reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Kierowca zatrudniony przy przewozach materiałów szczególnie niebezpiecznych bardzo często pracuje – ze względu na specyfikę wykonywanych przewozów – w porze nocnej ustalonej dla wszystkich pracowników (u nas jest to czas między godz. 23.00 a 7.00). Zdecydowanie rzadziej wykonuje pracę w porze nocnej kierowców (od godz. 0.00 do godz. 4.00). Na podstawie jakich przepisów – Kodeksu pracy czy ustawy o czasie pracy kierowców – należy ustalić, czy pracownik jest pracownikiem pracującym w nocy?

Zakwalifikowanie kierowcy jako pracownika pracującego w nocy powinno nastąpić na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Czterogodzinną porę nocną określoną w przepisach dotyczących czasu pracy kierowców stosujemy tylko w zakresie ustalania czasu pracy.

Pracownikiem pracującym w nocy jest osoba, której rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub której co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną (art. 1517 § 2 Kodeksu pracy).

W przypadku kierowców od 1 stycznia 2012 r. funkcjonuje odrębna od kodeksowej pora nocna. Na podstawie przepisów Kodeksu pracy pora nocna to 8 godzin między godz. 21.00 a 7.00. Które konkretnie 8 godzin obejmuje pora nocna, powinno być ustalone w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy) lub w informacji o warunkach zatrudnienia (jeżeli w zakładzie nie ma przepisów wewnątrzzakładowych).

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Natomiast dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców od 1 stycznia 2012 r. pora nocna to okres 4 godzin między godz. 00.00 a 7.00.

Ustawa o czasie pracy kierowców nie wskazuje, w jaki sposób należy wyznaczyć 4-godzinną porę nocną dla kierowców. Należy jednak uznać, że pracodawca powinien zastosować w tym przypadku zasady wynikające z Kodeksu pracy (w zakresie nieuregulowanym ustawą o czasie pracy stosujemy przepisy Kodeksu pracy). Zatem pora nocna dla kierowców powinna zostać ustalona w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy, zaś w firmach nieposiadających takich przepisów wewnątrzzakładowych – w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia.

Potwierdza to Ministerstwo Infrastruktury (pismo z 8 listopada 2011 r., MR-1-mg-061–379/11), które uznało, że regulacja dotycząca pory nocnej dla kierowców powinna się znaleźć w regulaminie pracy, jeśli zakład pracy ma obowiązek wydawania takiego regulaminu.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pora nocna kierowców obejmuje 4 godziny między godz. 00.00 a 7.00.

Definicję pory nocnej zawartą w ustawie o czasie pracy kierowców stosujemy jednak wyłącznie do celów ustalania czasu pracy (art. 2 pkt 6a ustawy o czasie pracy kierowców). Jeśli chodzi o dodatki za pracę w porze nocnej czy zakazy pracy w nocy dla pewnych grup pracowników nadal obowiązuje pora nocna wynosząca 8 godzin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama