te rozliczane są w ciągu 6 miesięcy, co ma umożliwiać realizację w ramach tych godzin różnych projektów. Jest to godzina dodatkowej pracy z dziećmi niewliczana do pensum, czyli do tzw. godzin przeznaczonych na prowadzenie zajęć lekcyjnych z uczniami. Ich realizacja nie ma wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez tych nauczycieli.

Dodatkowe godziny opiekuńczo-wychowawcze nie dotyczą dyrektorów i wicedyrektorów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK