Kategorie

Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Kierowca zatrudniony przy przewozach materiałów szczególnie niebezpiecznych bardzo często pracuje – ze względu na specyfikę wykonywanych przewozów – w porze nocnej ustalonej dla wszystkich pracowników (u nas jest to czas między godz. 23.00 a 7.00). Zdecydowanie rzadziej wykonuje pracę w porze nocnej kierowców (od godz. 0.00 do godz. 4.00). Na podstawie jakich przepisów – Kodeksu pracy czy ustawy o czasie pracy kierowców – należy ustalić, czy pracownik jest pracownikiem pracującym w nocy?

Zakwalifikowanie kierowcy jako pracownika pracującego w nocy powinno nastąpić na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Czterogodzinną porę nocną określoną w przepisach dotyczących czasu pracy kierowców stosujemy tylko w zakresie ustalania czasu pracy.

Pracownikiem pracującym w nocy jest osoba, której rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub której co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną (art. 1517 § 2 Kodeksu pracy).

W przypadku kierowców od 1 stycznia 2012 r. funkcjonuje odrębna od kodeksowej pora nocna. Na podstawie przepisów Kodeksu pracy pora nocna to 8 godzin między godz. 21.00 a 7.00. Które konkretnie 8 godzin obejmuje pora nocna, powinno być ustalone w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy) lub w informacji o warunkach zatrudnienia (jeżeli w zakładzie nie ma przepisów wewnątrzzakładowych).

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Natomiast dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców od 1 stycznia 2012 r. pora nocna to okres 4 godzin między godz. 00.00 a 7.00.

Reklama

Ustawa o czasie pracy kierowców nie wskazuje, w jaki sposób należy wyznaczyć 4-godzinną porę nocną dla kierowców. Należy jednak uznać, że pracodawca powinien zastosować w tym przypadku zasady wynikające z Kodeksu pracy (w zakresie nieuregulowanym ustawą o czasie pracy stosujemy przepisy Kodeksu pracy). Zatem pora nocna dla kierowców powinna zostać ustalona w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy, zaś w firmach nieposiadających takich przepisów wewnątrzzakładowych – w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia.

Potwierdza to Ministerstwo Infrastruktury (pismo z 8 listopada 2011 r., MR-1-mg-061–379/11), które uznało, że regulacja dotycząca pory nocnej dla kierowców powinna się znaleźć w regulaminie pracy, jeśli zakład pracy ma obowiązek wydawania takiego regulaminu.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pora nocna kierowców obejmuje 4 godziny między godz. 00.00 a 7.00.

Definicję pory nocnej zawartą w ustawie o czasie pracy kierowców stosujemy jednak wyłącznie do celów ustalania czasu pracy (art. 2 pkt 6a ustawy o czasie pracy kierowców). Jeśli chodzi o dodatki za pracę w porze nocnej czy zakazy pracy w nocy dla pewnych grup pracowników nadal obowiązuje pora nocna wynosząca 8 godzin.


Reklama

Należy uznać, że odrębną definicję pory nocnej stosujemy tylko do ustalania czasu pracy w związku z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców. Chodzi o zawarte w tej ustawie ograniczenie do 10 godzin czasu pracy w dniu, w którym kierowca pracuje w porze nocnej. Skrócenie pory nocnej dla kierowców z 8 do 4 godzin oznacza w tym przypadku, że pracodawca może częściej powierzyć takim pracownikom pracę powyżej 10 godzin na dobę, ponieważ godziny pracy kierowcy nie będą obejmowały pory nocnej. Stosowanie 4-godzinnej pory nocnej „tylko w zakresie ustalania czasu pracy” nie może być uznane za stosowanie takiej pory nocnej w każdym zakresie, który jest związany z czasem pracy na podstawie innych przepisów.

W zakresie nieuregulowanym w ustawie o czasie pracy kierowców do tej grupy pracowników stosujemy przepisy Kodeksu pracy. Regulacje dotyczące pracowników pracujących w nocy znajdują się bowiem jedynie w Kodeksie pracy.

Zatem ocena, czy mamy do czynienia z pracownikiem (kierowcą) pracującym w nocy, powinna być dokonywana na podstawie 8-godzinnej pracy w porze nocnej wynikającej z Kodeksu pracy, a nie specyficznej – krótszej – pory nocnej przypisanej dla kierowców.

Istotne w stosunku do pracowników pracujących w nocy jest przede wszystkim to, że czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym (art. 1517 § 3 Kodeksu pracy).

Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, wykaz ten pracodawca ustala z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników (art. 1517 § 4 Kodeksu pracy).

Na pewno za szczególnie niebezpieczne należy uznać prace wykonywane przez kierowcę przewozów materiałów niebezpiecznych. Jeżeli zatem wskazana w pytaniu osoba zostanie uznana za pracownika pracującego w nocy – na podstawie godzin nocnych wynikających z Kodeksu pracy – będzie podlegać ograniczeniom w zakresie czasu pracy. W takiej sytuacji ograniczenie do 8 godzin dotyczy czasu pracy, a nie tylko czasu prowadzenia pojazdu. Realnie zatem kierowca będzie mógł prowadzić pojazd znacznie krócej (pamiętając, że do czasu pracy wliczamy wykonywanie każdej innej pracy, np. wypełnianie dokumentów przewozowych, codzienną obsługę pojazdu, a także chociażby 15-minutową przerwę śniadaniową).

Podstawa prawna:

 • art. 29 § 3, art. 104 § 2, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517 Kodeksu pracy,
 • art. 2 pkt 6a, art. 4, art. 6, art. 21 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?