| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy?

Powinni Państwo zaliczyć do czasu pracy czas dojazdu i powrotu pracownika z delegacji tylko w takim wymiarze, jaki pokrywa się z jego godzinami pracy ustalonymi w rozkładzie czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika zadania w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem świadczenia pracy (art. 77 5 Kodeksu pracy). Przepisy nie rozstrzygają jednak, czy do czasu pracy zaliczyć czas prowadzenia samochodu w celu dojazdu do miejsca delegacji.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli pracownik świadczył pracę na rzecz pracodawcy podczas podróży służbowej, należy wliczyć mu do czasu pracy zarówno wykonywanie zadań w normalnych, obowiązujących pracownika godzinach pracy, jak też poza nimi. Rozbieżności interpretacyjne pojawiają się natomiast w stosunku do tej części podróży służbowej pracownika, która nie jest bezpośrednio związana z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy, a jedynie jest niezbędnym elementem poprzedzającym i następującym po wykonywaniu pracy. Dotyczy to czasu dojazdu do miejsca, w którym praca ma być wykonywana, oraz pozostawania w miejscu delegacji bez wykonywania pracy i powrotu do stałego miejsca pracy.

Zarówno w orzecznictwie, jak i wśród ekspertów prawa pracy przeważa pogląd, że w ramach podróży służbowej – poza czasem wykonywania pracy – pracownik nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 Kodeksu pracy (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 4 lipca 1978 r., I PR 45/78, PiZS 1979/10/76). Samo odbywanie podróży służbowej nie stanowi zatem wykonywania pracy. Dodatkowo na potwierdzenie tej tezy Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 27 października 1981 r. (I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76) odróżnił podróż służbową, będącą drogą do miejsca wykonywania polecenia, od czasu świadczenia pracy w ramach odbywanej podróży. Podkreślił jednak, że jeżeli czas dojazdu do miejsca delegacji, pozostawania w miejscu delegacji lub powrotu z podróży służbowej przypada w normalnych (harmonogramowych) godzinach pracy pracownika, te okresy należy zaliczyć do czasu pracy.

Kwestię zaliczania do czasu pracy czasu przejazdu pracownika do miejsca delegacji i z powrotem poza godzinami ustalonymi w harmonogramie Sąd Najwyższy rozstrzygnął w wyroku z 4 kwietnia 1979 r. (I PRN 30/79, OSNC 1979/10/202), w którym stwierdził, że z reguły nie jest to czas pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę. Jeżeli jednak jedynym celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono, poza normalnymi godzinami pracy, dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy. A zatem w przypadku, gdy pracownik jedzie samochodem służbowym, wioząc jednocześnie innych pracowników, czas dojazdu do miejsca wyznaczonego przez pracodawcę wlicza się do czasu pracy tego pracownika również w sytuacji, gdy ma to miejsce poza ustalonymi godzinami pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »