REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS wypłaca świadczenia. Wnioski można składać do 30 listopada

Do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry Start. Świadczenie przysługuje na każde uczące się dziecko od 7 do 20 lat. Jednak jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, to świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia. 

Od 1 września przysługuje im niższe wynagrodzenie. O jakich pracowników chodzi?

Od 1 września 2024 r. zmniejszyło się wynagrodzenie pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Mniejsze jest także wynagrodzenie młodocianych w trakcie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Mniejsza kwota 14 emerytury w 2024 r. dla tych co dostają ponad 2900 zł brutto co miesiąc. Takie wypłaty dostaną emeryci i renciści od 30 sierpnia

ZUS informuje, że w 2024 roku tzw. czternastka zostanie wypłacona emerytom i rencistom we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej już pod koniec sierpnia. W 2024 r. tzw. czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Jakie kwoty będą wypłacone?

Renta i inne świadczenia na choroby rzadkie

Znanych jest już około 8 tysięcy chorób rzadkich ich lista stale rośnie. Ministerstwo Zdrowia opracowało i wdraża „Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025". Choroba rzadka to choroba, która występuje z częstością niższą niż 1 na 2000 osób (5 na 10 000 osób) w populacji europejskiej. Plan zawiera rozwiązania, których celem jest poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi i ich rodzin. Plan przewiduje kompleksową i skoordynowaną opiekę zdrowotną. 

REKLAMA

Od 1 września 2024 r. możliwy 150% dodatek motywacyjny dla nauczycieli (niektórych). Dla wszystkich podwyżka 5% w 2025 r. [Budżetówka]

150% dodatek motywacyjny dla nauczycieli 6 szkół warszawskich (modułowy program kształcenia zawodowego). Skorzystają też dyrektorzy szkół, w których prowadzone jest takie kształcenie. Obecnie jest ono realizowane w sześciu stołecznych szkołach kształcących w zawodzie. Wysokość tego dodatku (korzystna dla nauczycieli) stoi w opozycji do 5% podwyżki dla nauczycieli w 2025 r. To informacja z wczoraj. Przekazał ją Minister Finansów A. Domański.

Kiedy można stracić prawo do urlopu i ekwiwalentu za urlop? Pracownicy powinni tego pilnować!

Prawo do urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu, podobnie jak prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Ile wynosi okres przedawnienia tych roszczeń? Jak należy liczyć go liczyć?

Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami

Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi mają zastrzeżenia dotyczące projektu o zatrudnianiu cudzoziemców.

ZUS informuje: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w końcu czerwca w ZUS było zarejestrowanych ponad 1,16 mln obcokrajowców. Oznacza to wzrost o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ogólnej liczbie ubezpieczonych obcokrajowcy stanowili 7,1 proc.

REKLAMA

Praca zdalna dla niepełnosprawnych. Jest stanowisko Resortu Pracy

Praca zdalna dla osób niepełnosprawnych. To zagadnienie, którym jakiś czas temu zajął się Resort Pracy oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Przyglądamy się odpowiedzi na petycję osoby niepełnosprawnej oraz odpowiadamy na wątpliwe pytania, m.in. w zakresie roszczenia do sądu pracy o pracę zdalną oraz sytuację rodziców i członków osób - które muszą opiekować się osobami z niepełnosprawnościami.

Uwaga, zmiana przepisów! Od 1 września więcej osób uzyskało prawo do tego świadczenia

Od 1 września 2024 r. zwiększył się krąg osób uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego. Do uzyskania tego świadczenia muszą być spełnione warunki dotyczące wieku, stażu ubezpieczeniowego i rozwiązania stosunku pracy.

Co trzeci ubezpieczony przekazuje środki na subkonto w ZUS. Reszta woli OFE

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. funkcjonowało tzw. okno transferowe pozwalające ubezpieczonym decydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafić na subkonto w ZUS, czy do wybranego OFE. W tej edycji okna transferowego do ZUS wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.

Min. edukacji B. Nowacka: Tylko 5% podwyżki dla nauczycieli. Zawód w szkołach. Będzie strajk?

Podwyżki w 2025 r. dla całej sfery budżetowej, w tym wynagrodzenia nauczycieli, wyniosą 5 proc. – poinformował minister finansów Andrzej Domański w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. W środę rząd przejął projekt budżetu państwa na 2025 r. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów pytany był o to, o ile wzrosną w przyszłym roku wynagrodzenia nauczycieli. Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost o 10 proc.

"Pakiet dla całej sfery budżetowej, podwyżki dla nauczycieli wyniosą 5 proc." – odpowiedział minister Domański.

 

Rozczarowanie w szkołach. Nauczyciele otrzymali 5% podwyżki. Tyle co cała budżetówka. Jeszcze rano MEN miał nadzieję na 10%

Minister finansów: wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 5 %. Podwyżki w 2025 r. dla całej sfery budżetowej, w tym wynagrodzenia nauczycieli, wyniosą 5 proc. – poinformował minister finansów Andrzej Domański w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu

Czas pracy 2025

Ile godzin pracy w 2025? Jak ustalić czas pracy w 2025? Jak wypadają święta w 2025? Ile godzin pracy w 2025? Jakie dni wolne 2025? Kiedy przypada Majówka 2025? Skrócony czas pracy: czy będzie obowiązywał już w 2025? 

Gdzie, kiedy i jak złożyć wniosek aktywny rodzic?

Gdzie złożyć wniosek aktywny rodzic? Jak złożyć wniosek aktywny rodzic? Kto wypłaca aktywny rodzic? Kiedy złożyć wniosek aktywny rodzic?

Wkrótce wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia. Konieczna będzie korekta wniosków

Z tytułu zatrudniania pracownika niepełnosprawnego pracodawcy przysługuje comiesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

ZUS zachęca: Bezpłatne i funkcjonalne narzędzie dla ubezpieczonych i świadczeniobiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich ubezpieczonych i świadczeniobiorców do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. 

Jak działa pamięć? Badania naukowe: mózg tworzy kilka kopii wspomnień, które ulegają zmianom

Pamięć o jakimś konkretnym wydarzeniu lokuje się w mózgu w kilku równoległych kopiach – utrwalanych, modyfikowanych albo kasowanych po jakimś czasie. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). Naukowcy uważają, że to, nasze zmieniające się wspomnienia pomagają nam dokonywać właściwych wyborów na przyszłość w zmieniającym się świecie.

8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy

8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy. Taka informacja, mimo że negatywna, pozwala ruszyć dalej z procesem poszukiwania pracy. Jakie są wyniki badania w ramach kampanii "Nikt nie powinien być w zawieszeniu, kiedy wysyła CV i czeka na odpowiedź"?

Min. edukacji B. Nowacka o konkordacie i lekcjach religii. I nowych kwalifikacjach katechetów

Kościół upiera się przy tym, aby były dwie lekcje religii także w 2025 r., gdyż konkordat przekazał Watykanowi (jako państwu) prawo do określania programu lekcji religii. Jeżeli ten program wymaga dwóch godzin, to - zdaniem strony kościelnej w tym sporze - powinny być w szkole dwie lekcje religii (tygodniowo). Min. edukacji B. Nowacka chce od 1 września 2025 r. ograniczyć lekcję religii do jednej (tygodniowo). Jedna lekcja ma być w szkole i ewentualnie druga w salach katechetycznych (nie wiadomo na czyj koszt?).

Zakupy przed rokiem szkolnym. Artkuły szkolne poszły w górę. Czy 1 września 2024 to niedziela handlowa?

Czy 1 września 2024 to niedziela handlowa? Czy we wrześniu jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Okazuje się, że ceny artykułów szkolnych w wakacje poszły w górę o 6,2% rdr. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane na nowych zasadach. Projekt ws. minimalnego wynagrodzenia trafił do konsultacji

Minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane na nowych zasadach. Jak będzie liczone wynagrodzenie zasadnicze? Co się zmieni? Projekt ws. minimalnego wynagrodzenia za pracę został skierowany do konsultacji.

Zmiany od 1 września: Wynagrodzenie pracowników młodocianych i wpłata na PFRON

Za kilka dni, 1 września 2024 r., zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. Zmieni się także wysokość obowiązkowej wpłaty na PFRON. To skutek zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 r.

Jest projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Czy zmieni wynagrodzenie zasadnicze?

Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa wdroży do polskiego prawa dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Co zmieni nowa ustawa?

Kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?

Zgodnie z art. 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Tak więc kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?

Kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?

Zgodnie z art. 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Tak więc kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?

Min. edukacji B. Nowacka: oferuje nauczycielom prestiż zawodu. I 10% podwyżki pensji. Ale średnich, a nie zasadniczych. Budżetówka ma obiecane 4,1%. Być może dostanie 7%

MEN skierował do min. finansów A. Domańskiego wniosek o podwyżkę 10% średnich pensji nauczycieli. Nauczyciele nie są zadowoleni bo pensja rzeczywiście wpływająca na ich konta, to nie jest pensja średnia. W 2025 r. nauczyciel z pensją 5500 zł brutto nie otrzyma 550 zł.  

Wniosek o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności [Trzy zaktualizowane wzory]. Okres 30 IX 2024 r. - 30 III 2025 r.

MOPS na stronach internetowych informują o aktualnej procedurze załatwienia przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Załatwić to można poprzez wniosek do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Z końcowej daty ważności 30 września 2024 r. możliwe jest przedłużenie orzeczenia do 30 marca 2025 r.

Za wysoka temperatura w pracy – jakie kary dla pracodawcy? Będą nowe przepisy bhp

Jaka może być najwyższa temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Jakie kary grożą pracodawcy za wysoką temperaturę w pracy? Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Główny Inspektor Pracy współpracuje w tym zakresie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie macierzyńskim. Ile ?

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie macierzyńskim. Ile? Powstaje to pytanie, ponieważ nasze czytelniczki zastanawiają się: "Czy po urlopie macierzyńskim mogą iść na L4?".

We wtorek dowiemy się jakie podwyżki w 2025 r. Będzie 7% czy tylko 4,1% (oferta premiera z VI). Nauczyciele chcą 15%. Min. edukacji B. Nowacka da 10% (jak MF się zgodzi)

27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjmie projekt budżetu na 2025 rok. Informację przekazał minister finansów Andrzej Domański. Dowiemy się, czy zapowiedziana podwyżka o 4,1% dla budżetówki (wypowiedzi premiera pod koniec czerwca) zostanie zwiększona do 7% (o takiej podwyżce informują związkowcy). I o ile mniej otrzymają nauczyciele niż oczekiwane przez nich 15%.

Przedłużenie zasiłku pielęgnacyjnego (215,84 zł). Potrzebne zaświadczenie z powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności

Wszyscy wiemy, że rząd przedłużył do 30 marca 2025 r. terminy ważności orzeczeń dla osób niepełnosprawnych. Nie wszyscy zainteresowani wiedzą, że przy tej okazji wprowadzono nowy typ zaświadczenia dla osoby niepełnosprawnej. Z tym zaświadczeniem można się udać do urzędu i załatwić przedłużenie prawa do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego.

BHP 2024 - sporo zmian dla pracodawców i pracowników. Jak musi wyglądać miejsce pracy z monitorem? Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 r. pracodawcy musieli dostosować istniejące stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Podwyżki: Nie tylko małe podwyżki o 5%, ale i zamrożone prace nad reformą godzin ponadwymiarowych i objęciem wszystkich szkół dodatkiem za warunki pracy

Nauczyciele próbują przeprowadzić reformę systemu godzin ponadwymiarowych nauczycieli tak, aby były zbliżone do godzin nadliczbowych (za takie godziny w Kodeksie pracy przewidziany jest dodatek). Nauczycieli interesuje również uzyskanie możliwości wypłaty dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy, gdy takie warunki pojawią się w każdej szkole, a nie tylko w niektórych placówkach.  

ZUS i pracodawca i ZUS muszą znać adres, gdzie przebywa pracownik na zwolnieniu lekarskim. Tylko 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. Jakie są tego skutki?

Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Czy oboje rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie? Czy ojciec może iść na urlop rodzicielski gdy matka jest na macierzyńskim? Czy ojciec może wziąć urlop rodzicielski gdy matka nie pracuje?

"Becikowe" dla coraz mniejszej liczby kobiet. Od 1 listopada 2024 r. limit dochodu 1922,00 zł [becikowe]

W 2023 r. z jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka skorzystało 9500 kobiet. W ustawie o świadczeniach rodzinnych nie ma zmian od 1 listopada 2024 r. Dlatego w 2025 r. skorzysta z tego świadczenia tylko 7000 kobiet. W kolejnych latach liczba ta będzie spadała.

Pytania i odpowiedzi o rentę wdowią. Limity wieku. Przeszłość składkowa wdowy i zmarłego męża

Nie ma znaczenia dla przyznania renty wdowiej przyczyna śmierci współmałżonka. Nie ma znaczenia jego wiek w chwili śmierci. Przeszłość składkowa (np. wieloletnia całkowita niezdolność do pracy wdowy) ma znaczenie przede wszystkim dla wartości renty wdowiej. W praktyce większa część osób spełnia kryterium nabycia praw do świadczenia emerytalno-rentowych. Dlatego nie jest to istotna przesłanka nabycia prawa do renty. Problemem będzie wpływ przeszłości składkowej na wysokość renty, która jest zależna od np. wartości wypracowanej emerytury.

Czy 25 sierpnia 2024 to niedziela handlowa?

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami, podobnie jak początek roku szkolnego 2024/2025. Czy jeszcze w trakcie wakacji będzie szansa na zrobienie zakupów w niedziele? Czy 25 sierpnia 2024 to niedziela handlowa? Ile jeszcze zostało niedziel handlowych w 2024?

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Jakie dokumenty dołączyć?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego z ZUS. Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Jakie dokumenty dołączyć? Jak złożyć wniosek online na PUE ZUS?

Już jest Kreator CV za darmo! To nowa usługa Zielonej Linii

Już jest Kreator CV za darmo! To nowa usługa Zielonej Linii pozwalająca na stworzenie 5 różnych wersji CV. Jak w 7 krokach utworzyć najważniejszy dokument w procesie rekrutacji do pracy? Czy zdjęcie w CV ma znaczenie? Nie wiesz jak napisać CV? Skorzystaj z kreatora!

5 urlopów po urodzeniu dziecka - ile trwają i ile są płatne?

Jakie urlopy przysługują po urodzeniu dziecka? Ile trwają i ile są płatne? Jakie dodatkowe uprawnienia przysługują rodzicom w pracy? Wszystko, co muszą wiedzieć przyszli rodzice w jednym artykule.

Najwyższa odprawa dla pracownika wynosi 64500,00 zł - jak to wyliczyć?

Najwyższa odprawa dla pracownika wynosi 64500,00 zł. Należy się przy zwolnieniu grupowym i indywidualnym z przyczyn niedotyczących pracownika. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i jego wynagrodzenia za pracę. Jak wyliczyć oprawę? Czy jest oskładkowana?

Pracujemy dla pieniędzy - Polska na 9. miejscu

Pracujemy dla pieniędzy. Nic tak nie przyciąga do pracy jak pieniądze. To główne kryterium wyboru pracodawcy bije na głowę atmosferę pracy, benefity pozapłacowe i dodatkowe dni wolne od pracy. Polska jest na 9. miejscu. Pracownicy których państw najczęściej wskazują na pieniądze?

6 sposobów na walkę z dyskryminacją w pracy ze względu na wiek

Dyskryminacja ze względu na wiek, zwana ageizmem, to zjawisko globalne. Dyskryminuje się nie tylko starszych pracowników sugerując ich niedopasowanie do kultury organizacyjnej i problemy z rozwojem kompetencji cyfrowych. Młodym pracownikom zarzuca się głównie brak doświadczenia. Jak walczyć z dyskryminacją ze względu na wiek? Oto 6 sposobów.

Niemiecki ZUS (Deutsche Rentenversicherung) w Opolu. Porady emerytalno-rentowe w jęz. polskim i niemieckim: 17-19 września 2024 r.

W II połowie września 2024 r. opolski ZUS organizuje darmowe porady polskich i niemieckich ekspertów od ubezpieczeń społecznych! Każdy, kto pracuje lub pracował w Niemczech i ma pytania dot. niemieckiej emerytury lub renty może telefonicznie umówić się  na bezpłatne konsultacje z polskimi i niemieckimi specjalistami w zakresie ubezpieczeń społecznych.  

Zmiany w przepisach dotyczących umów zlecenia 2025 r. Na co wpływ ma zmiana płacy minimalnej

Zmiany w przepisach dotyczących umów zlecenia 2025 r. Czym jest umowa zlecenie? Co się zmieni w 2025 r.? Na co wpływ ma zmiana płacy minimalnej? Ile będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2025 r.

Mobbing w miejscu pracy. Prawa pracownika?

Mobbing w miejscu pracy to zjawisko coraz bardziej powszechne. Warto zadać sobie pytanie jakie są prawa pracownika? Największą konsekwencją mobbingu są straty moralne (psychiczne), które ponosi pracownik. Dochodzi do naruszenia jego godności, dobrego imienia, wizerunku (jako dóbr osobistych). Istotne są też straty społeczne (zawodowe i środowiskowe w zajmowanej grupie społecznej).

Agencje pracy tymczasowej wciąż odczuwają osłabienie gospodarcze w Polsce. Mimo to wciąż poszukują kandydatów do pracy

Polska gospodarka wciąż rozwija się bardzo słabo, o czym najdobitniej świadczy brak inwestycji. W Konsekwencji powstaje też mniej niż można by oczekiwać miejsc pracy. Firmy działające na rynku nadal jednak chętnie korzystają z usług agencji pracy tymczasowej, choć ich potencjał nie rośnie tak jak by to miało miejsce przy większej dynamice wzrostu gospodarczego.

REKLAMA