REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta

Łukasz Prasołek
Łukasz Prasołek

REKLAMA

Czy sklep internetowy powinien mieć zablokowaną możliwość dokonywania zakupów w święta wolne od pracy w związku z zakazem pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne?

Firmy, których głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż dóbr, są placówkami handlowymi, niezależnie od przyjętego kanału ich promocji czy sposobu dystrybucji. Oznacza to, że do sklepów internetowych znajdzie zastosowanie zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne. Wprowadza je Kodeks pracy w stosunku do zamkniętego katalogu 11 świąt wynikających z ustawy o dniach wolnych od pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zakaz pracy w handlu w święta obejmuje zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej definiującym pojęcie placówki handlowej (pismo nr DPR-079-578/JS/MF/07) wszystkie osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Z tego względu zakaz pracy w placówkach handlowych nie może być utożsamiany z nakazem ich zamknięcia w takich dniach, gdyż obsługą klientów może zajmować się nie tylko pracownik, lecz również właściciel lub strona umowy cywilnoprawnej. W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakaz ten odnosi się do każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce niezależnie od zajmowanego przez niego stanowiska. Obejmie on więc nie tylko pracowników bezpośrednio dokonujących sprzedaży towarów, ale także innych pracowników zapewniających funkcjonowanie danej placówki handlowej.

Problem zakazu pracy w święta pracowników sklepów internetowych był również tematem rozważań Głównego Inspektoratu Pracy ujętych w stanowisku w sprawie zakazu pracy w sklepach internetowych (pismo z 13 grudnia 2010 r., nr GPP-87-4560-82-1/10/PE/RP). W tym piśmie GIP uznał obowiązywanie tego zakazu również w przypadku handlu prowadzonego drogą elektroniczną, wskazując jednocześnie, że sklepy internetowe cechuje duża automatyzacja, a dokonywanie sprzedaży odbywa się z reguły za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konsekwencji zakaz pracy w handlu w święta nie musi dla takiej placówki oznaczać niemożności jej działania, zabronione jest jednak dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca prowadzący sklep internetowy wprowadził elektroniczny system rejestracji zamówień, który nadaje zamówieniom kolejne numery, kontroluje dostępność towaru w magazynie i automatycznie przesyła do klienta informację o przyjęciu zamówienia do realizacji i przewidywanym terminie dostawy towaru. Realizacją tych zamówień zajmują się pracownicy, zatrudniani od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych. W takim przypadku strona internetowa sklepu może być czynna przez cały rok, gdyż przepis zabrania pracy w handlu w święta, a w takie dni zamówienia są jedynie rejestrowane przez system, nie zaś realizowane przez pracowników.

Podstawa prawna

  • art. 1519a k.p.,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA