Kategorie

Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Monika Wacikowska
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe?

Jeśli wyznaczyli Państwo pracownikowi termin oddania czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, choroba pracownika w tym terminie nie powoduje konieczności wskazania przez Państwa kolejnego terminu oddania takiego czasu wolnego.

UZASADNIENIE

Reklama

Choroba pracownika, tak jak inne usprawiedliwione nieobecności w pracy, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy, jeżeli przypada na dni i godziny, w których pracownik wykonywałby pracę, gdyby taka nieobecność nie miała miejsca (art. 130 § 3 Kodeksu pracy). Zatem choroba w terminie, w którym pracownik miał korzystać z czasu wolnego za pracę w nadgodzinach, nie wpływa na odbiór tego wolnego. Mimo choroby Państwa pracownik odebrał czas wolny za godziny nadliczbowe.

Choroba nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika w dniu, który był dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracownik złożył wniosek o odebranie czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową i w okresie wskazanym we wniosku jako termin oddania czasu wolnego zachorował, pracodawca nie ma obowiązku ustalać z pracownikiem kolejnego terminu odebrania takiego czasu wolnego. Tak samo będzie w przypadku, gdy choroba pracownika przypada w terminie, który został wcześniej określony przez pracodawcę jako termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe, bez pisemnego wniosku pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat, pracujący od poniedziałku do piątku, w maju 2011 r. wypracował 8 nadgodzin, w zamian za które pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, zgodził się udzielić mu czasu wolnego 9 maja br. Jednak pracownik od 9 do 13 maja pozostawał na zwolnieniu lekarskim. Wymiar czasu pracy, który służy do ustalenia ewentualnych godzin nadliczbowych, zostaje zatem pomniejszony jedynie o dni choroby (10–13 maja) – jest to bowiem usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Ponieważ 9 maja został uzgodniony jako termin odebrania czasu wolnego za nadgodziny – nie jest to dzień, w którym pracownik ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy obniżającą jego wymiar czasu pracy. Pracownik miał mieć bowiem ten dzień wolny od pracy. Zatem nawet gdyby nie chorował, nie wykonywałby pracy w tym dniu.


Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości:

 • 100% – jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia dobowego i przypadają w porze nocnej, w wolne dla pracownika niedziele lub święta lub w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia średniotygodniowego,
 • 50% wynagrodzenia – jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia dobowego i przypadają poza porą nocną, oraz w innych dniach niż wolne dla pracownika niedziele lub święta albo w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Reklama

Zamiast wypłacać pracownikowi dodatki, pracodawca za pracę nadliczbową może oddać pracownikowi czas wolny od pracy. Jeśli czas wolny jest oddawany na pisemny wniosek pracownika – jest on udzielany w stosunku 1:1, czyli godzina czasu wolnego za jedną godzinę nadliczbową, i może przypadać nawet po zakończeniu miesiąca czy okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły nadgodziny (art. 1512 § 1 Kodeksu pracy). Wniosek powinien być jednak złożony w tym samym miesiącu, w którym miała miejsce praca nadliczbowa, i określać konkretny termin odebrania czasu wolnego.

W zamian za pracę nadliczbową pracodawca może oddać pracownikowi czas wolny również bez pisemnego wniosku pracownika. W takim jednak przypadku, za 1 godzinę nadliczbową należy się 1,5 godziny wolnej od pracy, udzielonej nie później niż do końca okresu rozliczeniowego, w którym powstały nadgodziny (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy). Decyzja o oddaniu czasu wolnego w takim trybie powinna jednak zapaść w tym samym miesiącu, w którym powstały nadgodziny. W przeciwnym razie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odpowiednie dodatki lub ewentualnie oddać czas wolny, ale w terminie wskazanym w pisemnym wniosku pracownika o zrekompensowanie nadgodzin czasem wolnym.

Podstawa prawna

 • art. 130 § 3, art. 1511 § 1–2, art. 1512 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?