reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Wtorki i czwartki ma wolne. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla pracowników naszej firmy dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Nie muszą Państwo wyznaczać pracownikowi dnia wolnego z tytułu święta Bożego Ciała. Powinni Państwo jednak zaplanować pracownikowi w czerwcu br. 84 godziny pracy, ponieważ w przedstawionym rozkładzie wypracowałby on w tym miesiącu 88 godzin. W związku z tym pracownikowi trzeba obniżyć o 4 godziny wymiar czasu pracy w dowolnym dniu czerwca br.

UZASADNIENIE

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku, gdy święto (będące dniem wolnym od pracy) przypadło w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, to należało oddać pracownikowi w zamian inny dzień wolny od pracy. Wynikało to z tego, że taki dzień pracownik miał wolny z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Trzeba było zatem oddać pracownikowi jeszcze dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ta regulacja dotyczyła też pracowników niepełnoetatowych, którzy pracowali przeciętnie przez 5 dni w tygodniu. Nie odnosiła się natomiast do niepełnoetatowców, którzy pracowali tylko w niektóre dni tygodnia i mieli więcej niż 2 dni wolne w tygodniu. Takim pracownikom nie trzeba było oddawać dnia wolnego za święto. Mieli oni bowiem i tak zachowany przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy.

Od 1 stycznia 2011 r., po zmianie przepisów, pracownik może mieć ten sam dzień wolny zarówno z tytułu święta, jak i z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Nie trzeba zatem oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto przypada w dzień wolny wynikający z ich rozkładu czasu pracy. Dotyczy to zarówno pracowników pełnoetatowych, jak i zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jednak planując niepełnoetatowcowi pracę w stałe dni tygodnia w konkretnym wymiarze należy sprawdzić, czy wypracuje on liczbę godzin właściwą dla swojego etatu. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik przekroczy swój wymiar czasu pracy lub będzie miał niedopracowane godziny. W czerwcu br. pracownicy zatrudnieni na pełny etat, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni wypracować 168 godzin. Wymiar ten obliczamy następująco:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama