| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Wicedyrektor, który jest zatrudniony dodatkowo w innej szkole w charakterze nauczyciela, ma obowiązek realizacji dodatkowej godziny w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia. Zasada ta dotyczy również nauczyciela zatrudnionego w dwóch placówkach. W każdej z nich realizuje te godziny w wymiarze odpowiednim do wymiaru zatrudnienia.

Realizację dodatkowych godzin na wszystkich nauczycieli nałożył art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Dodatkowe godziny mają być dostosowane do potrzeb ucznia i albo będą rozwijać jego talenty, albo pomagać w przezwyciężaniu trudności w nauce. Należy wyraźnie podkreślić, że godziny te będą realizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i nie będą dodatkowo opłacane.

Jeżeli nauczyciel będzie zatrudniony w niepełnym wymiarze, musi również realizować dodatkowe godziny proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. W przypadku gdy nauczyciel uzupełnia etat w innej placówce, dodatkowe godziny będą realizowane proporcjonalnie do realizowanego zatrudnienia w każdej z placówek.

Godziny te rozliczane są w ciągu 6 miesięcy, co ma umożliwiać realizację w ramach tych godzin różnych projektów. Jest to godzina dodatkowej pracy z dziećmi niewliczana do pensum, czyli do tzw. godzin przeznaczonych na prowadzenie zajęć lekcyjnych z uczniami. Ich realizacja nie ma wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez tych nauczycieli.

Dodatkowe godziny opiekuńczo-wychowawcze nie dotyczą dyrektorów i wicedyrektorów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »