reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

Na pisemny wniosek pracownika może być w stosunku do niego zastosowany indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym dana osoba jest objęta (art. 142 k.p.). Indywidualny rozkład czasu pracy może polegać np. na zmianie godzin rozpoczynania i kończenia pracy czy nawet na zmianie dni pracy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie może jednak prowadzić do zastosowania rozkładów czasu pracy naruszających dobę pracowniczą.

WAŻNE!

Praca w indywidualnym rozkładzie czasu pracy może dotyczyć jedynie zmiany rozkładu czasu pracy, a nie innych kwestii związanych z czasem pracy (takich jak maksymalne normy czasu pracy, długość okresów wypoczynku czy maksymalna długość okresów rozliczeniowych przewidziana przez przepisy dla danego systemu czasu pracy).

Przepisy możliwe do zastosowania

Aby uniknąć sytuacji, w której będzie łamana dobra pracownicza, rozwiązaniem może być wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy przez pracodawcę na podstawie przepisów ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, zwanej dalej ustawą antykryzysową. W takim przypadku indywidualny rozkład czasu pracy może naruszać dobę pracowniczą. Prawo do skorzystania z rozwiązań zawartych w ustawie antykryzysowej mają jednak tylko pracodawcy, którzy są przedsiębiorcami. Możliwość ta nie dotyczy zatem pracodawców, którzy nie są przedsiębiorcami, np. urzędów gminy czy stowarzyszeń.

Prawo do wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy naruszającego dobę pracowniczą na podstawie ustawy antykryzysowej uzyskali również przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Takie prawo przysługuje pracodawcom na podstawie art. 39 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r., zwanej dalej ustawą powodziową. Podobna regulacja znajduje się w art. 37 uchwalonej przez Sejm ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (ustawa w chwili oddawania numeru do druku czeka na podpis Prezydenta).

WAŻNE!

Indywidualny rozkład czasu pracy wprowadzony na podstawie ustawy antykryzysowej może naruszać przepisy o dobie pracowniczej.

Do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.). Przykładowo, doba „robocza” pracownika, który zaczyna pracę o godz. 8.00, kończy się o godz. 8.00 kolejnego dnia. W tym przedziale musimy dokonać rozliczenia zarówno dobowej normy czasu pracy, jak i minimalnego wypoczynku dobowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama