Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta
REKLAMA
Firmy, których głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż dóbr, są placówkami handlowymi, niezależnie od przyjętego kanału ich promocji czy sposobu dystrybucji. Oznacza to, że do sklepów internetowych znajdzie zastosowanie zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne. Wprowadza je Kodeks pracy w stosunku do zamkniętego katalogu 11 świąt wynikających z ustawy o dniach wolnych od pracy.
REKLAMA
Zakaz pracy w handlu w święta obejmuje zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej definiującym pojęcie placówki handlowej (pismo nr DPR-079-578/JS/MF/07) wszystkie osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Z tego względu zakaz pracy w placówkach handlowych nie może być utożsamiany z nakazem ich zamknięcia w takich dniach, gdyż obsługą klientów może zajmować się nie tylko pracownik, lecz również właściciel lub strona umowy cywilnoprawnej. W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakaz ten odnosi się do każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce niezależnie od zajmowanego przez niego stanowiska. Obejmie on więc nie tylko pracowników bezpośrednio dokonujących sprzedaży towarów, ale także innych pracowników zapewniających funkcjonowanie danej placówki handlowej.
Problem zakazu pracy w święta pracowników sklepów internetowych był również tematem rozważań Głównego Inspektoratu Pracy ujętych w stanowisku w sprawie zakazu pracy w sklepach internetowych (pismo z 13 grudnia 2010 r., nr GPP-87-4560-82-1/10/PE/RP). W tym piśmie GIP uznał obowiązywanie tego zakazu również w przypadku handlu prowadzonego drogą elektroniczną, wskazując jednocześnie, że sklepy internetowe cechuje duża automatyzacja, a dokonywanie sprzedaży odbywa się z reguły za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konsekwencji zakaz pracy w handlu w święta nie musi dla takiej placówki oznaczać niemożności jej działania, zabronione jest jednak dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.
Przykład
Pracodawca prowadzący sklep internetowy wprowadził elektroniczny system rejestracji zamówień, który nadaje zamówieniom kolejne numery, kontroluje dostępność towaru w magazynie i automatycznie przesyła do klienta informację o przyjęciu zamówienia do realizacji i przewidywanym terminie dostawy towaru. Realizacją tych zamówień zajmują się pracownicy, zatrudniani od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych. W takim przypadku strona internetowa sklepu może być czynna przez cały rok, gdyż przepis zabrania pracy w handlu w święta, a w takie dni zamówienia są jedynie rejestrowane przez system, nie zaś realizowane przez pracowników.
Podstawa prawna
- art. 1519a k.p.,
- art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA