Kategorie

Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Beata Tofiluk
Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

RADA

W zależności od formy rekompensaty pracy nadliczbowej wybranej przez pracowników, za taką pracę w tygodniu mogą Państwo wypłacić im normalne wynagrodzenie (bez dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przewidzianych w przepisach Kodeksu pracy) lub udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Natomiast za pracę w niedzielę powinni Państwo wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy wymagają tego potrzeby jednostki, w której jest zatrudniony pracownik samorządowy, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, zgodnie z wyborem pracownika, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, z tym że czas wolny na wniosek pracownika może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 2 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych).

Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy. Jeżeli pracownik samorządowy wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych jako rekompensatę wybierze wynagrodzenie, będą Państwo zobowiązani wypłacić mu zwykłe wynagrodzenie za pracę, bez dodatków.

WAŻNE!

Za pracę w sobotę pracownik samorządowy ma prawo do czasu wolnego w wymiarze godzin przepracowanych w tym dniu; jeżeli jako formę rekompensaty za pracę w sobotę wybierze wynagrodzenie, należy mu je wypłacić w zwykłej wysokości, bez dodatków.

Powyższa regulacja będzie miała także zastosowanie do pracy wykonywanej w sobotę, gdyż przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie regulują odrębnie pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik samorządowy pracował przez 3 godziny w wolną sobotę 26 maja br., a 28 maja wystąpił do pracodawcy o udzielenie w zamian za pracę w sobotę czasu wolnego w wymiarze całego dnia wolnego. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi czasu wolnego od pracy wyłącznie w wymiarze 3 godzin.

Takie samo stanowisko zajął w tej sprawie Departament Prawny GIP w piśmie z 25 czerwca 2009 r. (nr GPP-433–4560–42/09/PE/RP). Zgodnie z tym stanowiskiem, przepis art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi zasadę prawną w stosunku do przepisów Kodeksu pracy i nie przewiduje dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe. Za pracę wykonaną w sobotę pracownikowi przysługuje zatem wynagrodzenie (bez dodatków) lub czas wolny w tym samym wymiarze. Jak stanowi art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych, tylko w kwestiach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Należy zatem stwierdzić, że z brzmienia art. 42 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że wybór wynagrodzenia albo czasu wolnego jest alternatywą rozłączną, tzn. albo wynagrodzenie, albo czas wolny, a ponadto – w obowiązującym stanie prawnym, zdaniem Departamentu Prawnego, nie ma przesłanek do stosowania zasad określonych w Kodeksie pracy.


Z powodu braku możliwości wypłaty dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników samorządowych nie ma także możliwości ustalenia limitów godzin pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Pracodawcy nie mają zatem obowiązku wskazywać w umowach o pracę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczby godzin ponad wymiar określony w umowie.

WAŻNE!

W umowach o pracę zawartych z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy nie należy wykazywać limitu godzin pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik samorządowy wykonuje pracę w niedzielę lub święto. Kwestia ta nie została uregulowana ustawą o pracownikach samorządowych. W związku z tym w tym zakresie będą Państwo musieli stosować przepisy Kodeksu pracy. Za pracę w niedzielę i święto w pierwszej kolejności pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi samorządowemu inny dzień wolny. Dzień wolny za pracę wykonaną w niedzielę należy zapewnić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli nie ma takiej możliwości – do końca okresu rozliczeniowego, natomiast za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia pracownikom dnia wolnego za niedzielę lub święto, wówczas za pracę w te dni przysługuje im, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy (art. 15111 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownicy, zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, wykonywali pracę w wymiarze 10 godzin w niedzielę, to za taką pracę, oprócz dnia wolnego od pracy, powinni otrzymać wynagrodzenie lub czas wolny za 2 godziny przekraczające ich dobowy wymiar czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że rekompensata dodatkowej pracy w niedzielę musi nastąpić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowego może nastąpić na wniosek pracownika później niż z końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto pracownik samorządowy ma prawo do rekompensaty na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Podstawa prawna

 • art. 42 ust. 2 i ust. 4, art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
 • art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 15111 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.