reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Wprowadzając w życie zmiany w obecnie obowiązującym regulaminie pracy powinni Państwo wprowadzić jednocześnie na kwiecień br. tzw. przejściowy 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Natomiast od 1 maja 2012 r. można stosować nowe okresy rozliczeniowe. Limit godzin nadliczbowych dotyczy roku kalendarzowego. Zatem może dojść do sytuacji, że nadgodziny średniotygodniowe wypracowane w okresie od listopada do stycznia będą dotyczyć pracy, która miała miejsce jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym. Jednak należy je wliczyć do limitu nadgodzin dotyczącego bieżącego roku kalendarzowego, tj. w momencie ich powstania w styczniu kolejnego roku.

Długość okresu rozliczeniowego jest uzależniona od systemu czasu pracy, który jest stosowany dla danego pracownika. Sposób liczenia okresu rozliczeniowego, tj. określenie, jakie miesiące obejmuje, należy do pracodawcy, który takiego dookreślenia może dokonać w przepisach wewnątrzzakładowych. Biorąc jednak pod uwagę związek między okresami rozliczeniowymi i wypłatą wynagrodzeń, w tym m.in. za pracę w godzinach nadliczbowych, najczęściej stosuje się okresy rozliczeniowe pokrywające się z miesiącami kalendarzowymi.

Zmiany okresu rozliczeniowego

Pracodawca może zmienić okres rozliczeniowy w trakcie roku kalendarzowego, ale nie w trakcie okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że wprowadzenie zmiany jest możliwe po zakończeniu i rozliczeniu poprzedniego okresu.

Zmiana okresu rozliczeniowego, którą chcą Państwo wprowadzić, jest dopuszczalna. Trzeba tylko rozliczyć czas pracy w obecnie obowiązującym Państwa okresie rozliczeniowym, czyli od 1 stycznia do 31 marca br. Ponieważ nowy pełny okres rozliczeniowy rozpocznie bieg od 1 maja 2012 r., to w kwietniu br. trzeba wprowadzić tymczasowy okres rozliczeniowy obejmujący tylko ten miesiąc. Nie można natomiast stosować nowego okresu rozliczeniowego, tak jak Państwo chcą, od razu w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia br., ponieważ taka zmiana zostałaby wprowadzona w trakcie trwania dotychczasowego okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Zmiana okresu rozliczeniowego może nastąpić po zakończeniu i rozliczeniu bieżącego okresu rozliczeniowego.

Okres rozliczeniowy może być różny w poszczególnych częściach roku kalendarzowego.

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego w tym systemie wynosi zasadniczo 4 miesiące z możliwością przedłużenia do 6 lub 12 miesięcy w szczególnych przypadkach. Zatem nie ma przeszkód, aby 1-miesięczny okres rozliczeniowy wprowadzić na kilka miesięcy w roku, np. od stycznia do kwietnia i od listopada do grudnia, a 3-miesięczne okresy rozliczeniowe od maja do lipca oraz od sierpnia do października.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. prawa pracy, wykładowca

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama