| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy?

Powinni Państwo zaliczyć do czasu pracy czas dojazdu i powrotu pracownika z delegacji tylko w takim wymiarze, jaki pokrywa się z jego godzinami pracy ustalonymi w rozkładzie czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika zadania w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem świadczenia pracy (art. 77 5 Kodeksu pracy). Przepisy nie rozstrzygają jednak, czy do czasu pracy zaliczyć czas prowadzenia samochodu w celu dojazdu do miejsca delegacji.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli pracownik świadczył pracę na rzecz pracodawcy podczas podróży służbowej, należy wliczyć mu do czasu pracy zarówno wykonywanie zadań w normalnych, obowiązujących pracownika godzinach pracy, jak też poza nimi. Rozbieżności interpretacyjne pojawiają się natomiast w stosunku do tej części podróży służbowej pracownika, która nie jest bezpośrednio związana z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy, a jedynie jest niezbędnym elementem poprzedzającym i następującym po wykonywaniu pracy. Dotyczy to czasu dojazdu do miejsca, w którym praca ma być wykonywana, oraz pozostawania w miejscu delegacji bez wykonywania pracy i powrotu do stałego miejsca pracy.

Zarówno w orzecznictwie, jak i wśród ekspertów prawa pracy przeważa pogląd, że w ramach podróży służbowej – poza czasem wykonywania pracy – pracownik nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 Kodeksu pracy (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 4 lipca 1978 r., I PR 45/78, PiZS 1979/10/76). Samo odbywanie podróży służbowej nie stanowi zatem wykonywania pracy. Dodatkowo na potwierdzenie tej tezy Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 27 października 1981 r. (I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76) odróżnił podróż służbową, będącą drogą do miejsca wykonywania polecenia, od czasu świadczenia pracy w ramach odbywanej podróży. Podkreślił jednak, że jeżeli czas dojazdu do miejsca delegacji, pozostawania w miejscu delegacji lub powrotu z podróży służbowej przypada w normalnych (harmonogramowych) godzinach pracy pracownika, te okresy należy zaliczyć do czasu pracy.

Kwestię zaliczania do czasu pracy czasu przejazdu pracownika do miejsca delegacji i z powrotem poza godzinami ustalonymi w harmonogramie Sąd Najwyższy rozstrzygnął w wyroku z 4 kwietnia 1979 r. (I PRN 30/79, OSNC 1979/10/202), w którym stwierdził, że z reguły nie jest to czas pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę. Jeżeli jednak jedynym celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono, poza normalnymi godzinami pracy, dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy. A zatem w przypadku, gdy pracownik jedzie samochodem służbowym, wioząc jednocześnie innych pracowników, czas dojazdu do miejsca wyznaczonego przez pracodawcę wlicza się do czasu pracy tego pracownika również w sytuacji, gdy ma to miejsce poza ustalonymi godzinami pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »