REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta

Łukasz Prasołek
Łukasz Prasołek

REKLAMA

Czy sklep internetowy powinien mieć zablokowaną możliwość dokonywania zakupów w święta wolne od pracy w związku z zakazem pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne?

Firmy, których głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż dóbr, są placówkami handlowymi, niezależnie od przyjętego kanału ich promocji czy sposobu dystrybucji. Oznacza to, że do sklepów internetowych znajdzie zastosowanie zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne. Wprowadza je Kodeks pracy w stosunku do zamkniętego katalogu 11 świąt wynikających z ustawy o dniach wolnych od pracy.

Autopromocja

Zakaz pracy w handlu w święta obejmuje zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej definiującym pojęcie placówki handlowej (pismo nr DPR-079-578/JS/MF/07) wszystkie osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Z tego względu zakaz pracy w placówkach handlowych nie może być utożsamiany z nakazem ich zamknięcia w takich dniach, gdyż obsługą klientów może zajmować się nie tylko pracownik, lecz również właściciel lub strona umowy cywilnoprawnej. W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakaz ten odnosi się do każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce niezależnie od zajmowanego przez niego stanowiska. Obejmie on więc nie tylko pracowników bezpośrednio dokonujących sprzedaży towarów, ale także innych pracowników zapewniających funkcjonowanie danej placówki handlowej.

Problem zakazu pracy w święta pracowników sklepów internetowych był również tematem rozważań Głównego Inspektoratu Pracy ujętych w stanowisku w sprawie zakazu pracy w sklepach internetowych (pismo z 13 grudnia 2010 r., nr GPP-87-4560-82-1/10/PE/RP). W tym piśmie GIP uznał obowiązywanie tego zakazu również w przypadku handlu prowadzonego drogą elektroniczną, wskazując jednocześnie, że sklepy internetowe cechuje duża automatyzacja, a dokonywanie sprzedaży odbywa się z reguły za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konsekwencji zakaz pracy w handlu w święta nie musi dla takiej placówki oznaczać niemożności jej działania, zabronione jest jednak dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca prowadzący sklep internetowy wprowadził elektroniczny system rejestracji zamówień, który nadaje zamówieniom kolejne numery, kontroluje dostępność towaru w magazynie i automatycznie przesyła do klienta informację o przyjęciu zamówienia do realizacji i przewidywanym terminie dostawy towaru. Realizacją tych zamówień zajmują się pracownicy, zatrudniani od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych. W takim przypadku strona internetowa sklepu może być czynna przez cały rok, gdyż przepis zabrania pracy w handlu w święta, a w takie dni zamówienia są jedynie rejestrowane przez system, nie zaś realizowane przez pracowników.

Podstawa prawna

 • art. 1519a k.p.,
 • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pracownik
  2023-10-28 05:45:40
  Pracuje w Auchan w niedzielę w sklepie internetowym i muszę dodatkowo sam zrobić pracę, która jest wykonywana w dni od poniedziałku do piątku przez 3 osoby, co skutkuje nawet tym, że nie mam kiedy iść do łazienki nie wspominając o przerwie, która powinna obowiązywać przy 12 h pracy. Sam muszę zaplanować trase, załadować auto i rozwieść towar do klienta, a wszystko na tempo.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie lekarskie na urlopie

Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
 

Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

REKLAMA

Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

REKLAMA

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

REKLAMA