| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

W naszej firmie obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę zgodnie z harmonogramem w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czasie trwania okresu rozliczeniowego dochodzi jednak do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. choroby pracowników, urlopy na żądanie), które często uniemożliwiają realizację planu pracy. Czy istnieje w takich przypadkach możliwość wprowadzenia w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zmian do harmonogramu? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Harmonogram czasu pracy można zmienić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie choroby pracownika, urlopu na żądanie itp. Nie można go korygować z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Sytuacje, w jakich można zmienić harmonogram czasu pracy, powinny być zawarte w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy.

UZASADNIENIE

Obowiązek sporządzania harmonogramu czasu pracy dla pracowników nie jest wyraźnie sformułowany w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy. Wynika on jednak z aktów szczególnych, np. z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, ustawy o czasie pracy kierowców czy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Obowiązek tworzenia harmonogramu może wynikać wprost także z wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy (np. regulaminów pracy, układów zbiorowych pracy). Tworzenie harmonogramu pracodawcy stosują najczęściej w sytuacji, gdy pracownicy zakładu świadczą pracę w tzw. nieregularnej organizacji czasu pracy, czyli gdy ich czas pracy przypada w różnych dniach lub gdy praca rozpoczyna się i kończy w różnych godzinach (np. w systemie równoważnego czasu pracy, w podstawowym zmianowym systemie czasu pracy). W przypadku pracowników pracujących w takich systemach czasu pracy trudno bowiem byłoby prawidłowo zorganizować pracę bez sporządzenia harmonogramu. Okoliczności takie występują również w Państwa zakładzie. Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy wymaga od Państwa planowania pracy na dany okres rozliczeniowy.

Nie ma regulacji, które określałyby, jak tworzyć harmonogramy czasu pracy, a zatem nie ma również przepisów, które zakazywałyby pracodawcy dokonywania zmian w harmonogramach. Jednak biorąc pod uwagę cel, jakiemu służą harmonogramy, ich zmiana powinna być dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zmiana harmonogramu będzie zatem możliwa, gdy np. pracownik umiera, odchodzi z firmy, idzie na urlop wychowawczy czy bezpłatny, długotrwale choruje, a inny pracownik musi bezwzględnie go zastąpić, czy w sytuacji, gdy pracodawca wyznacza pracownikowi dzień wolny za pracę w niedzielę, święto lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Przypadki, w których pracodawca może dokonać zmiany harmonogramu czasu pracy, powinny być określone w przepisach wewnątrzzakładowych. W razie dokonywania dowolnych zmian w planie pracy harmonogram czasu pracy przestałby spełniać swoje funkcje i jego sporządzanie stałoby się bezcelowe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »